Wothanburg - vraťte se do 12. století

Hledáte vhodný tip pro letní výlet do okolí Liberecka? Vedle hradů, zřícenin a muzeí můžete navštívit také další zajímavý objekt, a to raně středověké venkovské velmožské sídlo a řemeslnickou osadu na předhradí s názvem Wothanburg. Rozprostírá se nad vesničkou Vítkovem. Dojdete k němu, vydáte-li se směrem na Chrastavu a odtud podél potoka do Vítkova. Vesnice dlouhá několik kilometrů tu na samém konci obtáčí mohutný kopec s plochým návrším. Na vrcholu tohoto kopce se nad příkopy tyčí mohutné valy osazené palisádou přitesaných kůlů, korunované mohutnou roubenou strážní věží nad branou.

Valy, příkop, palisáda i věž jsou staré pouze několik let a tvoří spolu s dalšími objekty první součásti areálu rozsáhlého historického projektu. Nejedná se ovšem o rekonstrukci konkrétní archeologické lokality, ale spíše o repliku typického venkovského sídla z konce 12. století.

Opevněný velmožský dvůr či dvorec, neboť tak se podobná sídla nazývala, byl jakýmsi přechodným typem mezi rozsáhlými správními hradišti knížat staršího období a mladšími zděnými hrady feudálů. Projekt dvorce, zatím z větší části pouze na papíře, připomíná vlastně malé hradiště obehnané příkopem, valem a palisádou.

V jeho centru stojí románský tribunový kostel – jediná plně zděná stavba dvorce – spojený lávkou s patrovým velmožským palácem,  připomínajícím spíše velký podezděný srub, roubená obydlí vojáků, nejbližšího služebnictva a základní hospodářské budovy. Na úpatí severních hradeb se pak pod ochranou dvorce krčí malá řemeslnická osada – několik roubených domů, zahloubené polozemnice, kovárna, dílna tesaře a tkalce, hrnčíře, koželuha, společná chlebová pícka, oborohy, parní lázeň a další objekty.

Výstavba areálu je plánována na mnoho příštích let, ale pokud jej navštívíte už dnes, můžete zde najít již několik stojících objektů. Jako ukázka opevnění je dobudováno téměř celé čelo dvorce – valy o délce asi 60 metrů osazené palisádou a mohutná roubená věž nad branou. V prostoru řemeslnické osady pak můžete najít první z budovaných obytných srubů tkalce a tesaře.

Projekt Wothanburg buduje stejnojmenné občanské zájmové sdružení. Konečným cílem Projektu není jen ukázka zaniklé architektury, ale přímo živé ukázky životního stylu a podmínek různých vrstev obyvatel venkovského sídla koncem 12. století. Členové sdružení a další přátelé projektu tedy dvorec nejen aktivně a vlastními silami budují, např. o pravidelných letních táborech, ale také oživují na různých akcích určených pobavení a poučení veřejnosti.

Zavedenou tradici má již tradiční setkání historických šermířů pod Wothanburgem vždy poslední víkend v červenci, aby zde divákům ukázali něco z českého raně feudálního vojenství s nasazením všech tehdy používaných prostředků jako těžké obléhací stroje, jezdci na koních, těžkooděnci, střelci z luků a kuší apod. S postupem výstavby osady budou následovat další akce zaměřené také na život a práci řemeslníků v podhradí. Zde budou mít návštěvníci možnost například nahlédnout jaké je to bydlet v dýmné jizbě, ale také přiložit ruku k dílu a na některém z předváděných řemesel si zkusit svoji šikovnost.

Wothanburg bude raně středověké venkovské velmožské sídlo a řemeslnická osada na předhradí