Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vínem do města, kde se nad větrnými mlýny dá zvítězit

  20:28aktualizováno  14. února 10:27
Všichni vaši přátelé odjíždějí houfně na hory a vám při představě studeného klimatu naskakuje husí kůže? Nemůžete se dočkat, až zasvítí sluníčko, abyste vyrazili na poklidný výlet za vínem? Zahoďte kalendář, přestaňte počítat dny do začátku jara. Řešení leží jen kousek od moravsko-rakouské hranice a ze Znojma je vzdáleno, jen co by kamenem dohodil. Městečko jménem Retz potěší výletníky i v zimě.

Speciální rubrika:
NAPOJE.IDNES.CZ

Retz je malebné příhraniční městečko s barevnými fasádami, ale jeho pýcha se skrývá hluboko pod zemí. Je jí největší historický vinný sklep v Rakousku.

Soustava chodeb měří více než dvacet kilometrů a je vytesaná v křemenitém pískovci, na němž celé město stojí.

Ne nadarmo prohlídka leckde připomíná procházku po pláži. Podloží je totiž pozůstatkem moře, které nad touto oblastí bouřilo v pravěkém miocénu.

A právě měkký pískovec, který při troše snahy odrolíte i nehtem, byl ideálním materiálem pro hloubení vinných sklepů. Proto středověcí měšťané nelenili a svým kutáním vytvořili soustavu chodeb, která má v některých místech i tři patra nad sebou. Její celková délka překonává dokonce i délku veškerých silnic nad zemí.

V Retzu se nachází největší rakouský
vinný sklep

Vinaři mají v Retzu tradici již od středověku, ale největší rozkvět jejich branže nastal v 18. století, kdy se v místním podzemním městečku skrývaly více než dva miliony litrů vína. Vozkové je tehdy na svých povozech rozváželi do Krakova i do Prahy. A tak už tehdy si mohli Pražané pochutnat na místní chloubě: Veltlínském zeleném a Modrém Portugalu.

Na své si však přijdou i současníci. Pokud se vydáte na přibližně kilometrovou prohlídku, za hodinu a půl strávenou v deseti stupních Celsia vás odmění v místní vinotéce Retzer-Land ochutnávkou produkce domácích vinařů.

Němčiny se obávat nemusíte, na českou klientelu jsou totiž v Retzu dobře připravení. Pro jednotlivce mají samostatné audioprůvodce, skupinám dokonce po předchozí dohodě zajistí česky mluvícího překladatele. A to vše jen za sedm eur na osobu.

V zimě je však nutné se předem objednat (další informace na www.retz.at) Když člověk po více než hodině opustí temná sklepení, vezme zavděk pěknou procházkou. Cíl je nasnadě - kromě největšího sklepa mají totiž v Retzu i jediný plně zařízený a provozuschopný větrný mlýn v Rakousku.

Čtěte také: Šťastný příběh klobouckého větrného mlýna ...ZDE

Je to místo nadmíru romantické a dvojice, které se pod jeho lopatkami občas políbí, připomínají dobrý konec smutného příběhu Dona Quijota. V Retzu se nad větrnými mlýny dá zvítězit. Pro dobrodružnější povahy je přichystaný výstup 128 schodů na radniční věž.

Její ochoz je sice jen třicet metrů nad mořem, ale zato skýtá nádherný výhled na město i okolní vinice. A pokud udeří mrazy? Ani pak není nic ztraceno. Buďto krizi vyřeší posezení v některé z místních hospůdek, nebo se nabízí třeba muzeum jízdních kol. Na čtvrt kilometru čtverečního je vystaveno na devadesát exponátů a opět nechybí materiály v češtině.

A ti, kteří by třeba dostali chuť si trochu zajezdit, si mohou v místním informačním centru vypůjčit kola veskrze moderní a vyrazit na objížďku některé z cyklistických stezek, které protkávají okolí Retzu.

A víte, co je na Retzu nejlepší? Pokud se rozhodnete spát ve Znojmě, nemusí se nikdo obětovat, aby vás těch dvacet kilometrů převezl. Tam i zpátky se pohodlně dostanete vlakem. Cesta trvá jen dvaadvacet minut a vlak pak pokračuje až do Vídně. Že by další výlet? O tom až příště.

Kromě největšího vinného sklepa mají v Retzu i jediný plně zařízený a provozuschopný větrný mlýn v Rakousku

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz