Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z českého 'Betléma' do pekelných hlubin

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud před víkendem řešíte dilema, zda se opájet krásami přírodních scenérií, nebo naopak obdivovat umění našich předků, zavítejte do Nového Města nad Metují. Dosyta si zde užijete obojího. Bezprostředně za hradbami renesančního klenotu totiž začíná poetické podhůří Orlických hor.

Zámek v Novém Městě nad Metují. | foto: Jan Doubravnický


KLIKNĚTE NA MAPKU

Malebná silueta městečka, zbudovaného na skalním ostrohu vysoko nad hladinou řeky Metuje, vyvolala v mysli básníka Jana Nerudy asociaci s domnělými podobami biblického Betléma, jak si ho představovali doboví autoři našich vánočních jesliček.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Celkový pohled na "český Betlém"

Přirovnání je to nadmíru výstižné. Vždyť historické domky na novoměstském náměstí s půvabným podloubím, jiskrnými tóny omítky a štíty ve tvaru "vlaštovčích ocasů" skutečně více připomínají stavení z bájí a pohádek. Naopak na předměstí je střídají neméně podmanivé roubenky.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Vně historického centra Nového Města nad Metují se prolíná tvář městské zástavby s venkovskou

Primát nejvýraznější dominanty rozhodně patří zdejšímu zámku. Pro návštěvníky jsou přichystány dva prohlídkové okruhy, je možné se rozhlédnout z jeho věže či nahlédnout do přilehlých zahrad. Kuriózní výzdobu tu tvoří sošky trpaslíků - barokní karikatury, jejichž originály pocházejí z dílny věhlasného mistra Matyáše Bernarda Brauna.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Braunovi trpaslíci na zámku v Novém Městě nad Metují

Romantické Peklo

Z centra "Betléma" je Peklo vzdáleno pouhých šest kilometrů. Jednu z přístupových cest nabízí červená značka. Nejprve sestoupí do říčního údolí, kde kratičký úsek vede po nepříliš rušné silničce. Poté se ovšem ubírá po velmi příjemné pravobřežní stezce.

Úbočí se záhy stávají vyššími a strmějšími, obě strany údolí se k sobě začínají těsně přibližovat a ještě před chvílí líně proudící Metuje se náhle dravě prodírá skrz peřeje, mezi kterými vytváří mohutné víry. Místy se stezka dotýká skalních stěn a z nepřístupných postranních roklí prýští tenké stužky nevýrazných potůčků.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Stezka často prochází pod skalními útesy

V samotném závěru nejdivočejšího úseku, kde do Metuje ústí Olešenka, se nalézá osada Peklo, známá především jako oblíbené výletiště. Bývalý mlýn se díky fantazii architekta Dušana Jurkoviče proměnil v rázovitou restauraci, před kterou nechybějí soudobé sochy hrozivých pekelníků.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Rázovitá restaurace v osadě Peklo

Za rozhledy

Od výletní restaurace se naskýtá několik variant pokračování: kolem Metuje vede rušná cesta do Náchoda, milovníci vojenské historie mohou zamířit k Dobrošovu s pověstným souborem objektů prvorepublikového opevnění, řada pěších i cyklistů upřednostňuje putování úzkým údolím Olešenky se zříceninou hradu Frymburku a poutním místem Rokole.

Takřka liduprázdná je modrá značka ve směru k Sendraži. Důvod je prozaický: drastické úvodní stoupání, při kterém se skutečně pekelně zapotíte. Zejména pokud jste si v restauraci dopřáli vydatný oběd nebo nadměrně hasili žízeň. Převýšení tu totiž na krátkém úseku dosahuje několika stovek metrů.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Pláně u obce Sendraž

S každým krokem pozvolna zaniká burácení říčky a mezi průseky vykukují protilehlé příkré stráně. Pod námi se vine jizva kaňonu Olešenky, nad kterým se rozprostírá zvlněná plošina, a severní obzor uzavírá masiv polských Stolových hor. Právě nyní si můžeme plně vychutnat tento pohled, protože hustý nízký porost doposud nezahalilo listoví.

V nejvyšších partiích se cesta rozloučí s lesem a zamíří na prosluněné louky, kde travnatým pláním dodaly půvabu skupinky větrem ošlehaných stromů i nízké skalky. Zkrátka dech blízkých Orlických hor dosáhnul až sem – vždyť z východní strany se ostře rýsuje jejich hřeben. Teoreticky by z některých míst bylo možné zahlédnout také vzdálenější Krkonoše, jižním směrem reliéf klesá k nedozírným rovinám Polabí, do jarní krajiny odtud září střechy rozptýlených chalup podhorských obcí.

Přes sedmero mostů

V nejbližší z nich, Sendraži, navážeme z modré na zelenou a během okamžiku pohodlného sestupu se skrz následující vísku – Libchyni, ponoříme do působivého údolí Libchyňského potoka. Dravá bystřina se klikatí stinnou dolinou, díky prudkému spádu zde není nouze o drobné kaskády. Nejvyšší ze skalních prahů, mohutný "Kamenný splav", překonává potok menším vodopádem, který za jarního tání musí působit docela velkolepě, když se skrz jeho hranu valí rozdivočelá vodní masa.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Kamenný splav v údolí Libchyňského potoka

Putování kolem Libchyňského potoka přidávají na přitažlivosti četné brody – dohromady by jich mělo být magických sedm. Ale nemějte obavy, časté sundávání obuvi není nutné, u každého z nich je zbudována lávka.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Jeden ze sedmi brodů

Na Pavlátově louce se zelená spojí se značením novoměstského okruhu a po krátkém lesním úseku se náhle vynoří malebné panoráma "českého Betléma", neklamné znamení, že výlet se chýlí ke konci.

Celková délka popisované trasy činí přibližně 16 km.


Tipy iDNES.cz

Pokud zrovna netrpíte časovou tísní, lze si popisovanou trasu obohatit návštěvou blízkého Slavoňova. Z Libchyně se tam dostanete po nepříliš frekventované silnici, cíl však rozhodně stojí za chvíli nepohodlí. Ve Slavoňově se totiž nalézá unikátní dřevěný kostel, obcí rovněž prochází značená cesta do Nového Města nad Metují.

Zajímavá místa úzkého okolí Nového Města nad Metují přibližuje okruh místního značení s naučnou stezkou. Jeho trasa představí Klopotovské údolí a někdejší lázničky Rezek, obohatit si ji lze návštěvou zříceniny hradu Výrova.

Internet
www.novemestonm.cz
www.kladskepomezi.cz
www.muzeum-nmnm.cz


Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Najdete na iDNES.cz