Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Česka Středomoří? Není to vyloučeno...

  12:23aktualizováno  12:23
Z Česka se možná brzy stane "Středomoří". Naznačují to nové studie, podle nichž bude oteplování naší planety v příštích desetiletích nabírat na tempu. Průměrné teploty by se tak mohly do konce století zvýšit možná až o osm stupňů.


O rostoucím tempu oteplování se odborníci na klima dozvěděli z antarktického ledu. Zkoumáním ledových vzorků z posledních 420 tisíc let zjistili, že existuje zpětná vazba mezi vyššími teplotami a skleníkovými plyny, které způsobují, že Země zadrží více energie ze Slunce. Čím je totiž tepleji, tím více se z půdy i z vody uvolňují skleníkové plyny - a čím více se jich uvolní, tím výše vystoupá sloupec teploměru.

Dosud byl zkoumán hlavně dopad skleníkových plynů, které do atmosféry vypustí lidé spalující fosilní paliva a produkující metan při zemědělské výrobě. Metan a oxid uhličitý, který se uvolňuje při spalování uhlí, plynu či produktů z ropy - to jsou dva hlavní plyny, které vyvolávají "skleníkový efekt".

Zatím se soudilo, že do konce století vzroste teplota o 1,4 až 5,8 stupně. Dva mezinárodní týmy, které zkoumaly zpětnou vazbu mezi skleníkovými plyny a oteplováním, však tvrdí, že do roku 2100 vzroste průměrná teplota o 1,6 až 6 stupňů, ale možná i o 7,7 stupně.

Led taje hlavně v Arktidě

"Odhady budoucího oteplování, které opomíjejí tyto efekty (zpětné vazby - pozn. red.), bude možná nutné zvýšit asi o 50 procent," konstatoval Martin Scheffer z univerzity v nizozemském Wageningenu, který vedl evropský výzkumný tým. Zpráva mezinárodních týmů bude zveřejněna v americkém odborném listu Geophysical Research Letters.

Obavy posiluje i nová studie pro australskou vládu, podle níž k urychlenému nárůstu teplot přispěje i tání sněhu a ledovců ve vysokých horách, a zejména v Arktidě. Temná masa země a vody bude totiž přijímat daleko více sluneční energie než dnešní ledovce, které z větší části odrážejí sluneční paprsky zpátky do vesmíru. "To povede k dalšímu oteplování," argumentuje australská zpráva.

Ten proces nezmění ani vývoj Antarktidy. Ve středu tohoto kontinentu narůstá tloušťka sněhové a ledové přikrývky. Celková plocha zalednění se však nezvětšuje, a tak nenarůstají ani plochy s vysokou schopností odrážet sluneční světlo.

Klimatologové opakovaně varují před oteplováním, které může podle nich prudce a nepředvídatelně změnit naše životní prostředí.

S růstem teplot se totiž nemění jen nároky na klimatizaci nebo pracovní podmínky pro zemědělce. Otevírají se tak mimo jiné i nové cesty k šíření nemocí.

 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Žijeme v nádherné zemi s úžasnou přírodou a lidmi, říká Iveta Toušlová

Iveta Toušlová

Rodačka z Vimperka má cestování v genech. Proto není divu, že před 14 lety stála u zrodu úspěšného pořadu České...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Najdete na iDNES.cz