Děčínský Sněžník - Z kamenné rozhledny bývá opravdu nádherný výhled | foto: Martin Adamec, MF DNES

Za dalekými rozhledy na nejvyšší stolovou horu Česka

  • 13
Tenhle cyklovýlet není nic pro padavky. Na 48kilometrové trase z Děčína na Děčínský Sněžník a přes Dolní Žleb zpět do města se docela zapotíte. Prudký stoupák na nejvyšší stolovou horu u nás vás ale odmění nejen krásnými rozhledy, ale i dvěma parádními sjezdy.

Odkud kam: Z Děčína na Děčínský Sněžník a přes Dolní Žleb nazpátek do města
Délka: cca 48 km
Obtížnost: Vysoká
Typ kola: Horské
Proč tam jet: Daleké výhledy na pískovcové stolové hory v Česku i Německu stojí za prudké stoupání.

Ulicemi Děčína se proplétáme od Tyršova mostu pod Pastýřskou stěnou. Ve čtvrti Červený vrch odbočujeme na červenou turistickou značku. Chvíli jedeme po rozbité asfaltce, která se časem změní na lesní pěšinu. Po ní stále stoupáme až do vesnice Sněžník.

Projíždíme obcí a na rozcestí u Hřebenové boudy odbočujeme doprava znovu do kopce. Necelé dva kilometry silničky nás dělí od vrcholu Děčínského Sněžníku.

Za dalekými výhledy

Na náhorní plošině stojí stará kamenná rozhledna a turistická chata s hospodou. Výhled je odtud daleký a kouzelný. Dominantní jsou především skalní věže, stěny a města na české i německé straně Labských pískovců a Českosaského Švýcarska.

Po návratu do obce Sněžník pokračujeme v původním směru. Užíváme si nekonečně dlouhého sjezdu do Maxiček. Tady jsme už velmi blízko Děčína, stačilo by pokračovat po silnici stále dolů už jen pár kilometrů.

My však raději uhneme doleva na žlutou turistickou značku a po pár stech metrech se ocitneme na příjemné lesní cestě. Houpe se nahoru a dolů a kroutí se v zajímavých zatáčkách. Jen co se pěšina začne sklápět podél Dolnožlebského potoka, připravte si prsty na brzdové páky. Kamenitá stezka po vlhkých kamenech doslova padá dolů.

Děčínský Sněžník

Pískovcovou stolovou horu Děčínský Sněžník (723 m)  tvoří svrchnokřídové turonské pískovce. Hora je téměř celá zalesněná, většinu jejích svahů pokrývají smrkové porosty, v menší míře se vyskytuje borovice, modřín a buk, pro vrcholovou část jsou typické i břízy a jeřáby.

Obvod vrcholové plošiny lemují několik desítek metrů vysoké pískovcové stěny, jejichž lámáním a zvětráváním vznikly četné pseudokrasové jeskyně se stěnami pokrytými fluoritem. Malá část těchto prostor (cca 0,09 ha) je chráněna coby přírodní památka Jeskyně pod Sněžníkem.

Daleké kruhové rozhledy se nabízejí ze 33 m vysoké kamenné rozhledny. Ta pochází z roku 1864 a patří k nejstarším u nás. Vyhledávané jsou i některé vyhlídky - např. Drážďanská vyhlídka na severozápadě a Koňská hlava na východě. (Wikipedie)


 

Do hospůdky U Kosti

Úzkým lesnatým údolím vjíždíme do širokého skalnatého údolí Labe. V Dolním Žlebu se nezapomeňte zastavit v horolezecké hospodě U Kosti. Neříká se jí tak podle skeletu, ale podle provozovatele Kosti, který kromě jiného shromažďuje popisy všech nových horolezeckých výstupů v Labském údolí.

Po labském břehu jedeme v úžasné skalní kulise nazpátek do Děčína.

Pohled na děčínský zámek a řeku Labe

Pohled na děčínský zámek a řeku Labe
Zdroj: www.czechtourism.cz

Dojem: Na okruhu se pořádně zapotíte. Vystřídáte na něm hladké asfaltové silnice, lesní cestičky i kamenité stezky. Odměnou za výběr této trasy jsou dva dlouhé sjezdy, trestem jedno nekonečně dlouhé stoupání.

Cyklotrasa u Děčínského Sněžníku
Klikněte na mapu pro originální velikost
Zdroj: Shocart.cz

Naplánujte si cyklovýlet na cyklomapách iDNES.cz - ZDE

,