Rothschildův zámeček v Ostravě

Rothschildův zámeček v Ostravě | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vzácný Rothschildův zámeček v Ostravě se výjimečně otevírá 1. května

  • 4
Lidé, kteří si koncem minulého roku nechali ujít první příležitost k prohlídce opraveného Rothschildova zámečku v Ostravě-Vítkovicích, mají další možnost tento pátek 1. května. V chráněné empírové budově z roku 1847 navíc uvidí i hotové interiéry.

Přijít může každý od 7:30 do 18 hodin, prohlídky budou probíhat v půlhodinových intervalech.

"Přístupné bude přízemí a první patro. Ale jen 1. května. Jinak bude zámeček sloužit potřebám firmy. Konferenční místnosti budeme komerčně pronajímat, ať se nám alespoň část investic ze zhruba 120 milionů korun vrátí," uvedl Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice, který docílil toho, že se z ruiny opět stala reprezentativní budova.

Díky Světlíkovi, který je nejen úspěšným průmyslníkem, ale i milovníkem umění, má být zámeček plný uměleckých děl. V podkrovní galerii najdou místo smalty, v kancelářích mimo jiné dva vzácné obrazy ze sbírky někdejšího generálního ředitele Vítkovic Oskara Federera. Ty zabavili nacisté, později je získala ostravská galerie, která před časem prohrála soud a díla vydala do Kanady potomkům původního vlastníka. Letos je Vítkovice vydražily v Londýně a přivezly. Jeden se restauruje.

Veřejnost může 1. května v rámci Dne otevřených dveří navštívit nejen zámeček, kde dál pokračují úpravy sousední knihovny a zahrady, ale všechny provozy strojírenské skupiny Vítkovice. Ve smaltovně navíc uvidí nové obrazy a v lahvárně interaktivní stěnu od předního multimediálního umělce Federica Díaze.

Interiéry Rothschildova zámečku v Ostravě

Interiéry Rothschildova zámečku v Ostravě

Ze stěn zírají Husák, Castro i Gorbačov

Poněkud bizarně až nepatřičně působí v empírovém Rothschildově zámku v Ostravě-Vítkovicích konferenční místnost, kde na velký kulatý stůl ze světlého dřeva zírají z portrétů socialističtí státníci jako třeba Husák, Castro, Gorbačov či Stalin ve společnosti bronzového Gottwalda.

Mladí lidé asi hned nepochopí, ale na pamětníky okamžitě dýchne nevlídná atmosféra ne příliš vzdálené historie a její kultury - socialistického realismu.

Jednací stůl působí sice obyčejně a ošuměle, ale je zvláštní. Stačí se sehnout ve správném místě, stisknout tlačítko pod stolem a kulatá deska se začne sama otáčet...

"Je to originál, kolem kterého sedávali ředitelé někdejších Vítkovických železáren Klementa Gottwalda při jednání s kolegy ze socialistických zemí RVHP. Aby se jim lépe domlouvaly vzájemné obchody, popíjeli u toho vodku a přesouvání dolitých sklenek jim ulehčoval otočný mechanismus stolu," líčí mluvčí nynější privátní strojírenské společnosti Vítkovice Eva Kijonková.

Rothschildův zámeček v Ostravě

"Chtěli jsme, aby se do vybavení zámečku, který sloužil ředitelům firmy, promítlo 180 let existence Vítkovic," říká Jan Světlík. "Proto jsou tu sály v nejrůznějších stylech, od empíru přes secesi, kubismus, biedermeier, ale i dvě místnosti ve stylu reálného socialismu," líčí.

Mezi socialistickými exponáty jsou i busty někdejších dělníků: slévače Karla Matějného, valcíře Jana Tvrdého a muže, jehož jméno zatím správce zámečku Jiří Kočař nezná. "Snad ho časem zjistím a dopátrám se i potomků těch, jejichž jména jsou uvedena na bustách," přeje si.