Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za střet na lyžích hrozí i dva roky vězení

  9:06aktualizováno  9:06
Na krkonošských sjezdovkách se stále častěji objevují policisté. Vyšetřují, zda se při vážných úrazech lyžařů, kterých neustále přibývá, neporušil zákon. Vážné zranění jiného lyžaře na sjezdovce může totiž být podle nové legislativy považováno za trestný čin, a dokonce hrozí až dva roky vězení.
Vážných nehod na lyžích přibývá - ilustrační foto

Vážných nehod na lyžích přibývá - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Uvědomili jste si někdy na sjezdovce, že jste přecenili svoje síly?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 914
NE 273

"Vyšetřování na krkonošských sjezdovkách počítáme v zimě na desítky. U vážných úrazů a úmrtí je třeba prověřit, zda je nezavinil někdo jiný, nebo zda něco nenasvědčuje tomu, že mohlo jít o trestný čin," uvedl trutnovský policejní mluvčí Jiří Prouza.

Vyšetřování zatím vždy prokázalo, že úrazy na sjezdovkách byly důsledkem nešťastné náhody bez cizího zavinění. "Nepamatuji se, že bychom někoho za úraz na sjezdovce obvinili. Většinou vyslechneme svědky, vše zadokumentujeme a případ odložíme, protože vyšetřovatelé dospějí k závěru, že nešlo o trestný čin ani přestupek," dodal Prouza.

Podle šéfa krkonošských záchranářů Adolfa Klepše je ale jen otázkou času, kdy se nějaký vážný úraz z krkonošských sjezdovek dostane před soud.

Lyžaři jezdí za hranicemi svých možností

"Technicky zasněžované sjezdovky jsou urolbované a tvrdé, to svádí k rychlé jízdě a sjezdařům potom trvá delší dobu než zastaví. Jestliže na to lyžaři nejsou zvyklí a jezdí na hranici svých možností, končí to srážkami," popsal náčelník krkonošské horské služby.

"Od loňského roku existuje norma s pravidly pro bezpečný pohyb na sjezdovkách, o něž se mohou soudci v případě sporu opřít. Takže vymáhání škody za zranění na sjezdovce je mnohem reálnější a podle mě není daleko chvíle, kdy první podobný případ zaznamenáme i v Krkonoších," upozornil Klepš.

"Podle právního výkladu, který máme k dispozici, může provozovatel skiareálu, který si dá pravidla z normy do svého přepravního řádu, za jejich porušení neukázněným lyžařům odebrat permanentku. Dosud to vlekaři většinou nedělali, protože se obávali, že to není právně úplně čisté. Teď už je to v pořádku a naprosto legální," sdělil Klepš.

Ti, kdo někoho jiného na sjezdovce vážně zraní, mohou při důsledném využití nové legislativy skončit dokonce až na dva roky ve vězení.

Kolize lyžaře a snowboardisty. Střetů na lyžích přibývá - ilustrační foto

Kolize lyžaře a snowboardisty. Střetů na lyžích přibývá - ilustrační foto

Vážných úrazů přibývá

Tento týden museli například policisté vyjet do lyžařského areálu v Herlíkovicích u Vrchlabí, kde se na spojovací cestě mezi sjezdovkou a jedním z místních hotelů střetla pětadvacetiletá lyžařka se čtyřletou dívkou, která šla v doprovodu dospělého člověka. Dítě po srážce upadlo do krátkého bezvědomí, mělo problémy s dýcháním a stěžovalo si na bolesti břicha.

Na místo srážky proto okamžitě vyrazili záchranáři horské služby, kteří zraněnou dívku ošetřili a přivolali vrtulník, jenž ji přepravil do hradecké fakultní nemocnice, kde je v současné době na pozorování. Dospělou lyžařku s poraněním v obličeji záchranáři odvezli do nemocnice ve Vrchlabí.

Nehod na lyžích přibývá - ilustrační foto"Policisté teď zjišťují, proč a jak se nešťastná událost stala a zda se lyžařka nedopustila trestného činu či přestupku," informoval Jiří Prouza.

Podobně na začátku ledna vyšetřovali policisté srážku dospělého a nezletilého lyžaře na sjezdovce Labská ve Špindlerově Mlýně. I když oba sjezdaři měli na hlavách ochranné přilby, mladší z nich byl při příjezdu horské služby v bezvědomí a záchranná služba ho musela převézt k dalším vyšetřením do nemocnice.

Zákon o fungování horské služby

I když samostatný zákon o horské službě záchranářům stále chybí, jejich činnost je od loňska poprvé ukotvena v českém právním řádu. V platnost totiž vstoupila novela zákona o civilním létání, k níž zákonodárci "přilepili" také několik paragrafů o fungování horské služby a provozu skiareálů. Současně začala platit nová státní norma o značení a zabezpečení v zimních střediscích s deseti základními pravidly Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pro bezpečný pohyb na sjezdovkách.

Podle nich by měli lyžaři jezdit ohleduplně a podle toho, jak své lyže zvládají a jaké jsou právě sněhové a povětrnostní podmínky. Tomu by měla odpovídat i náročnost zvoleného svahu a rychlost jízdy. Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu si musí vybrat takovou cestu, aby neohrožoval sjezdaře jedoucí před ním. Při vjíždění na sjezdovku musí lyžař vždy dát přednost jedoucím sjezdařům a musí se ujistit, že jim nepřekříží trasu.

Za nedodržení nových legislativních doporučení hrozí poprvé i právní postihy včetně až dvou let vězení.

"Zatím mají lyžaři stále čas se s pravidly důkladně seznámit, ale dění na sjezdovkách spíš nasvědčuje tomu, že někteří lidé jsou nepoučitelní. Zřejmě budou muset první dva tři viníci za něčí zranění tvrdě zaplatit, aby se něco změnilo," míní Adolf Klepš.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

(ilustrační snímek)

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz