Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytlačí oteplování lyžaře z Alp?

  13:14aktualizováno  13:14
Rostoucí teplota v Alpách omezuje lyžování. Bude-li se Země dále oteplovat, přijdou milovníci zimních sportů o své potěšení. Za posledních deset let se zvýšila teplota ve švýcarských Alpách o jeden stupeň Celsia. To způsobilo, že sněhová pokrývka v zimě ustoupila v průměru o 150 metrů nahoru. Jestliže bude vývoj pokračovat stejně, posune se v těchto velehorách během patnácti let hranice sněhu zhruba ze současných 1200 do 1800 metrů nadmořské výšky.

Pak by spousta lyžařských středisek zanikla. Vědci si však zatím nejsou zcela jisti, zda je vyšší teplota výsledkem náhodného klimatického výkyvu, nebo skutečně projevem oteplování Země způsobeného skleníkovými plyny. Kvůli rozvoji lidské civilizace se těchto plynů vytváří více, obalují Zemi a zadržují na ní teplo. Hlavními skleníkovými plyny jsou oxid uhličitý, jenž vzniká při spalování ropy a uhlí.

Martin Beniston, profesor Fribourské univerzity ve Švýcarsku, se kloní k názoru, že změnu počasí v Alpách způsobuje globální oteplování. "Právě to dnes zmenšuje sněhovou pokrývku a vede k roztávání alpských ledovců," řekl reportérovi rozhlasové stanice BBC. "Odhadujeme, že 50-90 procent současných alpských ledovců zmizí do konce tohoto století."

V několika alpských oblastech nyní probíhá výzkum, který má klimatické podmínky lépe zmapovat. Je mezi nimi i Zermatt, jedno z nejvýše umístěných lyžařských středisek, kde se lze věnovat zimním sportům ve výškách nad 3000 metrů. I tu se věci mění. "S lítostí pozoruji, že ledovce ustupují a rozsedliny se zvětšují," řekl BBC místní horský vůdce Mathias Hediger. Lyžařská střediska sice nakupují sněhová děla, avšak ani to nemusí být řešení. Sněžná děla totiž dobře fungují, jen když je teplota vzduchu pod bodem mrazu.

Ani při rostoucím oteplování se samozřejmě voda úplně neztratí, takže se i v zimě vrací na zem v podobě sněžení. "Znamená to asi tolik, že v Alpách bude v průměru více srážek ve vyšších nadmořských výškách," předpověděl pro BBC klimatolog David Stephenson z britské Readinské univerzity. "Takže zatímco v mnoha alpských zimních střediscích sníh v zimě nebude, v těch výše položených ho napadne více než teď."

Lyžaři v alpských střediscích, jako je švýcarský Zermatt či francouzské Val Thorens a Tignes, si tedy přijdou na své, zato ti ostatní budou mít zřejmě smůlu. Také v českých horách se oteplování projevuje. "Poslední desetiletí bylo výrazně nejteplejší za celé století a tomu odpovídalo i menší množství sněhu na horách," potvrdil Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Pokud se tedy bude nadále oteplovat, bude i u nás sněhu ubývat."

To však podle něho neznamená, že by každá zima musela být vždy teplejší než ta předchozí. "I při oteplování se mohou projevovat meziroční výkyvy, takže některá zima by byla zase pořádně studená. Jen je pravděpodobné, že takových zim bude méně," dodal Vít Květoň.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz