Wehrmacht v kostele

Snad jediná veřejná budova, která do dneška oslavuje hitlerovskou armádu, je vidění kousek za česko-německými hranicemi. Je jí kostel Svaté trojice nad Muenchenreuthem nedaleko známého kláštera Waldsassen. Na klenbě kostela je totiž jedna ze tří hlavních fresek věnovaná wehrmachtu.

"V mnoha publikacích je její obsah označován za zobrazení tělesných a duchovních sil milosrdenství," říká průvodkyně jedné cestovní kanceláře z nedalekých Mariánských Lázní Libuše Barborková, která  sem vozí své německé i české klienty.

"Ve skutečnosti vidí návštěvník německé vojáky v typických přilbách a uniformách, kteří hrdě odcházejí na frontu, zranění se vracejí z boje a nakonec hrdinně umírají v rukách statečných ošetřovatelek."

Fresková výzdoba kostela pochází z druhé poloviny třicátých let minulého století a byla dokončena v roce 1940. "Dílo je zcela ojedinělým kulturním počinkem," napsal tehdy místí sudetský deník Bayerische Ostmark, který byl hlásnou troubou nacistických myšlenek. Další renovace celého kostela, které bylo nutno udělat v šedesátých a sedmdesátých letech, na fresce nic nezměnily.

Ač je samotný kostel zobrazen v mnoha  publikacích, nikde tento obraz nelze najít. Zároveň v kostele platí zákaz fotografování. Zájemcům o tuto historickou kuriozitu tedy nezbývá nic jiného, než se sem vypravit osobně.

Kromě nacistického obrazu však stojí za shlédnutí i celý poutní kostel vévodící z náhorní plošiny okolním obcím. Stavěl se od roku 1684 na místě mnoha zničených kaplí, které tu od začátku dvanáctého století stavěli lidé spjatí s waldsassenským klášterem, aby je po krátké době vždycky zničily války o panování v okolní krajině zvané Stiftland. Převalily se tudy totiž husitské hordy, loupeživé tlupy i landshutské armády ve válce o dědické pořadí.

Architektem byl Georg ze slavné pražské rodiny architektů Dienzenhoferů. Jak bylo v barokní době zvykem, komponoval celou stavbu na základě mystického čísla tři.

Podle pověsti promýšlel plány na břehu nedaleké říčky Wondreb (V Čechách se jmenuje Odrava) a náhle spatřil starou jívu, z jejichž kořenů rostly tři kmeny. V tu chvíli ho prý napadla základní dispozice kostela. Postavil tedy tři kulaté věže vyrůstající z jednoho základu, klenbu rozdělil na tři části, po stranách postavil ve výklencích tři oltáře. „A to všechno velebilo trojjediného boha,“ dodává místní německý průvodce.

JAK SE TAM DOSTAT

Z Chebu přes hraniční přechod Pomezí a Munchenreuth na kopec k osamělém kostelu. Vedle něj stojí zájezdní hostinec, u něho je parkoviště pro auta i autobusy. 

Další poutní kostely:
Nejbližší je cisterciácký klášter s proslulopu basilikou v nedalekém Waldsassenu, na české straně nad Starým Hroznatovem stojí nově opravený loretánský kostel Maria-Loreto. Sem lze dojet autem přes hraniční přechod Svatý Kříž.

Snad jediná veřejná budova, která do dneška oslavuje hitlerovskou armádu, je vidění kousek za česko-německými hranicemi. Je jí kostel Svaté trojice nad Muenchenreuthem nedaleko známého kláštera Waldsassen.