Prokopské údolí, Praha

Prokopské údolí, Praha | foto: Profimedia.cz

Za trilobity do Prokopského údolí

Víte, co je trilobit? Samozřejmě, že ano. Tohoto vyhynulého živočicha zná u nás asi každý. Trilobiti jsou takovou českou specialitou. Jejich "moderní" osud je propojen s naším národním obrozením.

Chcete vědět více?

V pátek 17. srpna vychází v MF DNES velký průvodce Praze. Tipy jak prožít jeden den v hlavním městě, na méně obvyklé atrakce a výlety. Kde se v Praze výhodně najíst a kde sehnat dostupné ubytování.

Za vše může francouzský inženýr Joachim Barrande. Různé druhy trilobitů popisoval v­ době, kdy se kromě české kultury emancipovala i česká věda a naši obrozenci se rádi pochlubili něčím specifickým. Právě v ­blízkém okolí Prahy Barrande nové zkameněliny objevoval. Oblíbil si Prokopské údolí s vápencovými lomy, kde popsal řadu nových druhů. Některým dal česká jména, která tak vpašoval do vědeckých názvů. Například hojnou škebličku pojmenoval latinsky Panenka bohemica, jiné zase pantata či babinka – tu dokonce po matce Jana Nerudy, které tak Barrande říkal.

Prokopské údolí je jedním z ­posledních přírodních unikátů Prahy a dnes ho protíná řada turistických a naučných stezek. Kromě zkamenělin zde můžeme potkat i vzácné živočichy a rostliny.

Na důkladné seznámení s tímto územím jeden den nestačí, ale pokud chcete poznat romantickou krajinu, která bývala dnem prvohorního moře, neváhejte.

Naši cestu za trilobity, ale hlavně za hezkou přírodou můžeme zahájit u stanice metra B Jinonice. Odtud je nejjednodušší vyrazit po žluté přes staré Jinonice kolem kostela svatého Vavřince. Asi po dvou kilometrech se ke žluté, v místě nazvaném Kovářovic mez, připojí naučná stezka Prokopské údolí – Butovickým hradištěm. Zde na Kovářovic mezi sbíral Barrande a jeho lidé zkameněliny. Za naučnou tabulí je vidět mělká jáma, kde dříve kopali. I dnes se tu dají na některých kamenech nalézt zbytky vymřelých živočichů, a to včetně zmíněných panenek.

Lom Požáry v Dalejském údolí 

Pokračujeme-li po značkách, po chvíli se dostaneme na plochý prostor na návrší: zde stálo Butovické hradiště. Dodnes se dobře zachoval obraný val táhnoucí se napříč planinou. Cesta pak obchází proti směru hodinových ručiček celé hradiště. Je odsud pěkný výhled. Místo je i botanicky zajímavé, roste zde množství chráněných stepních rostlin. S místními zajímavostmi vás seznámí naučné tabule.

Po vycházce Butovickým hradištěm značka míří po úzké kamenité pěšince ostře dolů. Trocha krkolomného klesání a podcházíme železniční trať. Tady se napojíme na hlavní silničku vedoucí napříč celým Prokopským údolím. Po ní vede i další naučná stezka Řeporyje–Hlubočepy.

Vpravo nahoru vede cesta do Řeporyj. Okolo lomu na červený vápenec Opatřilka v Dalejském údolí a k dalším zajímavým lokalitám. Za obcí Holyně, kde se můžeme občerstvit, jsou pak známá naleziště zkamenělin: lom Mušlovka a Lobolitová stráň se zbytky zkamenělých mořských lilijic. Cesta končí v­ Řeporyjích, odkud z náměstí jezdí autobusy ke stanicím metra B, můžete jít také na nedaleké nádraží a zpátky jet motorovým vláčkem celým Dalejským a Prokopským údolím až na Smíchov.

Lom Požáry v Dalejském údolí
Pamětní deska, která označuje mezinárodně uznávanou hranici meci jednotlivými částmi prvohor.

