Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Washington, D.C. - jeden památník vedle druhého

  13:53aktualizováno  13:53
Každý ví, co se 11. září stalo ve Spojených státech. Právě Američané si teď asi nejvíce ze všech přejí návrat k normálnímu všednodennímu životu. A k tomu patří i cestování. Jistě, komu by se chtělo dívat se na trosky Pentagonu ve Washingtonu? A kdo by chtěl podniknout ne zrovna jistou cestu letadlem za oceán? Pokud však člověk překoná strach z možných rizik, čeká na něj krásné a zajímavé město.

Bílý dům -  jeden ze symbolů Ameriky. Asi největší lákadlo pro návštěvníky hlavního města. Ale dejte pozor, abyste jej při jízdě po Pennsylvania Avenue nepřehlédli. Ta menší bílá budova po pravé straně je skutečně sídlo amerických prezidentů. Zámek v Lánech je proti němu rozlehlá rezidence. Budovu navrhl v 18. století James Hoban a kromě George Washingtona úřadovali ve slavné „Oval Office“ všichni američtí prezidenti. Jejich soukromé místnosti jsou v prvním patře. Sem se ovšem řadový návštěvník nedostane, k prohlídce je otevřeno jen pár historických místností.

Každý z prezidentů vtiskl Bílému domu specifickou tvář. Ze začátku se jednalo například o plynové osvětlení, později (od dob Jacqueliny Kennedyové) se ujalo zařizování pokojů s pomocí architekta. Před Bílým domem je pěkný trávník a pak následuje plot, za kterým se fotografují nedočkaví turisté. Pokud necháte Bílý dům za zády a jdete směrem k Washingtonskému monumentu, našlapujete na zválenou, šedou trávu. Snad výsledek tolika shromáždění a demonstrací…

Washingtonský památník je 170 metrů vysoký obelisk. Je od něj krásně vidět úzký Reflecting Pool a hned za ním monumentální socha Lincolna. Pokud dohlédnete ještě dál, až za řeku Potomac, uvidíte Arlingtonský hřbitov. Přesně na opačné straně přímky leží budova Kongresu – Kapitol. Když se na něj díváte, máte pocit, jakoby byste ho už někde viděli. Možná je to tím, že se tak trochu podobá katedrále sv. Pavla v Londýně, Pantheonu nebo pařížské Invalidovně (podle které byl zřejmě navržen). Pravidelné postavení těchto památek je součástí městského plánu, který vypracoval francouzský inženýr Pierre Charles L´Enfant. Ulice ve městě navrhl tak, aby se křižovaly v pravém úhlu.

Kongres se začal budovat v roce 1793. Původní stavba byla na začátku 19. století vypálena a od té doby došlo k velkým úpravám. Dnes je Kapitol 90 metrů vysoký a 250 metrů dlouhý. Na vrcholku mohutné kupole je umístěna bronzová socha, která symbolizuje svobodu. Zasedají zde obě komory kongresu, což čítá 435 poslanců sněmovny reprezentantů a 100 členů senátu. Kousek od kapitolu je park, který se dá krásně využít k odpočinku. Společnost vám budou dělat veverky. Je jich tu plno a jsou naprosto ochočené. Tak si dejte pozor na svačinu!

Nesmíme zapomenout na budovu Nejvyššího soudu (Supreme Court). Nedaleko této majestátní stavby stojí také Kongresová knihovna. Ta se pyšní označením největší na světě, protože má 100 milionů svazků.

Vraťme se zpátky k Lincolnovu památníku (Lincoln Memorial). Tato pseudoklasicistní stavba byla otevřena v roce 1922. I ten, kdo Washington nikdy nenavštívil, musí tento památník znát. Často se před ním konala mnohatisícová shromáždění, jedno fiktivní například ve filmu Forrest Gump. Každý rok při státním svátku 4. července se tu pořádají velké oslavy. Nedaleko památníku najdeme černý žulový kámen - Vietnam Veterans Memorial. Stojí tu na památku 58 000 amerických vojáků, kteří padli ve Vietnamu. Příbuzní obětí si mohou najít místo svého blízkého, přiložit na něj papír a obkreslit. V noci je památník zespodu osvětlen a odráží se v něm okolní stromy.

A ještě jeden památník – tentokrát Jeffersonův (Jefferson Memorial). Nachází se u jezírka Tidal Bassin, kolem kterého na jaře krásně rozkvétají japonské třešně. Autor prohlášení nezávislosti by měl z tohoto pomníku, odhaleného v roce 1943, jistě radost.

Za řekou Potomac se nachází dnes z části pobořený Pentagon. Také ale Arlingtonský hřbitov – jedno z nejnavštěvovanějších míst. Od konce války za nezávislost tu jsou pohřbíváni vojáci a politikové. Při procházce, kdy míjíte tisíce bílých náhrobků, pocítíte nejen respekt, ale snad i klid a jakési smíření. Asi nejvíce navštěvovaným místem je zde hrob J. F. Kennedyho, kde je pochována také jeho manželka. Nedaleko je náhrobek Roberta Kennedyho, který se stal v roce 1968 rovněž obětí atentátu. Odevšad uvidíte památník neznámého vojína a Arlington house – někdejší dům proslulého jižanského generála Leea.

Plno návštěvníků míří do Muzea letectví a kosmonautiky. Jsou zde vystavena letadla, rakety, vesmírné lodi i skanfandry z jednotlivých vesmírných misí. A na velikém panoramatickém plátně běží tématické filmy. Milovníci umění zamíří do Národní galerie, která leží přímo naproti National Air and Space Museum. Najdeme tu sbírky umění od renesance až po současnost a většinou probíhá nějaká zajímavá výstava. Sama budova Národní galerie je architektonickou památkou.

Na závěr jedna praktická poznámka. V centru Washingtonu skutečně narazíte na samé reprezentativní a skvostné budovy. Pak ale jdete na veřejné záchodky a připadáte si zase na chvíli jako doma…Stejně tak i v nekonečné frontě u stánku s nápoji. A v tu chvíli je vám jedno, jestli stojíte u Lincolnova památníku, nebo třeba v "Horní Dolní".

Pohled na Reflecting Pool, v pozadí Lincolnův památník

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz