Německo, Porýní, vinice podél řeky Áry

Německo, Porýní, vinice podél řeky Áry | foto: Dana EmingerováiDNES.cz

Za vínem do údolí řeky Áry, divoké dcery Rýna

  • 5
Tenhle tip ocení hlavně milovníci vína. Zveme vás do Porýní, asi 30 km jižně od Bonnu. Romantické údolí řeky Áry tu lemují strmé skalní útesy, hustě zalesněné kopce a slunečné svahy osázené révou. Desítky kilometrů vinných stezek lákají při podzimním vinobraní k procházkám a ochutnávkám přímo na vinicích.

Středomořské mikroklima

Zatímco Rýn je zaslíbenou řekou bílého vína, je Ára kolébkou pro víno červené. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Údolí Áry, dlouhé zhruba 35 kilometrů, je se svými 522 hektary vinic jednou z nejmenších a nejsevernějších německých vinařských oblastí. Přesto však se tu pěstuje vynikající víno, protože mikroklima svahů, obrácených převážně k jihu, bývá v letních měsících téměř středomořské. Úzké údolí, místy široké pouhý kilometr, chrání před přílivem studeného vzduchu od severu. V poledne je tak nesnesitelné horko, že místní vinaři v létě pracují časně od svítání do jedenácti a potom opět až po čtvrté do večera.

Na rozdíl od lidí, vínu sluneční žár svědčí. Břidlice, půda a skály se během dne zahřívají natolik, že ještě v noci mohou předávat své teplo vinné révě. Červené hrozny jsou jedinečné i díky půdě bohaté na minerály, které z hlubin země vynášejí termální prameny.

Německo, Porýní, vinice podél řeky ÁryNěmecko, Porýní, Marienthal

Lázně Bad Neuenahr

Léčivá minerální voda, která pramení v hloubce 359 metrů, dosahuje teploty 28-37°C. Termální koupele jsou přitažlivé nejen pro pacienty, ale i pro návštěvníky, kteří si rádi vychutnají příjemně temperované kryté i otevřené bazény a vířivky v módním lázeňském městečku Bad Neuenahr, postaveným v 19. století ve stylu secese.

Jedním z nejznámějších vinařů je tu Marc Linden, jehož rodina se pěstování vína věnuje už několik generací. Ve vinařství Weingut Sonnenberg zrají na pěti akrech strmých vinic hrozny, z nichž se vyrábí víno, mnohokrát mezinárodně oceněné.

"Specifickou chuť dávají vínům z údolí Áry minerály, které si kořeny vinné révy vytahují až z hloubky patnácti metrů," říká při ochutnávce ve sklípku mezi dubovými sudy Marc Linden.

Německo, Porýní, vinařství Weingut Sonnenberg - vinař Marc Linden

Opevněné městečko Ahrweiler

Hlavním městem lázeňské oblasti byl po staletí Ahrweiler, za jehož hradbami se tyčí strmé vinice s červenými hrozny, protkané stezkami pro pěší s mnoha restauracemi a ubytovacími hostinci. Při procházkách mezi vinicemi se před návštěvníky otevírají stále nové výhledy do krajiny.

Turistická trasa – vyznačená červenými hrozny – vede v délce 35 km po pahorcích a výšinách, podél malebných vinařských usedlostí, umístěných většinou uprostřed vinohradů. Tady si milovníci vína mohou pochutnat na lahodném moku pod modrou oblohou či v sezónně otevřených sklípcích.

"Okrášlené svými starými zdmi, cimbuřími, branami a věžičkami, olemováno vínem - je Ahrweiler nejpůvabnější malé staroněmecké město, které jsem kdy viděl," napsal německý spisovatel Karl Immermann o Ahrweileru v roce 1832. Nadšení je na místě i dnes, kdy se každý, kdo do jedenáct století starého města zavítá, přesvědčí, že starostlivá péče místních obyvatel a svědomité restaurování dokázaly historický ráz opevněného města zachovat.

Kromě příjemných pouličních vináren a historických hostinců v bývalých šlechtických sídlech či řemeslnických domech, jako je třeba Deutscher Hof z 15. století, stojí za návštěvu hlavně klášter a gotický kostel sv. Vavřince z roku 1269 s překrásnými freskami, na nichž jsou znázorněny motivy pěstování vinné révy.

Německo, Porýní, AhrweilerNěmecko, Porýní, Ahrweiler

Malebné městečko může být na svou vinařskou historii patřičně hrdé, neboť v současné době jeho staré vinné sklepy navštíví každý rok půl milionu milovníků vína. Vychutnávají průzračný nápoj, vytvořený efektivním spojením moderní techniky a tradičních procedur zrání v dřevěných sudech.

může se hodit

CO JEŠTĚ VIDĚT
Villa Rustica
V 80. letech minulého století byla při stavbě silnice do vinařského městečka Ahrweileru objevena na úpatí pohoří Silberberg obrovská římská stavba z 5. století, pojmenovaná Villa Rustica. Vykopávky a nalezené nástroje a nádoby přinesly důkazy o zrodu německé vinařské tradice, započaté před 1500 lety Římany.

Walporzheim
Romantická vinařská osada Walporzheim vítá návštěvníky v pověstné Brogsitterově vinárně "Weinhaus Sanct Peter" již od roku 1246. Rodina Brogsitterů se vínu upsala před mnoha generacemi a dnes nabízí v historických prostorách se starými kamennými podlahami, trámy a krby místní speciality í vína špičkové kvality.

Přilehlý Hotel Sanct Peter ve vile z konce 19. století, zařízený v typických barvách údolí řeky Ary, nabízí hostům návštěvu návštěvě sklepa, kde se podávají slavné sekty rodiny Brogsitterů, často zdobící oficiální tabule německých státních návštěv.

Klášter Marienthal
Příjemné posezení v zahradě ve starých zdech augustiniánského kláštera najdete na konci vinné stezky v osadě Marienthal, kde stojí historický hostinec Weingut Kloster Marienthal. Jeho majitel, vinař Franz-Josef Appel, nabízí kolemjdoucím nejen vynikající víno a tradiční jídlo, ale v romantických zříceninách kláštera z roku 1137 často pořádá koncerty pod šitým nebem .

Vládní bunkr Růžová zahrada
Vydáte-li se od augustiniánského kláštera z Marienthal po Klášterní stezce (Kloster Straße) vzhůru mezi vinicemi do kopců, najdete v hoře ukryté muzeum, jaké jen tak někde na světě neuvidíte. Komplex s krycím názvem Růžová zahrada najdete v idylické vinařské krajině, zakrytý vzrostlými stromy.

Až 19 kilometrů dlouhý labyrint chodeb sto metrů v hloubi kopce byl v letech 1960 až 1972 vybudován v prostorách železničního tunelu, který nikdy nesloužil svému účelu. "Alternativní sídlo ústavních orgánů Spolkové republiky Německo", jak se původní komplex i nynější muzeum oficiálně nazývají, mělo v případě potřeby poskytnout útočiště celkem třem tisícovkám lidí.

JAK SE TAM DOSTAT
Autem pojedete přes Rozvadov, Norimberk a Frankfurt. 700 km dlouhá cesta z Prahy do Bonnu trvá kolem osmi hodin. Údolí Áry je pak třicet kilometrů na jih. Do bývalého hlavního města Spolkové republiky můžete také letět přímým spojem z Prahy s nízkonákladovou společností www.germanwings.com. Více informací o akcích a ubytování na www.bonn-region.de.