Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wothanburg - vraťte se do 12. století

  17:16aktualizováno  17:16
Hledáte vhodný tip pro letní výlet do okolí Liberecka? Vedle hradů, zřícenin a muzeí můžete navštívit také další zajímavý objekt, a to raně středověké venkovské velmožské sídlo a řemeslnickou osadu na předhradí s názvem Wothanburg. Rozprostírá se nad vesničkou Vítkovem. Dojdete k němu, vydáte-li se směrem na Chrastavu a odtud podél potoka do Vítkova. Vesnice dlouhá několik kilometrů tu na samém konci obtáčí mohutný kopec s plochým návrším. Na vrcholu tohoto kopce se nad příkopy tyčí mohutné valy osazené palisádou přitesaných kůlů, korunované mohutnou roubenou strážní věží nad branou.

Valy, příkop, palisáda i věž jsou staré pouze několik let a tvoří spolu s dalšími objekty první součásti areálu rozsáhlého historického projektu. Nejedná se ovšem o rekonstrukci konkrétní archeologické lokality, ale spíše o repliku typického venkovského sídla z konce 12. století.

Opevněný velmožský dvůr či dvorec, neboť tak se podobná sídla nazývala, byl jakýmsi přechodným typem mezi rozsáhlými správními hradišti knížat staršího období a mladšími zděnými hrady feudálů. Projekt dvorce, zatím z větší části pouze na papíře, připomíná vlastně malé hradiště obehnané příkopem, valem a palisádou.

V jeho centru stojí románský tribunový kostel – jediná plně zděná stavba dvorce – spojený lávkou s patrovým velmožským palácem,  připomínajícím spíše velký podezděný srub, roubená obydlí vojáků, nejbližšího služebnictva a základní hospodářské budovy. Na úpatí severních hradeb se pak pod ochranou dvorce krčí malá řemeslnická osada – několik roubených domů, zahloubené polozemnice, kovárna, dílna tesaře a tkalce, hrnčíře, koželuha, společná chlebová pícka, oborohy, parní lázeň a další objekty.

Výstavba areálu je plánována na mnoho příštích let, ale pokud jej navštívíte už dnes, můžete zde najít již několik stojících objektů. Jako ukázka opevnění je dobudováno téměř celé čelo dvorce – valy o délce asi 60 metrů osazené palisádou a mohutná roubená věž nad branou. V prostoru řemeslnické osady pak můžete najít první z budovaných obytných srubů tkalce a tesaře.

Projekt Wothanburg buduje stejnojmenné občanské zájmové sdružení. Konečným cílem Projektu není jen ukázka zaniklé architektury, ale přímo živé ukázky životního stylu a podmínek různých vrstev obyvatel venkovského sídla koncem 12. století. Členové sdružení a další přátelé projektu tedy dvorec nejen aktivně a vlastními silami budují, např. o pravidelných letních táborech, ale také oživují na různých akcích určených pobavení a poučení veřejnosti.

Zavedenou tradici má již tradiční setkání historických šermířů pod Wothanburgem vždy poslední víkend v červenci, aby zde divákům ukázali něco z českého raně feudálního vojenství s nasazením všech tehdy používaných prostředků jako těžké obléhací stroje, jezdci na koních, těžkooděnci, střelci z luků a kuší apod. S postupem výstavby osady budou následovat další akce zaměřené také na život a práci řemeslníků v podhradí. Zde budou mít návštěvníci možnost například nahlédnout jaké je to bydlet v dýmné jizbě, ale také přiložit ruku k dílu a na některém z předváděných řemesel si zkusit svoji šikovnost.

Wothanburg bude raně středověké venkovské velmožské sídlo a řemeslnická osada na předhradí

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Najdete na iDNES.cz