Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Černobylu stále jezdí do ČR se léčit

  8:18aktualizováno  8:18
Bludov - Následky černobylské tragédie stály u zrodu myšlenky přivážet do České republiky děti z Běloruska na ozdravné pobyty. Společnost přátel národů východu letos už poosmé přivezla do Bludova na Šumpersku děti, na kterých se největší havárie jaderné elektrárny v dějinách podepsala. Nyní poprvé přijely děti, z nichž ani jedno nezažilo černobylskou katastrofu.

"Všechny se narodily později," uvedl šéf organizačního štábu Karel Janíček, který organizoval už první pobyt běloruských dětí v Bludově v roce 1994. Přesto i tyto děti katastrofa zasáhla.

"Letos jsme přivezli děti z Mogylevské oblasti, která patří k nejpostiženějším místům v Bělorusku. Všechny mají poškozenou štítnou žlázu. Trpí onemocněním kostí a mají také zhoršenou imunitu," podotkl Janíček.

Děti pro ozdravný pobyt v rekreačním areálu Vlčí důl v Bludově vybírá zastupitelský úřad po konzultacích s běloruskými zdravotníky. Postupně střídají všechny oblasti. "Za celých osm let sem jenom dvě dívenky přijely dvakrát. Jinak jde vždy o nováčky," říká Janíček.

Poprvé přijel do Bludova jako doprovod s dětmi vysokoškolský pedagog Oleg Jaroščenko. "Je to nesmírně pozitivní akce. Děti nemají bez humanitární pomoci jinou možnost, jak se dostat na ozdravný pobyt. Kromě posíleného zdraví si jistě odvezou spoustu zážitků a nových zkušeností. Českým přátelům za to patří vřelý dík," říká Jaroščenko.

Překladatelka Olga Potapova má odstraňovat jazykové problémy v komunikaci s Čechy tlumočit dětem i jejich posluchačům. Sama češtinu ovládá dokonale, protože studuje bohemistiku na univerzitě v Minsku. "Je to pro mě pocta, že mohu být tady užitečná. Zatím jsem se do Česka dostala jen na stáže na univerzitě v Brně," pochvaluje si Potapova.

Pobyt dětí teprve začíná. Program je ale do detailu připraven jejich na celé tři týdny. "Je to jednoduché. Bude stejný jako všechny roky předtím," prozrazuje Janíček.

Poznat tradiční pamětihodnosti regionu, pobavit se, zasportovat si, zjistit, jak se učí čeští školáci. Právě proto, že se osazenstvo stále mění, nepovažuje Janíček za nutné měnit program.

Rok od roku je však těžší sehnat na tábor peníze. Větší část sice pokryl grant ministerstva zdravotnictví, ale potom už přišli ke slovu sponzoři. "Každý rok je třeba víc peněz získat od sponzorů, protože grant je stejný a ceny jdou stále nahoru. Je dobře, že si podnikatelé i obyčejní lidé uvědomují humanitární povinnost ke světu a nejsou lhostejní," pochvaluje si Janíček.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Najdete na iDNES.cz