Waterloo se sesouvá

aktualizováno 
- Ční tam uprostřed rovinaté krajiny, z jeho vrcholu se do okolí rozhlíží kamenný lev. Tam, kde se před mnoha léty střetla znepřátelená vojska, dnes leží pole a louky a mezi nimi roztroušené zemědělské usedlosti. Waterloo.
Kopec hlíny do výšky čtyřiceti pěti metrů nechal navršit holandský král na počet památné bitvy, která se v polích nedaleko Bruselu udála v roce 1815. Napoleon Bonaparte a jeho slávou ověnčená francouzská armáda tu dostala na frak od Angličanů a Prusů, a holandský princ Vilém II. Oranžský tu došel k újmě. Kopeček stojí právě na místě, kde ke zranění došlo a korunuje jej osmadvacetitunová socha lva na vysokém pedestalu.
Kopečku, který u Waterloo stojí již přes sto sedmdesát let (postaven byl ve dvacátých letech 19. století), se však v poslední době moc dobře nedaří. Deště a nebývale sněživá zima jej dokonce ohrozily natolik, že musel být v únoru pro veřejnost uzavřen.
Trhlina, která už delší dobu dělala starosti místnímu turistickému středisku, prorostla do té míry, že se kopeček začal sesouvat na stranu. Při průměru 169 metrů to sice není znatelný pohyb, nicméně obavy z větších posuvů přiměly valonské ministerstvo pro územní plánování k vyčlenění částky v hodnotě téměř padesáti milionů korun na jeho zpevnění.
Pokud všechno dobře dopadne, měli by návštěvníci Waterloo mít možnost s námahou vystoupat po strmých 266 schodech na vrchol kopce už během března.
Ti, již vrchol zdolají, si na pedestalu sochy mohou s pomocí orientační tabule prohlédnout hlavní místa bitvy a památníky, které tu zbyly na počest hrdinství vojsk jednotlivých států.
Památná bitva se odehrála 18. června 1815 nedaleko Braine L'Alleud, pojmenována byla podle Waterloo proto, že z místního hostince anglický generál Wellington psal svoji depeši o porážce Napoleona. Návrší se lvem stojí v podstatě na tehdejší obrannné linii anglických vojsk.
Z vyhlídky pod lvem můžete shlédnout, kde se bitva odehrávala: opevněnou farmu Hougormont, usedlosti La Haie-Sainte a Papelotte, v dálce pak okolní vesnice, v nichž si jednotlivé armády udělaly své zázemí:  Braine L'Alleud, Lasne - Plancenoit, Genappe.
Pro dokreslení atmosféry bitvy se v malém kinosále při vstupu do Muzea promítá krátký hraný film, k dispozici jsou i detailní mapy a zákresy bitev. Místní historická společnost tu navíc čas od času přehrává bitvu v dobových kostýmech a zbraních.
Ve Waterloo je toho k vidění ještě více. Například starý zájezdní hostinec, ve kterém před bitvou spal anglický generál Wellington, byl změněn na muzeum a kromě plánů bitvy a osobních věcí Wellingtona i Napoleona jsou v něm k vidění například i generálovi depeše v době bitvy. Napoleon strávil noc před bitvou ve čtyři kilometry vzdálené usedlosti Le Caillou na Chaussé de Bruxelles. Tu lze navštívit také, stejně jako Panorama bitvy na úpatí kopečku. Informace o všech památkách Waterloo vám podají v turistickém informačním centru na telefonním čísle 0032-2-3549910. Vstup na vrcholek stojí čtyřicet franků (asi 36 korun), hromadná vstupenka do všech památek 385 Bf (350 Kč).

Na vrchol strmého návrší vede 266 schodů. Pro veřejnost by měly být otevřeny opět od března.

Autor:


Témata: Belgie, Brusel, Socha

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz