Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vínem do údolí řeky Áry, divoké dcery Rýna

  11:08aktualizováno  11:08
Tenhle tip ocení hlavně milovníci vína. Zveme vás do Porýní, asi 30 km jižně od Bonnu. Romantické údolí řeky Áry tu lemují strmé skalní útesy, hustě zalesněné kopce a slunečné svahy osázené révou. Desítky kilometrů vinných stezek lákají při podzimním vinobraní k procházkám a ochutnávkám přímo na vinicích.

Německo, Porýní, vinice podél řeky Áry | foto: Dana EmingerováiDNES.cz

Středomořské mikroklima

Zatímco Rýn je zaslíbenou řekou bílého vína, je Ára kolébkou pro víno červené. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Údolí Áry, dlouhé zhruba 35 kilometrů, je se svými 522 hektary vinic jednou z nejmenších a nejsevernějších německých vinařských oblastí. Přesto však se tu pěstuje vynikající víno, protože mikroklima svahů, obrácených převážně k jihu, bývá v letních měsících téměř středomořské. Úzké údolí, místy široké pouhý kilometr, chrání před přílivem studeného vzduchu od severu. V poledne je tak nesnesitelné horko, že místní vinaři v létě pracují časně od svítání do jedenácti a potom opět až po čtvrté do večera.

Na rozdíl od lidí, vínu sluneční žár svědčí. Břidlice, půda a skály se během dne zahřívají natolik, že ještě v noci mohou předávat své teplo vinné révě. Červené hrozny jsou jedinečné i díky půdě bohaté na minerály, které z hlubin země vynášejí termální prameny.

Německo, Porýní, vinice podél řeky ÁryNěmecko, Porýní, Marienthal

Lázně Bad Neuenahr

Léčivá minerální voda, která pramení v hloubce 359 metrů, dosahuje teploty 28-37°C. Termální koupele jsou přitažlivé nejen pro pacienty, ale i pro návštěvníky, kteří si rádi vychutnají příjemně temperované kryté i otevřené bazény a vířivky v módním lázeňském městečku Bad Neuenahr, postaveným v 19. století ve stylu secese.

Jedním z nejznámějších vinařů je tu Marc Linden, jehož rodina se pěstování vína věnuje už několik generací. Ve vinařství Weingut Sonnenberg zrají na pěti akrech strmých vinic hrozny, z nichž se vyrábí víno, mnohokrát mezinárodně oceněné.

"Specifickou chuť dávají vínům z údolí Áry minerály, které si kořeny vinné révy vytahují až z hloubky patnácti metrů," říká při ochutnávce ve sklípku mezi dubovými sudy Marc Linden.

Německo, Porýní, vinařství Weingut Sonnenberg - vinař Marc Linden

Opevněné městečko Ahrweiler

Hlavním městem lázeňské oblasti byl po staletí Ahrweiler, za jehož hradbami se tyčí strmé vinice s červenými hrozny, protkané stezkami pro pěší s mnoha restauracemi a ubytovacími hostinci. Při procházkách mezi vinicemi se před návštěvníky otevírají stále nové výhledy do krajiny.

Turistická trasa – vyznačená červenými hrozny – vede v délce 35 km po pahorcích a výšinách, podél malebných vinařských usedlostí, umístěných většinou uprostřed vinohradů. Tady si milovníci vína mohou pochutnat na lahodném moku pod modrou oblohou či v sezónně otevřených sklípcích.

"Okrášlené svými starými zdmi, cimbuřími, branami a věžičkami, olemováno vínem - je Ahrweiler nejpůvabnější malé staroněmecké město, které jsem kdy viděl," napsal německý spisovatel Karl Immermann o Ahrweileru v roce 1832. Nadšení je na místě i dnes, kdy se každý, kdo do jedenáct století starého města zavítá, přesvědčí, že starostlivá péče místních obyvatel a svědomité restaurování dokázaly historický ráz opevněného města zachovat.

Kromě příjemných pouličních vináren a historických hostinců v bývalých šlechtických sídlech či řemeslnických domech, jako je třeba Deutscher Hof z 15. století, stojí za návštěvu hlavně klášter a gotický kostel sv. Vavřince z roku 1269 s překrásnými freskami, na nichž jsou znázorněny motivy pěstování vinné révy.

Německo, Porýní, AhrweilerNěmecko, Porýní, Ahrweiler

Malebné městečko může být na svou vinařskou historii patřičně hrdé, neboť v současné době jeho staré vinné sklepy navštíví každý rok půl milionu milovníků vína. Vychutnávají průzračný nápoj, vytvořený efektivním spojením moderní techniky a tradičních procedur zrání v dřevěných sudech.

může se hodit

CO JEŠTĚ VIDĚT
Villa Rustica
V 80. letech minulého století byla při stavbě silnice do vinařského městečka Ahrweileru objevena na úpatí pohoří Silberberg obrovská římská stavba z 5. století, pojmenovaná Villa Rustica. Vykopávky a nalezené nástroje a nádoby přinesly důkazy o zrodu německé vinařské tradice, započaté před 1500 lety Římany.

Walporzheim
Romantická vinařská osada Walporzheim vítá návštěvníky v pověstné Brogsitterově vinárně "Weinhaus Sanct Peter" již od roku 1246. Rodina Brogsitterů se vínu upsala před mnoha generacemi a dnes nabízí v historických prostorách se starými kamennými podlahami, trámy a krby místní speciality í vína špičkové kvality.

Přilehlý Hotel Sanct Peter ve vile z konce 19. století, zařízený v typických barvách údolí řeky Ary, nabízí hostům návštěvu návštěvě sklepa, kde se podávají slavné sekty rodiny Brogsitterů, často zdobící oficiální tabule německých státních návštěv.

Klášter Marienthal
Příjemné posezení v zahradě ve starých zdech augustiniánského kláštera najdete na konci vinné stezky v osadě Marienthal, kde stojí historický hostinec Weingut Kloster Marienthal. Jeho majitel, vinař Franz-Josef Appel, nabízí kolemjdoucím nejen vynikající víno a tradiční jídlo, ale v romantických zříceninách kláštera z roku 1137 často pořádá koncerty pod šitým nebem .

Vládní bunkr Růžová zahrada
Vydáte-li se od augustiniánského kláštera z Marienthal po Klášterní stezce (Kloster Straße) vzhůru mezi vinicemi do kopců, najdete v hoře ukryté muzeum, jaké jen tak někde na světě neuvidíte. Komplex s krycím názvem Růžová zahrada najdete v idylické vinařské krajině, zakrytý vzrostlými stromy.

Až 19 kilometrů dlouhý labyrint chodeb sto metrů v hloubi kopce byl v letech 1960 až 1972 vybudován v prostorách železničního tunelu, který nikdy nesloužil svému účelu. "Alternativní sídlo ústavních orgánů Spolkové republiky Německo", jak se původní komplex i nynější muzeum oficiálně nazývají, mělo v případě potřeby poskytnout útočiště celkem třem tisícovkám lidí.

JAK SE TAM DOSTAT
Autem pojedete přes Rozvadov, Norimberk a Frankfurt. 700 km dlouhá cesta z Prahy do Bonnu trvá kolem osmi hodin. Údolí Áry je pak třicet kilometrů na jih. Do bývalého hlavního města Spolkové republiky můžete také letět přímým spojem z Prahy s nízkonákladovou společností www.germanwings.com. Více informací o akcích a ubytování na www.bonn-region.de.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz