Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Třebenic do Třebívlic přes tři hrady

  10:31aktualizováno  10:31
Jarní vycházka začíná v Třebenicích a zavede turisty ke třem hradům. Do Třebenic dojedete vlakem z Lovosic nebo z druhé strany od Mostu. Nádraží leží východně od středu městečka, které si částečně projdete. Minete pomník doktora Paříka, velkého vlastence, který zde byl před více než sto lety starostou. Zasloužil se o založení muzea českého granátu, které dnes sídlí v bývalém evangelickém kostele na druhém konci města. U gotickorenesančního kostela Panny Marie narazíte na zelenou značku a po ní se vydáte na skálu nesoucí zbytky hradu Košťálova.

V horní části stoupání se ve svahu objevují skalky, na nichž se daří koniklecům, tařici i kosatcům. Samotný hrad je malý, vymezují ho obvodové zdi. Je o něm známo, že stál již roku 1372 a v patnáctém století zanikl. Vás ale jistě zaujme výhled od levínského Sedla přes Říp, Házmburk až k Milešovce. Hrad býval námětem malířů Emila Filly a místního Václava Hory.

Další cílem putování je zřícenina Skalka. První úsek cesty vede po žluté. Až opustíte les, dejte se po neznačené cestě na horní konec obce Sutom, důležitým orientačním bodem je místní kostel. Pak budete po silnici klesat do Vlastislavi. Po levé ruce uvidíte na skále kulatou věž. To je vše, co zbylo ze Skalky. Stejnojmenný zámek sice stojí, ale poté, co jej léta užíval státní statek, je nepřístupný.

Po celou cestu budete mít krásný pohled do údolí říčky Modly. Obec Vlastislav, jak uvádí i kronikář Kosmas, mělo být hradiště luckého knížete Vlastislava, což potvrzují i archeologické nálezy. Poblíž říčky Modly, mimo ves, je kaple s pramenem pitné vody, který je podchycen zdejší vodárnou. Po neznačené cestě je to asi jeden kilometr. Za třetím hrádkem vás z Vlastislavi povede červená.

Mírným stoupáním projdete chatovou osadou Chrastná pod srázem nedalekého skalnatého Plešivce (477 metrů nad mořem). Výstup na něj vás odmění kruhovým výhledem. Pak minete osadu Děkovka a silnice vás dovede k místu, kde z ní vlevo odbočuje modrá značka. Po ní vystoupáte ke zřícenině Hrádku-Oltáříku. Z výšky 565 metrů nad mořem budete obdivovat výhled na Podřipsko a Lounské vrchy.

Na modré už zůstanete a po sestupu vás přivítá obec Dřemčice. Až budete u kaple, doporučujeme odbočit ze značky vpravo na nedalekou skálu Kuzov s chráněnou geologickou zajímavostí. Dva příčné, vzájemně se prolínající čedičové hřbety tu vytvářejí skálu na styku s geologicky starší opukou. I tady se daří koniklecům a kavylům. Po návratu na modrou jsou už Třebívlice na dohled, nejdříve přejdete hlavní silnici u starší budovy s nápisem Granátka. Je součástí zdejší historie těžby českých granátů. V této kdysi zájezdní hospodě vykupovali faktoři od místních obyvatel nalezené kamínky z okolních polí.

Utržené peníze však nálezci většinou v hospodě utratili za jídlo a pití. Modrá vás dovede až do středu obce na malé náměstí (dnes škola), kde dožila svůj vysoký věk poslední láska německého básníka Johanna Wolfganga Goetha Ulrika von Levetzov (+1899). Za kostelem na místním hřbitově je pohřbena se svými sestrami, rodiči a osobním lékařem dr. Karešem. Hroby jsou snadno k nalezení.

K nádraží vás dovede neznačená silnice asi za deset minut. Po pravé ruce budete mít malé místní koupaliště a nedaleko od něj jsou tři chráněné památné stromy. Délka pěší cesty byla asi osmnáct kilometrů a ku pomoci vám bude mapa KČT České středohoří západ v měřítku 1: 50 000.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz