Za Kelty, ohněm a hudbou do Náměšti

  • 1
Keltská vesnička, ohně, rituální malování na tělo, zbraně, ukázky řemesel a řemeslné výroby, a k tomu všemu několikahodinové koncerty kapel - tak vypadá svátek keltské kultury Beltine, který v sobotu vypukne v zámecké zahradě v Náměšti nad Oslavou.

 

 

Bratrstvo Keltů, které tímto festivalem oživuje dávnou tradici zažehnutí magických ohňů a následnou veselici k oslavě jara a plodnosti, si už podruhé vybralo za místo konání město na Vysočině. Po telčské zámecké zahradě si tentokrát vybrali zámecký park v Náměšti nad Oslavou.

Zelenou dala konání festivalu i náměšťská radnice. "Jsme rádi, že si Bratrstvo Keltů vybralo naše město. Vyčlenili jsme zhruba padesát tisíc korun na technickou podporu festivalu. Náročné bylo dotáhnout do areálu elektřinu. Postaráme se také o odpadkové koše, lavičky i úklid," popsal náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Obyvatelé Náměště si budou muset zvyknou na trochu větší rušno v okolí zámku. Pořadatelé totiž očekávají několik tisíc příznivců keltské kultury ze všech koutů světa i ze zahraničí.

Čeká se také množství aut. "Návštěvníci musejí někde parkovat. Pořadatelé ale vyšli vstříc tím, že místní lidé, kteří mají bydliště v ulici Zámek, mohou na festival zdarma," upozornil starosta Měrka.

Šňůra koncertů

I letos se na Beltine sjedou skupiny z Čech, Moravy, Slovenska, Francie a dalších zemí. Koncertovat se bude celou noc od 20 hodin až do druhého dne, kdy festival úderem 12. hodiny polední končí.

Účast na festivalu přislíbila například skupina Asonance, Celtic Cross, Czeltic, formace Gwalarn, Hakka Muggies, Hradní duo či Jan Hrubý a Kukulín a skupina Jauvajs.

Nebudou chybět ani zahraniční hosté Keltieg ze Slovenska, Smoky Finish z Rakouska a polští Carrantuohill. Hostem festivalu bude skupina Pod Černý vrch a Vlasta Třešňák band zde pokřtí své nové album Inventura.

KELTSKÝ SVÁTEK BELTINE

Poslední dubnová noc, která bývá nejčastěji označována za pálení čarodějnic, má dlouhou tradici, a to odvozenou patrně právě od jednoho z nejvýznamnějších keltských svátků Beltine. Význam tohoto slova - zářící oheň - napovídá, že již staří Keltové zapalovali koncem dubna dřevěné hranice, což jim mělo zajistit plodnost a bohatou úrodu.

V poslední dubnový den se Keltové loučili se zimou a vítali jaro, které na britských ostrovech díky zeměpisné šířce přichází později než například v Čechách.

Ohně při oslavě svátku Beltine na počest boha světla a ohně Belena měly také ochránit dobytek od nemocí. Stáda byla mezi hořící hranice zavedena ještě předtím, než byla vyhnána na pastvu.

V Čechách se noc z 30. dubna na 1. května nazývá také filipojakubská.

 

 

Festival keltské hudby v Telči

Festival keltské hudby v Telči

Festival keltské hudby v Telči

Festival keltské hudby v Telči

Festival keltské hudby v Telči

,