Za povodní do českého 'Grand Kaňonu'

  12:31aktualizováno  12:31
Když na Vysočině taje sníh, mnohé jindy téměř vyschlé říčky se na několik dnů promění v divoké hučící řeky. Putovat v této době podél nich patří k neobyčejným zážitkům, hraničícím někdy až s adrenalinovým dobrodružstvím. Nevěříte-li, vydejte se s námi třeba do kaňonu řeky Doubravy u Chotěboře.

Nejpovedenější kaňon v Česku

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a téměř po 100 km dlouhé pouti se vlévá zleva do Labe. Kolem jejího toku najdeme řadu turisticky přitažlivých míst, první místo mezi nimi však zaujímá přírodní rezervace Údolí Doubravy, která od roku 1986 chrání na ploše 92,55 ha jeden z mála opravdových kaňonů v České republice.

Řeka Doubrava se mezi obcí Bílek a Dolním mlýnem u Chotěboře zařezala do tvrdých rul a vytvořila v délce 4,5 km úzké kaňonovité údolí. Řečiště pokrývají balvany, vyskytují se v něm četné peřeje a kaskády, břehy lemují vysoké skalní stěny a suťoviska.

Na několika místech  vodní tok prudce mění svůj směr z závislosti na puklinách ve skalním masivu. Přestože převážnou část chráněného území pokrývají smrkové monokultury, narazíme však také na původní vegetaci ve formě suťových jedlin a javořin, u vody pak na olšiny.


Hry stínů v údolí Doubravy

Fauna je zastoupena především vodními živočichy jako například rak říční, plotice obecná, skorec vodní, na skalách hnízdí rovněž u nás vzácný krkavec velký.

Více informací o zajímavostech chráněného území se dozvíte z 11 panelů naučné stezky.

Když se do soutěsky nahrne velká jarní voda, nemá kam uhnout ani se vylít z břehů. Výsledkem je o to větší rychlost a hukot valící se masy vody, která mezi kolmými skalisky předvádí představení, při němž je člověk nezkrotným přírodním živlem odsouzen do role pokorného přihlížejícího.

Úskalí "povodňové turistiky"

Povodňová jarní turistika v údolí Doubravy může skýtat řadu nebezpečí. Značená turistická trasa se proplétá v těsné blízkosti řeky a za vyššího stavu může být na mnoha místech pod vodou. Pak samozřejmě nezbývá, než si hledat cestu jinudy anebo se obout do pořádně vysokých gumáků – to samozřejmě jen tam, kde není proud.


Zbytky ledu v údolí Doubravy

Další problémy může připravit teplotní inverze, která je typická pro hluboká, uzavřená údolí. Díky ní se uvnitř soutěsky dlouhodobě drží chladný vzduch, který přečká i silnou oblevu. Výsledkem je velké množství neroztátých ledů či zledovatělých sněhů, které mohou rovněž učinit některé úseky značené stezky neschůdné. Uklouznutí a následný pád do rozbouřené vody mezi balvany by se přežívaly jen ztěžka.

S tím vším je třeba při návštěvě rozvodněného údolí Doubravy počítat. Umět dobře odhadnout aktuální situaci a zatroubit včas k případnému ústupu by mělo být samozřejmostí. I když to v 99% případů rozhodně nebude vypadat tak dramaticky, jak naznačují výše popsané řádky, malé děti pro jistotu s sebou při vysokém stavu vody neberte!

MŮŽE SE HODIT

Doprava do oblasti

Nejbližší komunikací je železniční trať Havlíčkův Brod – Pardubice, která prochází pár stovek metrů nad kaňonem. Součástí této tratě je také železniční zastávka Bílek, kde začínají turistické značky. Bohužel spoje nejsou příliš časté a pro návštěvníky ze vzdálenějších míst představuje tato železnice poměrně komplikovaný a zdlouhavý druh dopravy.

Pojedete-li autem, pak nejlépe po silnici č. 38 (Kutná hora – Jihlava), č. 37 (Pardubice – Chrudim – Žďár nad Sázavou) anebo 34 (Svitavy – Hlinsko – Havlíčkův Brod). Ve vhodném místě – Golčův Jeníkov, Ždírec nad Doubravou – odbočíte směrem na Chotěboř. 

Mapy

1 : 50 000 SHOCart č. 30, Železné hory
1 : 50 000 KČT č. 46, Havlíčkobrodsko

Průchod soutěskou

Východiskem pro průchod údolím Doubravy směrem po proudu je železniční zastávka v obci Bílek (trať Havlíčkův Brod – Pardubice), kde začíná červená značka a kde lze také zaparkovat auto. Údolí je zprvu docela všední, postupně se však začíná zužovat a nabývat na divokosti.

Asi po 2,5 km přichází nejužší místo zvané Koryto, které je neprůchodné a turistická trasa jej obchází přes skalní ostroh. Zvláště nyní na jaře to v Korytě doslova hučí a přibližovat se blíže k vodě může být nebezpečné. Také tu často ze skalních stěn visí zbytky zimní ledové výzdoby.

Skalní soutěsku Koryto zakončuje 2,5 m vysoký Obrovský vodopád (poněkud nadneseně pojmenovaný), od něhož vede turistická stezka několik stovek metrů těsně kolem vody po skalách a kamenech. Suchou nohou se na jaře mnohdy projít nedá!


Ledová výzdoba
nad Obrovským vodopádem

Od rozcestí pod Sokolohrady s lávkou přes řeku (cca 3 km od Bílku) si můžete vyběhnout na stejnojmennou vyhlídkovou skálu, kde kdysi stával nevelký hrad, anebo na protilehlou skalní věž Čertův stolek, pod níž se nacházejí vchody do puklinových pseudokrasových jeskyní.

Pod Sokolohrady se údolí Doubravky opět rozšiřuje a získává poněkud všednější charakter. Můžete odtud pokračovat směrem k Dolnímu mlýnu a následně do Chotěboře (cca 5 km), popřípadě navštívit chatu Doubravka s restaurací a vrátit se zpět do Bílku po zelené značce (cca 5 km).

 

Ledová výzdoba nad Obrovským vodopádem

Zbytky ledu v údolí Doubravy

Nejužší část soutěsky zvaná Koryto

Hry stínů v údolí Doubravy

Lávka přes řeku pod Sokolohrady

2,5 m vysoký stupeň Obrovského vodopádu pohlcují rozbouřené vody Doubravy

Autoři:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Najdete na iDNES.cz