Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za krásami dolního Poohří

  9:57aktualizováno  9:57
Dolní Poohří - krajina, která není příliš hornatá, nabízí však pro turisty řadu zajímavých míst. Vlakem z Lovosic dojedete do zastávky Slatina. Po půlhodině chůze po modré značce dorazíte do stejnojmenné obce pod zříceninou hradu Hazmburk. Ve Slatině je krásná kruhová náves, takzvaná okrouhlice, v jejímž středu stojí kostel sv. Jakuba s gotickou křížovou klenbou. Pokračujte stále po modré značce až na Hazmburk. Jeho nejzachovalejšími částmi jsou černá čedičová věž a mohutnější pískovcová, zvaná bílá. Ze zříceniny je ze všech stran rozhled po Podřipsku.

Na jižním svahu kopce rostou některé stepní rostliny, jako například kavyl, kterému se lidově říká Vousy svatého Ivana. Podle Dalimilovy kroniky bylo na vrcholu v devátém století hradiště Lučanů. Kamenný hrad tu byl postaven až ve druhé polovině třináctého století a dostal jméno Klapý. Po roce 1335 získali hrad Zajícové z Valdeku a podle majitelů vznikl německý název Hasenburk. Od roku 1586 je hrad opuštěný, ale dodnes je neodmyslitelnou dominantou dolního Poohří.

Jeho velkým obdivovatelem byl i Karel Hynek Mácha. Hazmburk má i svou stinnou historii. Celý západní svah po velkých deštích ujíždí na podložních jílech a tři sesuvy v minulém století poničily obec Klapý. Dobové fotografie, které to dokládají, si můžete prohlédnout v místním hostinci. Mezi poli sejdete do Libochovic, kde si můžete prohlédnout zachovalý a přístupný zámek. Z gotické tvrze jej do současné podoby nechali přestavět Lobkowiczové. Před zámkem stojí socha Jana Evangelisty Purkyně, který se v zámku narodil. Jeho otec byl totiž na zámeckém panství obročním.

Město opustíte po červené značce, přejdete most a hned za ním se vydáte vlevo na polní cestu. Ta vás dovede k umělé strouze, zvané Malá Ohře. Kdysi přiváděla vodu na mlýn v Budyni. Na jezu, kde strouha začíná, stojí dodnes budova jedné z nejstarších vodních elektráren u nás. Proud dodávala již v roce 1904. Dnes však již elektrárna ani mlýn nejsou v provozu. Podle strouhy dojdete kolem penzionu Myslivna do lužního lesa, kde můžeme vidět běžnou i vzácnou lužní květenu.

Asi na polovině cesty do Budyně nad Ohří projdete malou obcí Kostelec, v jejímž středu stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla. Lužním lesem pokračujete až do Budyně. V tomto malém zemědělském městečku stojí zachovalý renesanční zámek, přestavěný z původního gotického hradu. Z historických budov se dochoval vodní mlýn ze šestnáctého století, který je však již řadu let opuštěný. V místním kostele sv. Václava je několik epitafů Zajíců z Hazmburku.

Libochovický zámek byl postaven v renezančním slohu. (4. května 2001)

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz