Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wetland Centre, jeden ze sedmi přírodních divů Londýna

  5:00aktualizováno  5:00
Londýn umí překvapit. Málokdo ví, že jen kousek od centra plného památek, obchodních domů a restaurací se rozprostírá jeden ze sedmi přírodních divů britské metropole: unikátní rezervace vodního ptactva London Wetland Centre.

Unikátní rezervace vodního ptactva London Wetland Centre při pohledu z ptačí perspektivy. | foto: Radka Páleníková, iDNES.cz

Divoká příroda kousek od centra

Zní to až neuvěřitelně, ale centrum Londýna odděluje od bažin (Wetland) necelá půlhodina cesty městskou dopravou. Z obzoru vám zmizí všudypřítomná ramena stavebních jeřábů v City a vy se ocitnete ve skutečném ptačím ráji.

Rozmanité vodní ptactvo můžete pozorovat i v rozlehlých londýnských parcích nebo přímo v jeho centru na řece Temži, ve Wetland Centre má ale každý šanci vše vidět opravdu zblízka. Navíc téměř všechny přístupy jsou bezbariérové, takže se všude dostanete nejen s kočárkem, ale třeba i s invalidním vozíkem.

Londýn, Wetland Centre. Samec poláka chocholačky (Aythya fuligula) ve svatebním šatu je uhlově černý s bílými boky a tmavým hřbetem, v týle má splývavou chocholku.

Londýn, Wetland Centre. Samec poláka chocholačky (Aythya fuligula)

Jedna z pozorovatelen londýnského mokřadního centra. Snahou architektů bylo vybudovat co nejméně nápadný objekt, z kterého budou moci návštěvníci pohodlně pozorovat život na vodní hladině.

Jedna z pozorovatelen londýnského mokřadního centra

Původní divočina

V oblouku jednoho z meandrů Temže se téměř zázrakem zachovala původní bažinatá krajina, jezírka, rybníky i bohatě kvetoucí louky.

Zvlášť působivý pohled na tuto lokalitu je z letadla. Budete-li mít před přistáním štěstí a pilot zakrouží nad centrem města, snadno rozpoznáte vedle hlavních turistických atrakcí lemujících Temži něco hodně zvláštního, co na první pohled nedokážete určit. Pod vámi se objeví vodní plocha rozčleněná na mnoho drobných ostrůvků, království mokřadů London Wetland Centre.

Domky nedaleko londýnského mokřadního centra nenápadně připomínají, že nejste zcela uprostřed divoké přírody. Postaveny jsou tak, aby působily co nejméně rušivě.

Domky nedaleko londýnského mokřadního centra nenápadně připomínají, že nejste zcela uprostřed divoké přírody. Postaveny jsou tak, aby působily co nejméně rušivě.

Na 40 hektarech 180 vzácných živočichů

sedm přírodních divů Londýna

Tvůrci seriálu BBC, vysílaného v roce 2005, vybrali sedm přírodních divů v Londýně:

1) Ostrůvky na Temži
2) Londýnský platan javorolistý
3) Zahrady v City
4) Přírodní park Hampstead Heath
5) London Wetland Centre
6) Eppingský les
7) Jeskyně Chislehurst

Centrum má poměrně krátkou tradici. Slavnostně ho otevřeli teprve před deseti lety, v roce 2000 jako první městský projekt svého druhu ve Velké Británii. O dva roky později se centrum začlenilo mezi lokality, kterým se věnuje zvláštní vědecká pozornost, tzv. SSSI (Site of Special Scientific Interest).

Ačkoli je tedy Wetland Centre ve srovnání s věhlasnou sousední královskou zahradou Kew, která loni oslavila už 250. výročí založení, nováčkem, má se čile k světu. Na více než 40 hektarech, což je podobná rozloha jakou má pražská zoo, tu můžete pozorovat na 180 druhů vzácných živočichů. Tedy nejen ptáků, kteří se tu během ročních období střídají, ale také obojživelníků, netopýrů, užovek, slepýšů nebo motýlů.

V londýnském mokřadním centru mají ptáci skvělé podmínky – vodní hladina je přerušována množstvím malých ostrůvků.

V londýnském mokřadním centru mají ptáci skvělé podmínky – vodní hladina je přerušována množstvím malých ostrůvků.

Pěšiny klikatící se mezi mokřady by se mohly zdát délkou 3,4 km krátké, tady se ale pospíchat nevyplatí. Naopak. Trpěliví pozorovatelé mají šanci důkladně nahlédnout do ptačí říše. Procházka kolem jezer, rybníků, luk a rákosí nabízí spoustu zajímavých pohledů v každém ročním období.

Kromě výletníků a rodin s dětmi tu potkáte hodně vášnivých pozorovatelů ptactva, tzv. birdwatchers. Poznáte je snadno podle maskáčů, dalekohledů, stativů i obsáhlých atlasů ptáků. Zatímco čeština speciální slovo pro pozorovatele ptactva nemá, v angličtině se označení "birdwatching" používá už od počátku 20. století.

Nejen v mokřadním centru, ale také v londýnských parcích můžete pozorovat bernešku velkou (Branta canadensis), někdy též nazývanou husa kanadská.

