Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za barevnými rozhledy do Hrubého Jeseníku. Výstup Velkou kotlinou

aktualizováno 
Babí léto a nejpestřejší barvy krajiny si můžete vychutnat v Hrubém Jeseníku. Zveme vás do našeho druhého nejvyššího pohoří, na nenáročný výstup, který vás obohatí o úchvatné pohledy a přitom fyzicky neodrovná.

Hrubý Jeseník - Pohled na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, Praděd | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Mírným tempem do hor

Výlet začíná v Malé Morávce, odkud další směr bude výhradně určovat modře značená stezka. Nejprve nás dovede do Karlova, známého centra zimních sportů. Většinu zdejších osvěžoven značka obchází a zřejmě záměrně se vyhýbá i rušnějšímu centru osady. Teprve v závěru míjí lidovou hospůdku, poslední štaci, kde je možné se občerstvit. Poznáme ji podle dřevěné plastiky vodníka nad říčním korytem.

Nastává táhlé putování dlouhým údolím Moravice. Se zásobou pitné vody není nutné si dělat starosti, v údolí vyvěrá pramen, u kterého je zbudován i odpočinkový přístřešek. S každým krokem je cítit, že se blížíme k horám. Ale až do posledního okamžiku nejsou vidět. Jako by toužily trochu potrápit nedočkavce a poté nečekaně udeřit. Tady tkví jedno z kouzel trasy modré značky.

Výlet do Hrubého Jeseníku. Vodník u hospůdky v Karlově vábí pocestné na pivo

Vodník u hospůdky v Karlově vábí pocestné na pivo

Výlet do Hrubého Jeseníku. Při cestě údolím Moravice si lze odpočinout u studánky

Při cestě údolím Moravice si lze odpočinout u studánky

Drahocenná zahrada Jeseníků

Ve chvíli, kdy se cesta stane poněkud fádní, se konečně dostaví dlouho očekávané překvapení. Smrkový les zčistajasna ustoupí a návštěvník se ocitne na dně Velké kotliny, impozantního karu vymodelovaného dávným ledovcem. Přímo před tváří příkrých svahů, v místě dopadu zimních lavin. Díky nim je také povrch kotle hluboko pod hranicí lesa zbavený stromů.

Z obnažených skalisek stékají praménky vody, které tu dokonce vytvořily i malý vodopád. Právě dostatek vody v kombinaci se specifickými přírodními podmínkami způsobil botanickou různorodost Velké kotliny. Na ploše jednoho čtverečního kilometru zde roste takřka pětistovka druhů vyšších rostlin. Od teplomilných po arktické.

Díky tomu se Velká kotlina stala nejbohatší botanickou lokalitou Česka a dnes tvoří součást Národní přírodní rezervace Praděd. Pohyb mimo značenou cestu je proto zakázán.

Výlet do Hrubého Jeseníku. Impozantní srázy Velké kotliny

Impozantní srázy Velké kotliny

Přestože se cenné poklady přírody už ukládají k spánku, pohled z vyhlídkového stanoviště každého omráčí. Strmé srázy, zakončené rovnou linkou návrší Vysoké hole, s koncem vegetačního období dostaly zlatavý nádech, nad nimi pronikavě září ostře modrá obloha. Ve srovnání s touto scenérií blednou i kýčovité obrázky alpských krajinek.

Dál se úzká pěšina příkře klikatí vzhůru. Po levé straně se rozprostřely horské smrčiny, zkoušené drsným klimatem, zprava prosluněné holé stráně. Krátký oddech v tomto úseku umožňuje druhá vyhlídka se studánkou.

Hrubý JeseníkHrubý Jeseník

K tajemným Petrovým kamenům

S lehkostí, jakou kotlina příchozího vtáhla, ho i odevzdá partiím nad hranicí lesa. Únava z překonání několika stovek výškových metrů není vůbec cítit. Následně pěšina pozvolna stoupá alpínskými lukami, často protkanými porosty kosodřeviny. Mezi suchou travou se tyčí osamělé zakrslé jeřáby, obsypané jasně červenými bobulemi.

Za rozcestím nad Ovčárnou, kde se modrá spojuje se žlutou, vykoukne zpoza zátočiny silueta Petrových kamenů. Bájných skalisek opředených mýty o čarodějnicích, které se sem z širého okolí slétávaly, aby tu provozovaly své temné reje.

Hrubý Jeseník

Petrovy kameny

Na druhé straně pohled ohraničil nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku - Praděd. Zde se už bohužel nelze těšit z klidného putování, o slunném víkendu patří oblast Ovčárny, Petrových kamenů i Praděda k oblíbeným výletním cílům. Ustoupit lze pěšky údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky, pitoreskních jesenických lázní.

Může se hodit

Trasa: Cesta po modré značce je v úseku Malá Morávka – Karlov – Velká Kotlina – Ovčárna dlouhá přibližně 10 km a dosahuje převýšení necelých 700 m. Souběžně s ní vede naučná stezka Velkou kotlinou. Při pokračování údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky je třeba přidat ještě asi 6 km.

Ovčárnu spojuje s Karlovou studánkou autobusová linka, o víkendech často posílená o více spojů při dodržení jízdního řádu.

Celá oblast je poměrně slušně pokryta veřejnou autobusovou dopravou, přizpůsobenou turistickému ruchu.

Všechna ze zmíněných středisek také disponují velkým množstvím ubytovacích kapacit s přiměřenými cenami (např. hotel Sauna v Karlově - čisté pokoje a přívětivý personál).

Dálkové autobusové linky sem směřují z Olomouce.

Užitečný web: www.ejeseniky.com

Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Najdete na iDNES.cz