Vysoké Tatry: i krása něco stojí

  • 51
Vysoké Tatry jsou nejmenší a podle mnohých také nejkrásnější velehory světa. Výstupy na jejich rozeklané štíty patří k nezapomenutelným zážitkům a představují "dortovou šlehačku" vysokohorských túr. Možností výstupů je mnoho, záleží však také na tom, jak tučná je vaše peněženka.

Jaké jsou možnosti
Většina tatranských štítů vypadá zespodu nezdolatelně, prakticky na všechny významné však vedou cesty, které nevyžadují speciální horolezecký výcvik. Jsou tudíž dostupné i běžným smrtelníkům s dobrou fyzickou kondicí, kteří mají vhodnou výstroj, umí chodit v obtížném terénu a netrpí závratěmi.

Turistické značky však přesto vedou pouze na nepatrný zlomek tatranských vrcholů. Celkem je jich 6: Kriváň (2494 m), Koprovský štít (2363 m), Rysy (2499 m), Východná Vysoká (2428 m), Slavkovský štít (2452 m), Jahňací štít (2229 m).

K nim lze přiřadit ještě 4 další "vrcholy-nevrcholy", k nimž se "odskakuje" po zdolání vysokohorských sedel, popř. po výstupu z lanovky: Furkotský štít (2405 m), Predné Solisko (2093 m), Ostrva (1984 m) a Velká Svišťovka (2037 m).

K výstupu na všechny další tatranské vrcholy si musíte najmout horského vůdce a zaplatit nemalou sumu peněz bez ohledu na to, zda-li se počasí vydaří nebo ne.

Východná Vysoká
Pokud nechcete zbytečně utrácet peníze a přesto si vychutnat zdolání krásného vrcholu, pak se vydejte na poměrně málo nápadnou Východnou Vysokou (2428 m). Ta patří podle znalců ke štítům s nejkrásnějším rozhledem v celých Vysokých Tatrách. Důvodem je poloha takřka uprostřed pohoří.

Na Východnou Vysokou se "odskakuje" půlhodinovým výstupem ze sedla Polský hrebeň (2200 m), který tvoří předěl mezi Velickou a Bielovodskou dolinou.

Na Polský hrebeň vede nejpohodlnější a časově nejkratší cesta (cca 3 hodiny) z letoviska Hrebienok, kam lze dojet pozemní lanovkou ze Starého Smokovce. Těsně před zdoláním sedla je nutné překonat skalnatý úsek zajištěný železnými řetězy (viz foto).

Po zdolání Východné Vysoké se ze sedla Polský hrebeň většinou pokračuje Bielovodskou dolinou do Lysé Poľany anebo přes další sedlo Prielom (rovněž řetězy) ke Zbojnické chatě ve Velké Studené dolině a odtud zpět na Hrebienok.

Další značené vrcholy
Krásný kruhový rozhled je také z dvojvrcholových Rysů (2499 m), což je vlastně nejvyšší místo, kam lze v Tatrách dojít po turistických značkách. Nevýhodou trošku je, že sem směřuje poměrně hodně turistů a člověk si občas připadá jako na Václaváku.

Hezký výstup kolem Žabích ples a nejvýše položené tatranské Chaty pod Rysmi je technicky bezproblémový,  pouze v závěru Žabí doliny je na skalních plotnách v krátkém úseku řetěz. Výstup se zahajuje u Štrbského plesa a trvá zhruba 4 hodiny. Krajinářsky o poznání hodnotnější a také odvážněji vedená je výstupová trasa na Rysy z polské strany od jezera Morské  Oko.

Hojně navštěvovaný je také Kriváň – národní vrchol Slováků. Tří až čtyřhodinový výstup ze Trech Studniček nebo Štrbského Plesa je však nepříliš záživný, strmý, chybí mu pohledy na panoramata okolních hor. Vysloveně nezáživné je pak "plahočení se" po nekonečných kamenných polích na Slavkovský štít.

Poněkud stranou turistického zájmu leží Koprovský a Jahňací štít, což je do jisté míry dáno jejich okrajovou a poměrně odlehlou polohou. Výstupy na oba vrcholy jsou jednoduché, neobvyklé pohledy tatranské štíty stojí za to.

Důležité informace o návštěvním řádu, stavu turistických chodníků, hraničních přechodech pro turisty, chatách, horské službě, horských vůdcích atd. najdete na těchto internetových adresách:
www.tanap.sk
www.tatraguide.com

Placené výstupy s horským vůdcem
Pokud vás nabídka turisticky přístupných, značených tatranských vrcholů neuspokojí, pak si musíte najmout horského vůdce. Cenově výhodné je jít ve skupině, která čítá u méně obtížných túr 5 osob, v exponovanějších terénech pouze 3 osoby. Volný pohyb mimo značky není na území Tatranského národního parku bohužel povolen.

K nejžádanějším a taky nejdražším placeným výstupům patří pochopitelně trasa na nejvyšší Gerlachovský štít (2655 m). Sraz s vůdcem obvykle bývá u hotelu Sliezsky dom, odkud se pokračuje přes Velickou dolinu do Krčmárova žlabu, kde je cesta zajištěna řetězy. Dolů se pak většinou sestupuje k Batizovskému plesu přes průrvu zvanou Batizovská próba (rovněž zajištěna řetězy).



Gerlachovský štít

Velmi žádaný a krajinářsky mimořádně hezký je výstup na Vysokou (2547 m), který se zahajuje u Popradského plesa. Ve srovnání s Gerlachem je však zdolání tohoto nádherného štítu mnohem obtížnější.

Totéž platí také pro třetí nejvyšší Ľadový štít (2627 m), kde se v exponovaném místě zvaném Kůň obvykle natahuje fixní lano. Naopak  docela nudný, velmi jednoduchý a přitom relativně drahý je výstup na Lomnický štít (2632 m) po klasické cestě z Lomnického sedla.

Ukázka placených výstupů ve Vysokých Tatrách

Skupina 5 osob Skupina 3 osob
Název vrcholu Cena v SK Název vrcholu Cena v SK
Gerlach 4500 Ganek 3600
Lomnický štít 3000 Mengusovský štít  3600
Vysoká 4000 Malý Kežmarský štít  3600
Kežmarský štít 3500 Prostredný hrot  4000
Bradavica 3500 Batizovský štít  4000
Baranie rohy 3500 Ľadový štít  4000
Kolový štít 3500 Pyšný štít  4000
Končistá 3500
Satan 3500
Jastrabia veža 3500

Vysoká a Rysy z vrcholu Východné Vysoké

Gerlachovský štít a hotel Sliezsky dom

Polský hrebeň

Překonávání řetězů pod sedlem Polský hrebeň

Prostredný hrot z Velké Studené doliny