Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za kaplemi na hřebenu Českého středohoří

  11:41aktualizováno  11:41
Dnes vám nabízíme výlet do Českého středohoří, po hřebenu, který se táhne od Ústí nad Labem k Litoměřicím. Trasa vede krásnou přírodou s nezaměnitelnými výhledy na kupy a kužele největšího českého sopečného pohoří. Cestou narazíte i na několik zachovalých kaplí, na něž vás dnes chceme zejména upozornit. Východiskem výletu je malá obec Nová Ves, kam zajíždí z Ústí městská linka číslo 11. Ve středu vísky je pod velikou památnou lípou malá kaple Nejsvětější trojice. Byla opravena a naštěstí zbavena garáže, která celé místo hyzdila. Pěkný pohled je na i dvě selská stavení z hrázděného zdiva, která se nacházejí po obou stranách.

Na rozcestí značených tras se dáte po červené značce směrem na Litoměřice. Projdete vyhlídkou u borovic, obtočíte se kolem vrcholu Vysokého Ostrého - buď s červenou po silnici, nebo se zelenou lesní cestou pod vrcholovou skálou. Obě značky se spojí ještě před hájovnou Sedlo, kde začíná táhlý výstup na Němčí. Louka v malé osadě, která leží v nadmořské výšce přibližně 600 metrů, nabízí krásný výhled k Milešovce.

Zanedlouho se dostanete pod elektrické vedení, kde stojí malá výklenková kaple. V osadě bývala i větší, zasvěcená Panně Marii, byla však zbořena roku 1970. Červená spolu s modrou pokračuje dál lesem, většinou po rovině, až nad chalupářskou obec Čeřeniště. Sestoupáte do obce, kde je moderní kostelík Panny Marie z roku 1936.

Až půjdete dál silnicí ke hřbitovu, všimněte si na levé straně u hřbitovní zdi zpustlé kapličky se sedlovou střechou. S červenou budete stoupat mezi ovocnými stromy a chalupami až na pláň u Lbína. Na rozcestí odbočíte na modrou, která vás dovede pod rozhlednu na Varhošti. Zda k ní vystoupáte a rozlédnete se, se rozhodněte podle viditelnosti. Výhled na údolí Labe je úchvatný a zajímavá je i samotná stavba.

Po silnici sejdete ze sedla do další chalupářské obce Kundratice. Někdejším klimatickým lázničkám vévodila budova Henrieta. Ještě mezi domy a chatami začnete silnicí stoupat do sedla Holého vrchu, máte ho na levé straně. Skupina čedičových skalek v jeho svahu jsou takzvané Učitelské kameny. Na pravou stranu je výhled k Labi a k Milešovce a také na vzdálené Krušné hory. Minete Holý vrch a za sedlem se ukáže další vrchol. Je to Hradiště s vrcholovou skupinou borovic.

V obci Hlinná, která leží pod ním, je bývalá škola, nyní obecní úřad, krám a hospoda. U zdejší autob usové stanice narazíte na žlutou, která vás povede dál, přes tlučeňskou silnici. Širokou lesní cestou se dostanete ke kapli Jana Křtitele se zvonovou střechou. Mívala i malou kazatelnu, ta ale podlehla zubu času, ale okolo stojící mohutné duby jistě stojí za pozornost. Nad vámi je vrch Plešivec, známý svými jamami v suti, kde se udrží led často až do konce května. Kousek pod vámi je obec Kamýk, pro jejíž siluetu je charakteristické torzo hradní věže. Na obecním úřadě je pamětní síň Bedřicha Smetany a naproti je i hostinec.

Stranou od hlavního silnice je malá náves, kde najdete další kapli v pseudorenesančním slohu. U polní cesty do Řepčic je pak další. Má malovanou stěnu a je z roku 1858. S modrou se ve vsi rozloučíte a dál vás do Kamýckého sedla k hlavní silnici dovede zelená, po níž komunikaci přejdete. Mírným stoupáním dosáhnete lesa, po levé straně je vrch Strážiště. Okolo cesty uvidíte mnoho kupek z jehličí - neklamnou známku toho, že se zde mravencům daří.

Zbývá nám poslední kaple vycházky. Najdete ji asi osmdesát metrů vpravo od cesty a je opět zasvěcena Panně Marii. V létě tu jsou občas malé pobožnosti. Na posledním rozcestí dnešního výletu se můžete dát po žluté vpravo a sejít kolem sportovního hřiště přímo k zastávce vlaku v Libochovanech.

Kdo by si chtěl vychutnat ještě pohled na údolí Labe v oblasti České brány, nechť se zelenou pokračuje až ke Kalvárii - třem křížům na vrcholu příkrého srázu. Pak stačí sejít dolů k Labi a pod tratí dojít též do Libochovan. Trasa výletu měří sedmnáct kilometrů a k orientaci na ní vám dobře poslouží mapa KČT České středohoří východ v měřítku 1: 50 000.


 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz