Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za největším pohyblivým betlémem v Česku na Karlštejn

  10:18aktualizováno  10:18
I když je Muzeum betlémů pod hradem Karlštejn otevřeno celoročně, největší ruch zažívá v období adventu. Exponátům vévodí v podkroví historické fary na ploše 80 metrů čtverečních tzv. královský betlém s pohyblivými figurami. Děti nadchnou i unikátní betlémy ve skořápce ořechů.

Muzeum funguje v barokní budově, která je od sklepa až po půdu zaplněna betlémy z nejrůznějších materiálů, velikosti i stáří. Každá místnost, jíž návštěvníci procházejí, má jiný styl.

První je vybavena lidovým malovaným nábytkem z Podkrkonoší a Slovácka, dále je představen měšťanský interiér zařízený doplňky převážně z 19. století. Expozice pokračuje do sklepení, kde je instalována výstavka dokumentující dějiny vinařství na Karlštejnsku.

Tradičně tu bývá vystaveno kolem padesátky velkých betlémů, z nichž většina je starší než 100 let. Nejčastěji zastoupeným materiálem je dřevo, ale jsou tu i unikáty z 19. století z chleba a cukru. Raritu představují miniaturní exponáty ve skořápce lískového, vlašského a kokosového ořechu.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Královský betlém

Divácky nejefektnějším objektem je Karlštejnský královský betlém, který je největším pohyblivým betlémem u nás - co se týče plochy. Jinak prvenství, vzhledem k počtu vyřezávaných dílů, figurek i zpracování, nese vzácný Proboštův betlém v Třebechovicích, který je národní kulturní památkou.

Kulisa královského betléma na Karlštejně je osazena 46 dřevěnými pohybujícími se loutkami, oblečenými do dobových oděvů. Ježíškovi, který se dle vyprávění z reproduktoru narodil v jeskyni pod Karlštejnem, přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků od sv. Václava přes Karla IV. až po Tomáše Garrigua Masaryka.

Ve vzácné shodě se zde prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Předvádění betlému je doplněno vyprávěním karlštejnské pohádky, úryvky ze Smetanovy Mé vlasti a českou hymnou.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Voňavé betlémy z perníku

"Jako každoročně i letos nabízíme návštěvníkům výstavu čerstvě upečených betlémů pocházejících od perníkářek z nejbližšího okolí i z celé republiky," řekla kustodka Romana Trešlová. Právě v době adventních víkendů a vánočních svátků je v muzeu připravena dílna, kde si děti mohou pod vedením instruktora vyrobit dřevěné hračky a vánoční ozdoby.

"Máme možnosti pro nejrůznější věkové skupiny. Atraktivní je zejména 'dřevíčková dílnička', kde si děti vyzkouší práci se dřevem počínaje opracováním polotovaru až po závěrečnou kompletaci a omalování dřevěné hračky," dodala Trešlová.

Muzeum betlémů na Karlštejně

Zdroj: Muzeum betlémů na Karlštejně

Každý adventní víkend se u muzea předvádějí zapomenutá či neužívaná řemesla. Zájemci si mohou některá vyzkoušet, případně si vystavované výrobky zakoupit.

Muzeum betlémů je otevřeno do 3. ledna denně od 10 do 17 hodin včetně všech vánočních svátků, Silvestra a Nového roku. Můžete sem zavítat dokonce i na Štědrý den od 10 do 15 hodin. Vstupné - dospělí 45 Kč, děti a důchodci 30 Kč, rodinné vstupné 90 Kč.

Na závěr tip pro milovníky vína: ve sklepení je po celý rok zpřístupněna výstava, která informuje o historii vinařství na Karlštejnsku.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Najdete na iDNES.cz