Nejen v mokřadním centru, ale také v londýnských parcích můžete pozorovat bernešku velkou (Branta canadensis), někdy též nazývanou husa kanadská.

Části mokřadního centra je věnována kachnám z nejrůznějších koutů světa. Čírka pestrá (Anas versicolor) se v přírodě vyskytuje v Jižní Americe, hlavně ve středním Peru.

Části mokřadního centra je věnována kachnám z nejrůznějších koutů světa. Čírka pestrá (Anas versicolor) se v přírodě vyskytuje v Jižní Americe, hlavně ve středním Peru.

Citlivý návrh s ohledem na přírodu

Wetland Centre je navržený tak, aby návštěvníci viděli co nejvíce a zároveň co nejméně rušili ptáky. Proto na nejzajímavějších místech přímo u břehů vodních ploch stojí šest pozorovatelen. Tyto přízemní budovy jsou postaveny velmi nenápadně, jejich rovné střechy postupně zarůstají vegetací. Uvnitř jsou sedátka a u nich malá okénka k pozorování či fotografování.

Pokud máte chuť rozhlédnout se po mokřadech ze skutečně ptačí perspektivy, pak navštivte třípodlažní vyhlídkovou věž Peacock Tower, jedinou vyšší stavbu uvnitř areálu. I ta je, prostřednictvím výtahu, přístupná handicapovaným.

Třípodlažní vyhlídková věž - Peacock Tower je jedinou vyšší stavbu uvnitř areálu London Wetland Centre.

Třípodlažní vyhlídková věž - Peacock Tower je jedinou vyšší stavbu uvnitř areálu London Wetland Centre. Autor: Jan Patera.

Zatímco část mokřadního areálu nabízí podmínky co nejbližší volné přírodě, nechybí tu ani jakási "kachní" zoo. Nečekejte žádné klece či voliéry, spíše si budete připadat jako na příjemně uklizeném dvorku plném cizokrajné drůbeže. Cesta vás provede volně přístupnými výběhy, oddělujícími jednotlivé druhy pestrobarevných kachnovitých ptáků z nejrůznějších koutů světa. Vše doplňují pouze jednoduché kamenné zídky a dřevěné lávky. Ani tady nechybí četná, byť malá jezírka.

London Wetland Centre. Malé vodní hladiny jsou rájem nejen pro vodní ptactvo, ale také pro obojživelníky. Jako nenápadné ohrady tu působí nízké kamenné zídky.

London Wetland Centre. Malé vodní hladiny jsou rájem nejen pro vodní ptactvo, ale také pro obojživelníky. Jako nenápadné ohrady tu působí nízké kamenné zídky.

Výlet na celý den

Vůbec nemusíte být zapálenými ornitology abyste zjistili, že se tu dá příjemně strávit třeba celý den. Ve vstupní budově centra se můžete občerstvit, ale také si zapůjčit nebo přímo zakoupit kvalitní dalekohled. Skupiny mohou požádat o průvodce, který vám o zdejších obyvatelích prozradí mnoho zajímavého.

Nezapomněli tu ani na nejmladší návštěvníky. Kromě bohaté nabídky dárkových i vzdělávacích předmětů v místním obchůdku tu nabízejí speciální programy pro školní skupiny. Děti ve věku od 3 do 11 let se mohou vydovádět ve speciálním dobrodružném centru, kde mohou vyzkoušet např. i lezeckou stěnu.

může se hodit

Jak se tam dostat?

London Wetland Centre leží jihozápadně od centra Londýna. Je to jediný z devíti mokřadních areálů provozovaných Wildfowl & Wetlands Trust (WWT), který najdete přímo ve městě. Ze stanice podzemní dráhy Hammersmith je to již jen několik zastávek autobusem.

Adresa centra: Queen Elizabeth's Walk, Barnes, London, SW13 9WT (51°28′44″N 0°13′57″W51.47889°N 0.2325°W).

Zavřeno je zde pouze jediný den v roce – 25. prosince. V létě je otevřeno od 9:30 do 18 hodin (poslední vstup je možný v 17 hodin), v zimním období se zavírá o hodinu dříve (tj. v 17 hodin, poslední vstup je možný v 16 hodin).

Zvlášť náruživým pozorovatelům ptactva doporučujeme sledovat program akcí. U příležitosti vítání ptačího zpěvu se na jaře pořádají vycházky s průvodcem již ve velmi časných ranních hodinách.

Londonpass šetří čas i peníze

Běžná cena pro dospělé návštěvníky centra je 9.05 libry, pro děti 5 liber. Pokud se chystáte v Londýně navštívit víc památek a zajímavostí, vyplatí se vám pořídit si tzv. Londonpass. S ním budete mít vstup do Wetland Centre zdarma, vstupné však nebudete muset platit na dalších více než 50 turistických atrakcích. Více o Londonpassu ZDE, ceny za průkaz najdete ZDE. Londonpass si můžete objednat předem, navíc jeho součástí je i praktický kapesní průvodce britskou metrpolí.

Mapy © Google

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz