Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzhůru na jedinou kamennou rozhlednu Krkonoš!

aktualizováno 
V tuhle dobu se sem obvykle jezdí na běžkách nebo si sem udělají krátký výlet lyžaři, kteří vyjedou v Herlíkovicích sedačkovou lanovkou a na chvíli odloží lyže. Vzhledem k tomu, že letos zrovna není sněhu po pás, můžete se na vrchol Žalý s rozhlednou vypravit i po svých.

Rozhledna na vrchu Žalý láká v každou roční dobu | foto: Richard Brejník, www.fotobanka.czKlikněte na mapu

Výlet na vrchol Žalý nad Herlíkovicemi

Túra začíná na autobusové zastávce Přední labská u Labské přehrady. Okolo mohutného hotelu Arnika zamíříme po asfaltové cestě do prudkého kopce a asi po sedmi stech metrech stojíme na rozcestí. Dáte-li se doprava, můžete dojít na Mísečky, ale i na legendární horský hotel Rezek, my však odbočíme doleva.

Žádné dech beroucí výstupy už nás v nejbližších čtyřech kilometrech nečekají. Cesta se krásně klikatí mezi hustými lesy, a křížíme-li paseky, otevře se oku bystrého pozorovatele malebná horská scenerie nad Špindlerovým Mlýnem s neodmyslitelnou Špindlerovkou, Luční horou, a přejdeme-li zrakem více směrem k Vrchlabí, neunikne nám ani Černá hora s neodmyslitelnou televizní věží.

Krkonoše, Špindlerovka

Špindlerovka
Autor: www.fotobanka.cz/ernac

Zhruba po hodině lehké chůze přijdeme na tradiční křižovatku všech cest, a to jak v létě, tak v zimě. K místu, kterému se říká Rovinka. Od letošní zimy tu pro občerstvení vedle tradičního bufetu mohou turisté využít i samoobslužnou restauraci.

Žalý láká v každou roční dobu

Po občerstvení před námi leží otázka: Kudy dál? Možností je opět více. My zamíříme na Žalý.

Z Rovinek tedy vyrazíme prudkým stoupáním směr Benecko a několik stovek metrů před odbočkou do tohoto horského městečka zahneme doleva a začínáme mírně stoupat. Tentokráte to je však stoupání několikakilometrové. Na jeho konci nás čeká legendární vrch Žalý s rozhlednou, z níž je při dobrém počasí a viditelnosti možno dohlédnout až ke Dvoru Králové nad Labem, na Ještěd či Trosky a další dominanty nedalekého Českého ráje.

Vrch Žalý je mezi obyvateli Vrchlabí a okolí populární i tím, že se na něj každý rok 8. května pořádá turistický výstup, který přiláká mnoho tisícovek turistů: malých, velkých i čtyřnohých. Kdo má žízeň, může se občerstvit v bufetu z rozhledny.

Rozhledna Žalý


Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších z roku 1892. Stojí na místě původní kovové rozhledny, nalézá se ve výšce 1019 m nad mořem a nabízí nádherný kruhový rozhled do kraje.

Otevřeno: za hezkého počasí od 10 - 16 hodin
Vstupné: dospělí 10 Kč, děti 5 Kč 

Krkonoše, zimní cesta z Benecka na Žalý

Cesta z Benecka na Žalý
Autor: www.fotobanka.cz/wartha


Krkonošská česnečka a borůvkové palačinky

A teď už jdeme z kopce. Lesními serpentinami nebo přímou pěšinou. Na konci sestupu už z dálky prosvítá střecha vyhlášené místní horské hospody, Möhwaldovy boudy. Zde si můžete pochutnat na tradiční krkonošské česnečce, bramborácích nebo palačince s borůvkami nasbíranými na zdejších pasekách.

Po příjemně náročné procházce a výborném posezení v Möhwaldově chalupě se už nikomu nechce vstávat od stolu. Ale čeká nás několik dalších kilometrů. Pokračujeme přes Křížovky a po průchodu Kněžicemi stojíme u kapličky svaté Anny a před námi v údolí se rozkládá jako na dlani Vrchlabí. Následuje poslední dvoukilometrový sešup a za půl hodiny už stojíme ve Vrchlabí na náměstí.

A můžeme začít plánovat, kam příště. Možností máme hodně, třeba na Benecko nebo ze Špindlerova Mlýna na Strážné, do údolí pod Černou horou.

Chcete spojit výlet na Žalý s lyžováním v Herlíkovicích? Info o aktuálních sněhových podmínkách v Herlíkovicích včetně webkamery - ZDE

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Najdete na iDNES.cz