Za vínem do města, kde se nad větrnými mlýny dá zvítězit

  • 2
Všichni vaši přátelé odjíždějí houfně na hory a vám při představě studeného klimatu naskakuje husí kůže? Nemůžete se dočkat, až zasvítí sluníčko, abyste vyrazili na poklidný výlet za vínem? Zahoďte kalendář, přestaňte počítat dny do začátku jara. Řešení leží jen kousek od moravsko-rakouské hranice a ze Znojma je vzdáleno, jen co by kamenem dohodil. Městečko jménem Retz potěší výletníky i v zimě.

Speciální rubrika:
NAPOJE.IDNES.CZ

Retz je malebné příhraniční městečko s barevnými fasádami, ale jeho pýcha se skrývá hluboko pod zemí. Je jí největší historický vinný sklep v Rakousku.

Soustava chodeb měří více než dvacet kilometrů a je vytesaná v křemenitém pískovci, na němž celé město stojí.

Ne nadarmo prohlídka leckde připomíná procházku po pláži. Podloží je totiž pozůstatkem moře, které nad touto oblastí bouřilo v pravěkém miocénu.

A právě měkký pískovec, který při troše snahy odrolíte i nehtem, byl ideálním materiálem pro hloubení vinných sklepů. Proto středověcí měšťané nelenili a svým kutáním vytvořili soustavu chodeb, která má v některých místech i tři patra nad sebou. Její celková délka překonává dokonce i délku veškerých silnic nad zemí.

V Retzu se nachází největší rakouský
vinný sklep

Vinaři mají v Retzu tradici již od středověku, ale největší rozkvět jejich branže nastal v 18. století, kdy se v místním podzemním městečku skrývaly více než dva miliony litrů vína. Vozkové je tehdy na svých povozech rozváželi do Krakova i do Prahy. A tak už tehdy si mohli Pražané pochutnat na místní chloubě: Veltlínském zeleném a Modrém Portugalu.

Na své si však přijdou i současníci. Pokud se vydáte na přibližně kilometrovou prohlídku, za hodinu a půl strávenou v deseti stupních Celsia vás odmění v místní vinotéce Retzer-Land ochutnávkou produkce domácích vinařů.

Němčiny se obávat nemusíte, na českou klientelu jsou totiž v Retzu dobře připravení. Pro jednotlivce mají samostatné audioprůvodce, skupinám dokonce po předchozí dohodě zajistí česky mluvícího překladatele. A to vše jen za sedm eur na osobu.

V zimě je však nutné se předem objednat (další informace na www.retz.at) Když člověk po více než hodině opustí temná sklepení, vezme zavděk pěknou procházkou. Cíl je nasnadě - kromě největšího sklepa mají totiž v Retzu i jediný plně zařízený a provozuschopný větrný mlýn v Rakousku.

Čtěte také: Šťastný příběh klobouckého větrného mlýna ...ZDE

Je to místo nadmíru romantické a dvojice, které se pod jeho lopatkami občas políbí, připomínají dobrý konec smutného příběhu Dona Quijota. V Retzu se nad větrnými mlýny dá zvítězit. Pro dobrodružnější povahy je přichystaný výstup 128 schodů na radniční věž.

Její ochoz je sice jen třicet metrů nad mořem, ale zato skýtá nádherný výhled na město i okolní vinice. A pokud udeří mrazy? Ani pak není nic ztraceno. Buďto krizi vyřeší posezení v některé z místních hospůdek, nebo se nabízí třeba muzeum jízdních kol. Na čtvrt kilometru čtverečního je vystaveno na devadesát exponátů a opět nechybí materiály v češtině.

A ti, kteří by třeba dostali chuť si trochu zajezdit, si mohou v místním informačním centru vypůjčit kola veskrze moderní a vyrazit na objížďku některé z cyklistických stezek, které protkávají okolí Retzu.

A víte, co je na Retzu nejlepší? Pokud se rozhodnete spát ve Znojmě, nemusí se nikdo obětovat, aby vás těch dvacet kilometrů převezl. Tam i zpátky se pohodlně dostanete vlakem. Cesta trvá jen dvaadvacet minut a vlak pak pokračuje až do Vídně. Že by další výlet? O tom až příště.

Kromě největšího vinného sklepa mají v Retzu i jediný plně zařízený a provozuschopný větrný mlýn v Rakousku