Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytlačí oteplování lyžaře z Alp?

  13:14aktualizováno  13:14
Rostoucí teplota v Alpách omezuje lyžování. Bude-li se Země dále oteplovat, přijdou milovníci zimních sportů o své potěšení. Za posledních deset let se zvýšila teplota ve švýcarských Alpách o jeden stupeň Celsia. To způsobilo, že sněhová pokrývka v zimě ustoupila v průměru o 150 metrů nahoru. Jestliže bude vývoj pokračovat stejně, posune se v těchto velehorách během patnácti let hranice sněhu zhruba ze současných 1200 do 1800 metrů nadmořské výšky.

Pak by spousta lyžařských středisek zanikla. Vědci si však zatím nejsou zcela jisti, zda je vyšší teplota výsledkem náhodného klimatického výkyvu, nebo skutečně projevem oteplování Země způsobeného skleníkovými plyny. Kvůli rozvoji lidské civilizace se těchto plynů vytváří více, obalují Zemi a zadržují na ní teplo. Hlavními skleníkovými plyny jsou oxid uhličitý, jenž vzniká při spalování ropy a uhlí.

Martin Beniston, profesor Fribourské univerzity ve Švýcarsku, se kloní k názoru, že změnu počasí v Alpách způsobuje globální oteplování. "Právě to dnes zmenšuje sněhovou pokrývku a vede k roztávání alpských ledovců," řekl reportérovi rozhlasové stanice BBC. "Odhadujeme, že 50-90 procent současných alpských ledovců zmizí do konce tohoto století."

V několika alpských oblastech nyní probíhá výzkum, který má klimatické podmínky lépe zmapovat. Je mezi nimi i Zermatt, jedno z nejvýše umístěných lyžařských středisek, kde se lze věnovat zimním sportům ve výškách nad 3000 metrů. I tu se věci mění. "S lítostí pozoruji, že ledovce ustupují a rozsedliny se zvětšují," řekl BBC místní horský vůdce Mathias Hediger. Lyžařská střediska sice nakupují sněhová děla, avšak ani to nemusí být řešení. Sněžná děla totiž dobře fungují, jen když je teplota vzduchu pod bodem mrazu.

Ani při rostoucím oteplování se samozřejmě voda úplně neztratí, takže se i v zimě vrací na zem v podobě sněžení. "Znamená to asi tolik, že v Alpách bude v průměru více srážek ve vyšších nadmořských výškách," předpověděl pro BBC klimatolog David Stephenson z britské Readinské univerzity. "Takže zatímco v mnoha alpských zimních střediscích sníh v zimě nebude, v těch výše položených ho napadne více než teď."

Lyžaři v alpských střediscích, jako je švýcarský Zermatt či francouzské Val Thorens a Tignes, si tedy přijdou na své, zato ti ostatní budou mít zřejmě smůlu. Také v českých horách se oteplování projevuje. "Poslední desetiletí bylo výrazně nejteplejší za celé století a tomu odpovídalo i menší množství sněhu na horách," potvrdil Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Pokud se tedy bude nadále oteplovat, bude i u nás sněhu ubývat."

To však podle něho neznamená, že by každá zima musela být vždy teplejší než ta předchozí. "I při oteplování se mohou projevovat meziroční výkyvy, takže některá zima by byla zase pořádně studená. Jen je pravděpodobné, že takových zim bude méně," dodal Vít Květoň.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz