Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za největším pohyblivým betlémem v Česku na Karlštejn

  10:18aktualizováno  10:18
I když je Muzeum betlémů pod hradem Karlštejn otevřeno celoročně, největší ruch zažívá v období adventu. Exponátům vévodí v podkroví historické fary na ploše 80 metrů čtverečních tzv. královský betlém s pohyblivými figurami. Děti nadchnou i unikátní betlémy ve skořápce ořechů.

Muzeum funguje v barokní budově, která je od sklepa až po půdu zaplněna betlémy z nejrůznějších materiálů, velikosti i stáří. Každá místnost, jíž návštěvníci procházejí, má jiný styl.

První je vybavena lidovým malovaným nábytkem z Podkrkonoší a Slovácka, dále je představen měšťanský interiér zařízený doplňky převážně z 19. století. Expozice pokračuje do sklepení, kde je instalována výstavka dokumentující dějiny vinařství na Karlštejnsku.

Tradičně tu bývá vystaveno kolem padesátky velkých betlémů, z nichž většina je starší než 100 let. Nejčastěji zastoupeným materiálem je dřevo, ale jsou tu i unikáty z 19. století z chleba a cukru. Raritu představují miniaturní exponáty ve skořápce lískového, vlašského a kokosového ořechu.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Královský betlém

Divácky nejefektnějším objektem je Karlštejnský královský betlém, který je největším pohyblivým betlémem u nás - co se týče plochy. Jinak prvenství, vzhledem k počtu vyřezávaných dílů, figurek i zpracování, nese vzácný Proboštův betlém v Třebechovicích, který je národní kulturní památkou.

Kulisa královského betléma na Karlštejně je osazena 46 dřevěnými pohybujícími se loutkami, oblečenými do dobových oděvů. Ježíškovi, který se dle vyprávění z reproduktoru narodil v jeskyni pod Karlštejnem, přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků od sv. Václava přes Karla IV. až po Tomáše Garrigua Masaryka.

Ve vzácné shodě se zde prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Předvádění betlému je doplněno vyprávěním karlštejnské pohádky, úryvky ze Smetanovy Mé vlasti a českou hymnou.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Voňavé betlémy z perníku

"Jako každoročně i letos nabízíme návštěvníkům výstavu čerstvě upečených betlémů pocházejících od perníkářek z nejbližšího okolí i z celé republiky," řekla kustodka Romana Trešlová. Právě v době adventních víkendů a vánočních svátků je v muzeu připravena dílna, kde si děti mohou pod vedením instruktora vyrobit dřevěné hračky a vánoční ozdoby.

"Máme možnosti pro nejrůznější věkové skupiny. Atraktivní je zejména 'dřevíčková dílnička', kde si děti vyzkouší práci se dřevem počínaje opracováním polotovaru až po závěrečnou kompletaci a omalování dřevěné hračky," dodala Trešlová.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Každý adventní víkend se u muzea předvádějí zapomenutá či neužívaná řemesla. Zájemci si mohou některá vyzkoušet, případně si vystavované výrobky zakoupit.

Muzeum betlémů je otevřeno do 3. ledna denně od 10 do 17 hodin včetně všech vánočních svátků, Silvestra a Nového roku. Můžete sem zavítat dokonce i na Štědrý den od 10 do 15 hodin. Vstupné - dospělí 45 Kč, děti a důchodci 30 Kč, rodinné vstupné 90 Kč.

Na závěr tip pro milovníky vína: ve sklepení je po celý rok zpřístupněna výstava, která informuje o historii vinařství na Karlštejnsku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Najdete na iDNES.cz