Výstava o středověku v Národním muzeu

Helma a kroužková zbroj připisovaná českému knížeti Václavovi budou mezi originály, které Národní muzeum v Praze od 17. března do 9. června představí ve Starém královském paláci na Pražském hradě. Na rozsáhlé výstavě Střed Evropy okolo roku 1000 tam soustředí nebývalé množství 2700 exponátů z českých, německých, maďarských, polských a slovenských sbírek, které podají historický, kulturní a společenský obraz střední Evropy v raném středověku.

Cílem organizátorů této jedinečné expozice je hledat společné kořeny zemí středoevropského prostoru v tisíc let vzdáleném období, ve kterém byly konstituovány státy existující do dnešních dnů. Podle informací osvětového oddělení Národního muzea se návštěvníci seznámí s životem všech vrstev raně středověké společnosti. Česká republika bude nejpočetněji zastoupena archeologickými nálezy zahrnujícími velkomoravské období, počátky formování přemyslovského státu a jeho rozmach.
   

Nad projektem, jehož významnou součástí budou rukopisy, umělecká díla a relikvie, převzala záštitu Rada Evropy. V přednáškovém sále Lobkovického paláce ho doprovodí cyklus přednášek o raně středověké Evropě.
   

Výstava na Pražském hradě bude jednou z pěti desítek expozic, které Národní muzeum letos připraví. K největším letním projektům z tohoto plánu patří expozice nazvaná Samizdat, která v hlavní muzejní budově na Václavském náměstí představí specifickou část alternativní kultury druhé poloviny 20. století. Vedle samizdatu v jiných zemích bývalého sovětského bloku na ní budou zastoupeny ukázky prakticky neznámé produkce z bývalé NDR.    

Pod názvem Svět zvířat bude v březnu v hlavní budově vystaveno více než 11.000 barevných ilustrací ze stejnojmenné encyklopedie. V Lobkovickém paláci otevřou v září přehlídku českých granátů a šperků. Na podzim se pod názvem Svět v obrazech aneb Moderní Orbis Pictus uskuteční autorská expozice českého výtvarníka žijícího v USA Petra Síse. Kniha, kterou současně vydá nakladatelství Albatros, se stane jejím katalogem.