Labutí jezírko

Kratší a méně náročná je cesta dolů do Hlubočep. Po kvalitní asfaltce mineme Prokopský lom a­také místo, kde kdysi stával kostelík sv. Prokopa, po kterém dostalo údolí jméno. Ten, i ­s­kopcem, na kterém stál, zmizel právě v lomu.

Po dalších několika stech metrech bychom neměli minout po levé straně odbočku k Jezírku. Upozorní nás na ni naučná tabule číslo 15. Asi po padesáti metrech stojíme na „pláži“ Jezírka vzniklého zatopením vápencového lomu. Romantické místo s křišťálovou vodou sloužilo dříve k natáčení mnoha televizních klipů. Dnes už voda bohužel tak čistá není, objevily se zde labutě, které návštěvníci krmí tak pečlivě, že je celé jezírko zaneřáděné zbytky housek a­chleba.

Prokopské údolí, Praha

Od Jezírka se vrátíme zpět na asfaltovou silničku a pokračujeme v původním směru. Po chvíli již vidíme siluetu viaduktu Pražského Semmeringu – tratě ze Smíchova na Zličín. Před ním se můžeme občerstvit ve stánku po levé straně. Mají zde klasické výletnické menu, zvláště výborné klobásy z místní udírny.

Chcete-li pořádný oběd, jděte ještě asi půl kilometru do Hlubočep. Tady naše „prokopská silnička“ končí na hlavní silnici. Asi dvacet metrů vpravo je Besední restaurace, kde vaří opravdu výborně a levně. Zároveň z­hlavní silnice jezdí i městský autobus na Smíchov.

Pokud se vám v restauraci obnoví síly, můžete se ještě vydat nahoru na Dívčí hrady. Výšlap určitě stojí za to. Z návrší nad Vltavou je jeden z nejhezčích výhledů na Prahu. Zábavné je i­ z­výšky sledovat auta na Barrandovském mostě a přilehlých dálničních křižovatkách.

Může se hodit

Tipy na výlet

Prokopské údolí vede od Nových Butovic do Hlubočep. Asi dvě stě metrů nad Klukovickým koupalištěm se k němu připojuje Dalejské údolí, to pak stoupá zvolna do Řeporyj. Délka obou údolí je asi osm kilometrů, celková délka turistických tras je však několikanásobná.

Jak se tam dostat

Podél Prokopského údolí vede trasa metra B. Údolí je dostupné ze stanic Radlická, Jinonice, Nové Butovice a ­Hůrka, každá z nich je možným výchozím bodem pro výlet. Údolím také projíždí vlak. Trať ze Smíchova na Rudnou zde má tři zastávky: Hlubočepy, Holyně a Řeporyje. Vlastní cesta motoráčkem je pěkný turistický zážitek. Další přístup je z Barrandova z­ konečné tramvají 12 a 14.

Naučná stezka Řeporyje–Hlubočepy
Délka cca 7 km
počet zastávek 16
Trasa začíná na náměstí v ­Řeporyjích u autobusové zastávky a končí u nádraží Hlubočepy.


Naučná stezka Prokopským údolím – Butovickým hradištěm
Délka cca 2 km
počet zastávek 6
Trasa začíná ve starých Butovicích na konci ulice Pod Vavřincem. Odtud vede po lesní pěšině kolem starého lomu až k místu, kde se setkává se žlutou turistickou značkou, a dále po ní po okraji plošiny dávného Butovického hradiště. Končí na vyhlídce na Dalejský háj.

Více informací: /www.prazskestezky.cz

 
Zajímavost

Zvířecí záchranná stanice Praha-Jinonice
Mezi Rolemi, Praha 5; Zařízení slouží k léčení a rekonvalescenci nemocných divokých zvířat, která se potom navracejí do přírody. Slouží i jako karanténa, proto není volně přístupné. Kontakt Věra Aladsazová-Přibylová, tel.: 602 205 070