Za historií dobývání cínu v Krušných horách

Při Mariánské pouti, která proběhne od pátku do soboty v Krupce, můžete kromě obhlídky slavnostních atrakcí navštívit také naučnou stezku, jež bude při této příležitosti otevřena. Značená trasa vás seznámí s historií těžení cínových rud, s krásou hor a některými historickými stavbami.

Stezka začíná u muzea v jádru historické části Krupky, šikmo naproti gotickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. V rozsáhlé expozici o zvířeně a rostlinstvu je část věnována historii dobývání rud a také se zde nachází větší sbírka předmětů z cínu vyrobených. Z výstavy se dozvíte, jak bohaté byly zdejší rudy a také jak zruční byli místní kovotepci.

Než se však vydáte na další pouť, vraťte se směrem do města a navštivte nově opravený Růžový hrad (Rosenburg). Byl založen na přelomu třináctého a čtrnáctého století k ochraně cínových dolů a obchodní stezky do Saska. Často měnil své majitele a po třicetileté válce byl opuštěn a zvolna chátral. Posledními majiteli byli v roce 1918 tepličtí Clary-Aldringenové. Rozpad hradu pokračoval i po druhé světové válce, až musel být pro havarijní stav uzavřen. Nyní bude po rozsáhlé rekonstrukci též zpřístupněn.

Na jeho nádvoří se nacházejí dvě velké budovy, Panský dům a Rytířský sál. Budou využívány k výstavám, společenským a kulturním událostem a jako hradní restaurace. Od hlavní věže je podmanivý výhled na Teplice a na České středohoří. Kamenný pomník vám připomene, že tu také byl roku 1807 a 1810 J. W. Goethe. Teprve pak se pustíte do náročného stoupání po silnici do Horní Krupky. V jedné z ostrých zatáček je bývalá štola Martin, která patřila mezi nejbohatší na rudu. Dnes je zpřístupněna pro návštěvníky. U vchodu vyrostla nová budova, kde bude pokladna, informační centrum a zázemí pro procházející turisty.

Až na hřebeni hor, ve Fojtovickém sedle, je další zajímavost, barokní kaple svatého Wolfganga. Nedávno byla opravena - má novou šindelovou střechu, fasádu, nová okna a dveře. Uvnitř bude i malá výstava o soužití Němců a Čechů v Krušných horách. Od kaple s malým hřbitůvkem je opět neopakovatelný pohled na široké panorama Českého středohoří od Bukové hory až po Bořeň.

Další zastavení je u horského hotelu na Komáří vížce s výhledem na Adolfov a Fojtovice. Zde se také můžete občerstvit. Stezka se vrací zpět ke kapli svatého Wolfganga a pokračuje po vyhlídkové Sedmihůrské cestě. Další informační tabule se stoly a lavicemi je pod vrchem Loupežník v místech, kde se dělí cesty na Dubí a Cínovec. Ve směru na Cínovec, kde cesta křižuje lyžařskou magistrálu, je v místech, kde jsou kamenné meze, opět informační tabule. Kameny sesbírali někdejší obyvatelé hor na svých polích a lukách, kde hospodařili.

Posledním zastavením je báňský rybník u cínoveckého kostela. V dobách, kdy se na Cínovci těžily kovové rudy, sloužil jako zásobárna energetické i technologické vody, dnes je využíván ke koupání. Tady naučná stezka končí. Výlet je možno absolvovat pěšky, na kole a zčásti i autem. Z Cínovce buď můžete sjet do Dubí, nebo se vrátit mezi pouťové atrakce do Krupky (Mariánské náměstí, park Herty Lindtnerové, Koloseum, Růžový hrad), či sjet dolů přes Adolfov. Mimo běžné suvenýry si v Krupce budete moci asi za pětatřicet korun koupit pamětní cínovou minci.

Pro snadnější orientaci si vezměte mapu KČT Krušné hory - Teplicko v měřítku 1: 50 000 nebo mapu KČT Bouřňák - Cínovec - Komáří hůrka - Telnice v měřítku 1: 25 000.  

Zařízení starého dolu