Dejte si ryzlink a pozorujte řeku. Wachau vás chytne a nepustí

Zhruba osmdesát kilometrů od českých hranic leží Wachau, jedno z nejkrásnějších evropských říčních údolí. Úsek Dunaje mezi Melkem a Kremží, který je od roku 2000 na seznamu kulturního dědictví UNESCO, je známý především svým vínem. Ale důvodů k návštěvě je mnohem více.

Přijet sem jen „na otočku“ by proto byla škoda. Pokud si vyhradíte na pobyt ve zdejší krajině třeba týdenní dovolenou, stihnete všechno: relaxaci, pohyb, památky i gastronomické zážitky.

Steinfeder, Federspiel, Smaragd

Bez těchto tří slov, kterými zdejší vinaři označují styl svých suchých bílých vín, se ve Wachau neobejdete. Specifické označení zákazníkům pomáhá rychle se zorientovat. Vína kategorie Steinfeder jsou lehká a osvěžující, Federspiel je už výraznější střední kategorie a jako Smaragd jsou pak označována plná vína kolem třinácti procent alkoholu z nejvyzrálejších hroznů.

Pravidelnému návštěvníkovi moravských sklepů zvyklému při ochutnávce na osm bílých a pět červených odrůd se může nabídka vinařů ve Wachau zdát na první pohled trochu nudná. Přes sedmdesát procent zdejších vinic je osázeno výhradně veltlínským zeleným a ryzlinkem.

Nejzápadnější vinice Wachau leží v oblasti zvané Spitzer Graben.

Pohled na Dürnstein

Ve skutečnosti i z těchto dvou odrůd vznikají vína různorodá, která je zábavné porovnávat mezi sebou. Vedle odlišných projevů různých ročníků kladou zdejší vinaři důraz na rozdílný projev jednotlivých vinic, pro každý vinohrad ladí dobu sklizně podle toho, jaký charakter by výsledné víno mělo mít. K tomu jim nahrávají i specifické přírodní podmínky v údolí.

„Mikroklima je tu velmi rozdílné. Hrozny v západní části Wachau dozrávají zpravidla o jeden až dva týdny později než na východněji položených vinicích, které ovlivňuje výrazněji teplé panonské klima. Chladnější vzduch od severu pak přispívá k větším rozdílům mezi denními a nočními teplotami, což se na kvalitě hroznů také příznivě projevuje,“ vysvětluje sklepmistr vinařství Domäne Wachau Heinz Frischengruber.

Také proto vinaří na etiketách nebo na vinných lístcích jednotlivé vinice zdůrazňují. V názvech vín se tak vedle odrůdy a zmíněných tří kategorií objevují i tajuplná jména jako Pichlpoint, Kollmütz, Achleiten, Kellerberg nebo Klaus. Pokud se v nich chcete zorientovat, stáhněte si mapu (v pdf).

1000-Eimer-Berg, nejslavnější vinice ve Spitzu

Komu by dvě odrůdy byly přece jen málo, může zapátrat po specialitách. Najít se dají sauvignony, muškáty, hodně vinařů zpracovává také zweigeltrebe, takže ochutnat lze i růžová a červená vína. Jen jich je méně a nejsou to ty hlavní hvězdy.

Ochutnávky se dají domluvit individuálně, ale pokud se nechcete vázat na konkrétní místo nebo čas, můžete si vybrat z nabídky „vinných šenků“ (Heurigen). Každý má v průběhu roku trochu jinou otevírací dobu, takže aktuální stav je nejlépe ověřit na webových stránkách jednotlivých obcí, případně souhrnně například na této stránce v on-line kalendáři (anebo si ho lze stáhnout jako pdf).

Pravděpodobně nejlepší operativní servis „v terénu“ poskytuje aplikace myWachau. Je v ní všechno: otevírací doby restaurací, Heurigen, přehled a kontakty na vinaře, mapy jejich vinic, termíny kulturních akcí. Bohužel vyžaduje datové připojení a při testu si řekla o 230 MB za den. Takže to chce buď velmi výhodný roamingový datový balíček, nebo wi-fi.

Vlak, kolo a loď (a přívoz)

Ve vinařském kraji není auto zrovna nejšikovnější dopravní prostředek. Vedle obvyklého autobusu se ve Wachau nabízí v sezoně i vlak Wachaubahn (jízdní řád v pdf zde), který údolí projíždí po levém břehu Dunaje o víkendech a svátcích od dubna do října, od července do konce září pak denně.

Jednoduchou, rychlou a v rovinatém terénu podél řeky nepříliš náročnou variantu představuje kolo. Cyklostezky vedou po obou březích Dunaje a třicet kilometrů mezi Melkem a Kremží by se po nich bez problémů dalo urazit za dvě hodiny. O rekordní čas ovšem asi bude usilovat jen málokdo, míst vyzývajících z nejrůznějších důvodů k zastávce je totiž bezpočet.

Kdo by se však na podunajské rovince přece jen začal nudit, může odbočit na některou z odbočujících silnic a dát si trochu do těla. Naplánovat si lze trasy s různou obtížností a ti nejzdatnější mohou vyšlápnout i na bezmála tisícimetrový Jauerling (popis trasy zde), což od Dunaje představuje převýšení přes 760 metrů.

