Vytlačí oteplování lyžaře z Alp?

Rostoucí teplota v Alpách omezuje lyžování. Bude-li se Země dále oteplovat, přijdou milovníci zimních sportů o své potěšení. Za posledních deset let se zvýšila teplota ve švýcarských Alpách o jeden stupeň Celsia. To způsobilo, že sněhová pokrývka v zimě ustoupila v průměru o 150 metrů nahoru. Jestliže bude vývoj pokračovat stejně, posune se v těchto velehorách během patnácti let hranice sněhu zhruba ze současných 1200 do 1800 metrů nadmořské výšky.

Pak by spousta lyžařských středisek zanikla. Vědci si však zatím nejsou zcela jisti, zda je vyšší teplota výsledkem náhodného klimatického výkyvu, nebo skutečně projevem oteplování Země způsobeného skleníkovými plyny. Kvůli rozvoji lidské civilizace se těchto plynů vytváří více, obalují Zemi a zadržují na ní teplo. Hlavními skleníkovými plyny jsou oxid uhličitý, jenž vzniká při spalování ropy a uhlí.

Martin Beniston, profesor Fribourské univerzity ve Švýcarsku, se kloní k názoru, že změnu počasí v Alpách způsobuje globální oteplování. "Právě to dnes zmenšuje sněhovou pokrývku a vede k roztávání alpských ledovců," řekl reportérovi rozhlasové stanice BBC. "Odhadujeme, že 50-90 procent současných alpských ledovců zmizí do konce tohoto století."

V několika alpských oblastech nyní probíhá výzkum, který má klimatické podmínky lépe zmapovat. Je mezi nimi i Zermatt, jedno z nejvýše umístěných lyžařských středisek, kde se lze věnovat zimním sportům ve výškách nad 3000 metrů. I tu se věci mění. "S lítostí pozoruji, že ledovce ustupují a rozsedliny se zvětšují," řekl BBC místní horský vůdce Mathias Hediger. Lyžařská střediska sice nakupují sněhová děla, avšak ani to nemusí být řešení. Sněžná děla totiž dobře fungují, jen když je teplota vzduchu pod bodem mrazu.

Ani při rostoucím oteplování se samozřejmě voda úplně neztratí, takže se i v zimě vrací na zem v podobě sněžení. "Znamená to asi tolik, že v Alpách bude v průměru více srážek ve vyšších nadmořských výškách," předpověděl pro BBC klimatolog David Stephenson z britské Readinské univerzity. "Takže zatímco v mnoha alpských zimních střediscích sníh v zimě nebude, v těch výše položených ho napadne více než teď."

Lyžaři v alpských střediscích, jako je švýcarský Zermatt či francouzské Val Thorens a Tignes, si tedy přijdou na své, zato ti ostatní budou mít zřejmě smůlu. Také v českých horách se oteplování projevuje. "Poslední desetiletí bylo výrazně nejteplejší za celé století a tomu odpovídalo i menší množství sněhu na horách," potvrdil Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Pokud se tedy bude nadále oteplovat, bude i u nás sněhu ubývat."

To však podle něho neznamená, že by každá zima musela být vždy teplejší než ta předchozí. "I při oteplování se mohou projevovat meziroční výkyvy, takže některá zima by byla zase pořádně studená. Jen je pravděpodobné, že takových zim bude méně," dodal Vít Květoň.