V Yosemitském národním parku se nedávno vyskytl hantavirus. Nákaza se šířila v...

V Yosemitském národním parku se nedávno vyskytl hantavirus. Nákaza se šířila v Curry Village, kde návštěvníci nocují zejména ve stanech s podsadou - na snímku. | foto: yosemitehikes.com

Smrtící vir z Yosemit zabil už tři turisty. Tisíce se mohly nakazit

  • 7
Už třetí člověk zemřel ve Spojených státech na plicní nemoc způsobenou takzvaným hantavirem, jímž se zřejmě nakazil v Yosemitském národním parku. Dalších pět lidí je nemocných. Úřady varují, že nebezpečným virem může být nakaženo až 22 tisíc lidí.

Původně úřady stanovily počet lidí ohrožených virem na 10 tisíc, nyní k nim ale přibylo dalších 12 tisíc. Zhruba tolik lidí totiž přenocovalo od 10. června do 24. srpna v Curry Village, oblíbené části Yosemitského parku, kde se nákaza začala šířit. O vývoji situace informoval mluvčí amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Turisté se podle všeho nakazili při spaní v chatkách a ve stanech s podsadou v Curry Village, když vdechli rozprášené výkaly infikovaných myší. Lokalitu úřady okamžitě uzavřely a všechny stany a chatky byly deratizovány a vyčištěny.

Osmý, zatím poslední nemocný, ale údajně v Curry Village nenocoval a nakazil se pravděpodobně při pobytu v horské oblasti parku.

Onemocnění může končit udušením

Nákaza se začíná projevovat zhruba po šesti týdnech od kontaktu s virem jako běžná chřipka, kdy lidé trpí bolestmi hlavy, horečkou, dušností a kašlem. Zároveň se ale při nákaze objevují stále horší dýchací problémy, které mohou vést i ke smrti, de facto udušením. Cílená léčba tohoto závažného onemocnění, zvaného HPS neboli hantavirový plicní syndrom, zatím neexistuje, mohou se pouze tlumit některé symptomy.

Kromě vdechnutí je možný přenos viru také při manipulaci s infikovaným zvířetem.

Onemocnění se vyskytuje na celém světě včetně Česka, především ale v Severní Americe. Například v USA bylo od roku 1993 do 2009 nahlášeno 534 případů, z nichž 36 procent skončilo smrtí, píše se ve Wikipedii.