Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Česka Středomoří? Není to vyloučeno...

  12:23aktualizováno  12:23
Z Česka se možná brzy stane "Středomoří". Naznačují to nové studie, podle nichž bude oteplování naší planety v příštích desetiletích nabírat na tempu. Průměrné teploty by se tak mohly do konce století zvýšit možná až o osm stupňů.


O rostoucím tempu oteplování se odborníci na klima dozvěděli z antarktického ledu. Zkoumáním ledových vzorků z posledních 420 tisíc let zjistili, že existuje zpětná vazba mezi vyššími teplotami a skleníkovými plyny, které způsobují, že Země zadrží více energie ze Slunce. Čím je totiž tepleji, tím více se z půdy i z vody uvolňují skleníkové plyny - a čím více se jich uvolní, tím výše vystoupá sloupec teploměru.

Dosud byl zkoumán hlavně dopad skleníkových plynů, které do atmosféry vypustí lidé spalující fosilní paliva a produkující metan při zemědělské výrobě. Metan a oxid uhličitý, který se uvolňuje při spalování uhlí, plynu či produktů z ropy - to jsou dva hlavní plyny, které vyvolávají "skleníkový efekt".

Zatím se soudilo, že do konce století vzroste teplota o 1,4 až 5,8 stupně. Dva mezinárodní týmy, které zkoumaly zpětnou vazbu mezi skleníkovými plyny a oteplováním, však tvrdí, že do roku 2100 vzroste průměrná teplota o 1,6 až 6 stupňů, ale možná i o 7,7 stupně.

Led taje hlavně v Arktidě

"Odhady budoucího oteplování, které opomíjejí tyto efekty (zpětné vazby - pozn. red.), bude možná nutné zvýšit asi o 50 procent," konstatoval Martin Scheffer z univerzity v nizozemském Wageningenu, který vedl evropský výzkumný tým. Zpráva mezinárodních týmů bude zveřejněna v americkém odborném listu Geophysical Research Letters.

Obavy posiluje i nová studie pro australskou vládu, podle níž k urychlenému nárůstu teplot přispěje i tání sněhu a ledovců ve vysokých horách, a zejména v Arktidě. Temná masa země a vody bude totiž přijímat daleko více sluneční energie než dnešní ledovce, které z větší části odrážejí sluneční paprsky zpátky do vesmíru. "To povede k dalšímu oteplování," argumentuje australská zpráva.

Ten proces nezmění ani vývoj Antarktidy. Ve středu tohoto kontinentu narůstá tloušťka sněhové a ledové přikrývky. Celková plocha zalednění se však nezvětšuje, a tak nenarůstají ani plochy s vysokou schopností odrážet sluneční světlo.

Klimatologové opakovaně varují před oteplováním, které může podle nich prudce a nepředvídatelně změnit naše životní prostředí.

S růstem teplot se totiž nemění jen nároky na klimatizaci nebo pracovní podmínky pro zemědělce. Otevírají se tak mimo jiné i nové cesty k šíření nemocí.

 

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

Najdete na iDNES.cz