Za krásy Itálie se musí stále víc platit

  • 2
V Itálii přibývá památek, do kterých se turisté dostanou jen za peníze. Platí se za pláže, kostely i přírodní rezervace. Od července se k seznamu placených památek připojil i slavný kostel Santa Croce ve Florencii, kde jsou hroby Michelangela, Galilea a Machiavelliho. Církevní památky přitom byly až donedávna zdarma.

Itálie oficiálně tvrdí, že vybírání peněz za památky zlepší jejich údržbu. Podle agentury AFP se ale země bojí masové turistiky.

Za vstup do kostela Santa Croce ve Florencii, vystavěného v letech 1295 až 1385, zaplatí turisté od letošního léta tři eura. Podle AFP se většině turistů zdá tento poplatek přijatelný. Vzhledem k průměrným cenám v muzeích, které se běžně pohybují okolo deseti eur, ho považují za rozumný.

Florencie: průkopník vstupného
Právě Florencie prosazuje, aby se v církevních památkých vybíralo vstupné. Za návštěvu katedrály Santa Maria del Fiore platí turisté od roku 1996. Baziliky Santa Maria Novella a San Lorenzo ji následovaly v roce 2001.

Florencií se nechala inspirovat další města: v katedrále v Pise vybírají dvě eura, šest za vstup do památek a kostelů v Ravenně, osm eur za prohlídku patnácti kostelů v Benátkách. 

Florencie a Benátky navíc vybírají parkovné za turistické autobusy (135 až 155 eur na den).

Správci přírodního parku "Cinque Terre" v Ligurii chtějí od návštěvníků vstupné tři eura na pěšiny (například za cestu lásky, která se klikatí vinicemi s výhledem na moře.)

V Itálii se nedávno začalo platit i za přírodní krásy. Obec Orosei na východním pobřeží Sardinie zavedla vstupné na pláž Bidderosa, na 1,5 kilometru bílého písku a tyrkysového moře.

Peníze pomáhají vzkřísit památky
"Za rok se vybralo 1,5 milionu eur. Díky nim jsme vrátili život osmi hektarům pozemků, které ohrožovala eroze," tvrdí ředitel parku Franco Bonanini. "To není atrakce pro bohaté, ale je určená lidem, kteří si uvědomují problémy turistiky," dodává.

Nakonec i ostrovy Tremiti v Jaderském moři nedaleko kraje Apulie (jihovýchod) a Eolské ostrovy (severně od Sicílie) vybírají vstupné jedno euro od výletníků, kteří připlouvají na loďkách.

Několik velkých italských deníků píše o "nové dani ze soli" a vyjadřuje obavy, že se opatření obrátí proti turistice. Mezi turisty však kupodivu vyvolalo spíše souhlas než protesty. 

,