Zřejmě nejpohodlněji (ovšem i nejdráž) se dá údolí Wachau vychutnávat z paluby některé z lodí pendlujících mezi Kremží a Melkem. Přesný úsek a případně směr (po proudu je jízda pochopitelně mnohem rychlejší) si každý vybere podle svých časových možností. Ceník jízdného u obou konkurenčních firem (Brandner a DDSG) zvýhodňuje zpáteční jízdné, které na trase Kremže-Melk-Kremže vychází na 29,50 eura. Cesta na lodi ovšem v tomto případě zabere skoro pět a půl hodiny a navíc v Melku je přestávka pouhých 45 minut, což na prohlídku města a zdejšího kláštera zdaleka nestačí. Lepší je zvolit spíš kratší úsek a do přepravy zakomponovat vlak, autobus nebo kolo.

Při výletech pravděpodobně využijete i přívoz, jediné mosty jsou totiž v Melku a Kremži. Přívozy spojují oba břehy Dunaje v Dürnsteinu (ten je jen pro pěší a cyklisty), ve Weissenkirchenu a ve Spitzu. Pro představu: za převezení auta zaplatíte ve Weissenkirchenu tři eura, za každého dospělého pasažéra dalších 1,50 eura. Dítě jede za euro, dětské kolo za 50 centů.

Pohled z vinice 1000-Eimer-Berg na jižní část údolí Wachau

Pohled z vinice 1000-Eimer-Berg

Meruňky, kam se podíváš

Réva však není jediná rostlina, kterou se Wachau pyšní. Ve věhlasu jí minimálně na rakouském trhu sekundují místní odrůdy meruněk.

Co do „píár“ meruňky za vínem nezaostávají: kromě vlastního loga (Original Wachauer Marille) používají evropské chráněné označení původu, putovat za nimi můžete po turistických stezkách (Marillenmeile) a na webové kameře můžete sledovat jejich dozrávání (podívejte se zde). Jestli skutečně meruňky z Wachau chutnají lépe než ty moravské, můžete vyzkoušet v červenci, kdy sto tisíc stromů vydá svou úrodu a v regionu se konají nejrůznější meruňkové slavnosti a ochutnávky. Největším meruňkovým svátkem je Marillenkirtag v městečku Spitz, který letos připadá na 21. až 24. července.

Pokud vám to v červenci nevyjde, nevadí. Dvě třetiny sklizně se sice podle statistik prodají konzumentům napřímo „ze stromu“, ale zbytek se zpracuje do produktů, které jsou ve Wachau dostupné celoročně. Snad v každém penzionu tu dostanete ke snídani meruňkovou marmeládu a s trochou štěstí ji budete zapíjet meruňkovým džusem. Klasika jsou samozřejmě nejrůznější koláče nebo meruňkové knedlíky. Jako dárek si domů můžete odvézt místní meruňkovici nebo jemnější, sladší a ovocnější meruňkový likér. Anebo zkuste „kombo“ zvané opilá meruňka (b’soffene Marille) – meruňku naloženou v meruňkovici.

Melk a spol.

Klášter v Melku

Wachau a nejbližší okolí je bohaté i na kulturní a historické památky. Pokud byste měli čas jen na jednu, je volba asi jasná: klášter v Melku. Barokní perla, kterou v roce 2008 magazín National Geographic vyhlásil za nejlepší historickou destinaci světa.

Doporučená doba, kterou byste si měli na prohlídku vyhradit, je podle webu stiftmelk.at zhruba 2,5 hodiny, z toho zhruba hodina připadá na klášterní park. Ve skutečnosti není problém strávit zde mnohem více času, zvlášť pokud si k tomu ještě navíc připočítáte i procházku městem a třeba i posezení v některé ze zdejších restaurací nebo kaváren.

Vstupné

Klášter Melk: 11 eur (dospělý, bez průvodce)
Aggstein: 4,5 eura

Mezi hlavní lákadla kláštera, pod jehož barokní podobu se počátkem 18. století podepsal stavitel Jakob Prandtauer, patří knihovna obsahující sto tisíc svazků a vyzdobená nádhernou stropní freskou, překrásný mramorový sál nebo bohatě zdobený klášterní kostel.

Atmosféru trochu temnějšího středověku můžete okusit na zřícenině Aggstein. Ta se tyčí zhruba tři sta metrů nad hladinou Dunaje, takže je odtud úžasný výhled do údolí. Zároveň si tu kromě středověkého vojenského stavitelství můžete na jedné z trvalých výstav osvěžit i příběh o Nibelunzích, jehož část se odehrává i u Dunaje. A navrch dostanete ještě i pověst o zdejší hladomorně zvané „růžová zahrádka“.

A ještě jedna zřícenina stojí za zmínku. Na hradě nad obcí Dürnstein byl v zajetí držen anglický král Richard I., zvaný Lví srdce. Z hradu už sice zbyla jen romantická zřícenina, je ovšem celoročně zdarma přístupná a cestou z Dürnsteinu vám naučná stezka připomene nejen osudy anglického krále, ale i historii křížových výprav.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...