Za polární září do Kanady

  15:33
Masato Hiramacu rozčileně seškrabává námrazu z okna autobusu. Podařilo se mu vyleštit průzor, kterým hledí na tajemné světlo rozlévající se oblohou. V malém autobuse jsou spolu s ním nacpány dvě desítky dalších Japonců. Teď všichni výskají nadšením, protože byli svědky toho, jak nad severní Kanadou zazářily smaragdově zelené pruhy polární záře. Jsou dvě hodiny po půlnoci a jejich autobus míří spolu s dalšími třemi do Yellowknifu z výletu, při němž po tři noci Japonci nabalení v arktických oděvech hleděli na nebe v naději, že spatří ojedinělý úkaz.

"Zítra se vracím do Japonska. Měl jsem štěstí," raduje se Hiramacu, kterému se splnil životní sen doslova na poslední chvíli pětidenního výletu na kanadská Severozápadní území. Hiramacu je jeden z 10.000 Japonců očekávaných v Yellowknifu v letošní zimní sezóně. Japonci tráví v noci vestoje čtyři hodiny za teplot hluboko pod nulou a vyvracejí si krky, aby na nekonečném hvězdném nebi pátrali po zákmitu tajemné záře.

Přijíždějí z osobních důvodů, ale spojuje je jediný motiv - chtějí být svědky přírodního úkazu. Dočkají-li se, jejich radost je nekonečná. "Japonci se domnívají, že polární záře má zázračnou moc a že vám přinese štěstí," vysvětluje třiadvacetiletý průvodce Satoši z Nagana. Protože pracuje v Kanadě, nechává si říkat Jack.

A radost zde Japonci nejen zažívají, ale taky rozdávají. V Yellowknifu, který leží 400 kilometrů jižně od severního polárního kruhu a kde žije 16.000 obyvatel, utratí turisté ročně víc než 20 miliónů dolarů. To odpovídá čtyřem procentům předpokládaného letošního příjmu pokladny celé provincie.

Nad letištní výdejnou zavazadel jsou příchozí vítáni v angličtině a japonštině. Nápisy jsou hned vedle vycpaného medvěda, lovícího rovněž vycpaného tuleně. Všechny restaurace, směnárny i dárkové obchody města jsou označeny japonsky.
V hotelu Cestovatel jsou chodby plné skupinek japonských hostů, kteří jedí v japonských restauracích. Většina z nich využije Taitovy cestovní kanceláře Havran a vydá se za pozorováním polární záře, na výlety na saních či pozorovat soby.

Třiapadesátník Tait naučil Japonce jezdit do Kanady před deseti lety, když zprostředkovával výlety do rybářského a důlního městečka na Velkém Otročím jezeře. "Tenkrát jezdila hrstka Japonců a nikdo nechápal, k čemu tady vlastně jsou," vzpomíná. V roce 1989 přišel jeden zaměstnanec kanadských aerolinií s nápadem nabídnou Japoncům zájezdy, jejichž součástí bude pozorování polární záře.

Dnes Tait jezdí do Japonska třikrát do roka a shání klienty. Pro letošní zimní zájezdy získal 9000 a na krátkou sezónu září-říjen další tisícovku turistů. Dalších asi sto Japonců využije jiných společností. Yellowknife je tak pro Japonce nejpopulárnější návštěvní místo Kanady.

Tait vysvětluje nadšení z polární záře jejich hlubokou a kulturně zakořeněnou láskou ke všem přírodním úkazům. "Přivádí je sem touha po kráse, ale taky po prostoru a pohledu na otevřené nebe, které může poskytnout jenom divoká příroda. Přírodní scenérie dokáží Japonci hledat ve všech koutech světa," tvrdí
režisérka Sarah Kapoorová, která připravuje film o japonských turistech.

Hiramacu je pracovník výzkumného oddělení tokijské firmy Toshiba. V Yellowknifu se cítí jako doma, protože tu nepotkává skoro nikoho jiného než Japonce. A taky k tomuto výletu ani nepotřeboval angličtinu, a to ani na palubě letadla. "Jsem tu v
cizině, letěl jsem domácí leteckou linkou, ale všichni lidé na palubě byli z jediné země, Japonska," pochvaluje si.

Za zájezd nabízející leteckou dopravu, ubytování, některá jídla a tři noční autobusové výjezdy 70 kilometrů za Yeloowknife za nadějí spatřit záři, zaplatil 1500 dolarů. Za projížďku na saních, arktické vybavení, za pozorování sobů a zbytek jídla vydal dalších několik set. Pro Japonce je to cena odpovídající šanci spatřit jeden z nejvelkolepějších přírodních úkazů na světě.

Polární záře vniká při nárazu korpuskulárního záření Slunce letícího k zemi rychlostí 1,4 miliónu kilometrů za hodinu na atmosféru. Pohyb částic se přitom zbrzdí na 4000 kilometrů za hodinu a vzniká světlo viditelné na velkou vzdálenost. Bohužel však nikdo nedokáže předpovědět, kdy bude úkaz k vidění. V Yellowknifu jsou proto běžné scény s pláčem odjíždějících Japonců, zklamaných, protože nic nespatřili.

Hiramacu toho první dvě noci moc neviděl. Třetí noc se sice na obloze něco objevilo, ale bylo to matné a nepřesvědčivé. Průvodci měli problémy uchlácholit rozmrzelé turisty nasoukané zpátky do autobusů. Jenomže pak to přišlo - obloha se rozzářila
jasným zeleným plápoláním. Japonci po celou hodinu zpáteční jízdy výskali, přebíhali z jedné strany autobusu na druhou a mydlili stále zamrzající okna, aby lépe viděli.
Himaracu byl tiše. Seděl vzadu a pro sebe měl celé zadní okno. Vyhlížel, kochal se tou nádherou a široce se křenil. Pohodil hlavou k zářícímu nebi směrem k sousedovi a prohodil: "Nejlepší místo v domě, co?"

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...