Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysílač může lákat turisty

  11:29aktualizováno  11:29
Konstrukce vysílače za humny, tyčící se na nejvyšším bodě dalekého okolí, nemusí pro blízké obce či turisty, s oblibou se kochající pohledem na nedotčenou krajinu, znamenat vždy jen nepohledné kovové zlo. Potvrzují to například v Kozárově na Blanensku, vesničce se sto třinácti obyvateli, kde těsně před Vánocemi postavila svůj vysílač společnost Český mobil, provozující síť Oskar. Kozárovské napadlo, že by v místě, kde v padesátých letech stávala dřevěná rozhledna, šlo minulost oživit. Proto se se společností domluvili na tom, že součástí vysílače bude opět i veřejně přístupné místo, z nějž se dá podívat daleko do kraje.

"Od Vánoc sem přišla řada lidí. A to jsme ještě rozhlednu nikde moc nepropagovali," těší starostu Kozárova Jaroslava Bubeníka. Dvaačtyřicetimetrová stavba na kopci zvaném Babylon, vysokém 664 metrů nad mořem, je v Kozárově pro turisty jediným lákadlem. Na vyhlídkovou terasu, umístěnou čtyřiadvacet metrů nad zemí, se dostanou po sto čtyřiceti schodech. Vidět je odtud až na Pálavu a na Jeseníky.

"Dali jsme společnosti k dispozici pozemek na stavbu vysílače, z něhož nám do obecní pokladny poplyne nájem, a vyřídili všechny formality ohledně stavebního povolení. Jinak jsme nemuseli dát žádné jiné peníze," uvedl Bubeník. Vyhlídkovou věž hodlá propagovat na internetu, ale i na dalších reklamních materiálech v informačních centrech větších měst v okolí. "Kolem rozhledny povede také cyklostezka, rádi bychom v blízkosti vybudovali parkoviště a nějaké občerstvení," plánuje kozárovský starosta. "Jsme rádi, že to tady máme, protože se s mobilními operátory nepodaří dohodnout vždy. Něco podobného chtěli i v sousedních Černovicích, ale nevyšlo jim to," uzavřel starosta.

Podobně na Hodonínsku stojí společně s vysílačem nová rozhledna nad Tvarožnou Lhotou v Bílých Karpatech. Rozhlednu postavil Eurotel a provozovat ji bude obec, která ji slavnostně otevře v dubnu. Vznikala podobně jako v Kozárově. "Eurotel chtěl na kopci zvaném Vrchy postavit vysílač. Spolu se správou CHKO Bílé Karpaty se dohodl, že tady vystaví rozhlednu. Je odtud krásný výhled na Chráněnou krajinnou oblast Čertoryje," řekla starostka Tvarožné Lhoty Marie Chalupová.

Vše směřuje k tomu, aby v kraji letos přibyly na vysílačích další rozhledny. Eurotel jednu takovou vybuduje do léta ve Veselici, těsně na hranici chráněné krajinné oblasti Moravský kras. "V polovině června by vše mělo být v provozu," přiblížil Miloslav Novotný, starosta obce Vavřince, jíž je Veselice místní částí. Také Vavřinečtí se inspirovali historií. Za druhé světové války mohli z rozhledny v jejich obci místní sledovat bombardování Kuřimi a Brna.

Kdy se turisté budou moci podívat z vyhlídkového ochozu ve výšce pětatřiceti metrů nad nejvyšším kopcem v okolí, zvaném Podvrší, ale zastupitelé ještě nevědí. Rozhodují se, zda budou příchozí na věž pouštět jen při jednorázových akcích, například když přes jejich obec povede trasa dálkového pochodu, nebo zda nechají věž otevřenu celoročně. "Zatím se přikláníme spíš k občasnému zprovoznění, na výstupu na rozhlednu se bude také dát dohodnout v informačních střediscích," dodal Novotný.

Přestože Kozárovští nedali zatím na postavení rozhledny ani korunu z obecní kasy, vědí, že do budoucna z nich bude tato atrakce tahat dost peněz. Už letos počítají se sto padesáti tisíci korunami na postavení příjezdové cesty. Něco bude stát také propagace. Svoje představy už mají i v Tvarožné Lhotě. "Chtěli bychom sem přilákat turisty. Máme tady totiž rekreační oblast. Ze vstupného bychom mohli zaplatit správce, který se o rozhlednu bude starat," podotkla starostka Chalupová.

Zatraktivnit obec a přilákat turisty se chtěli pokusit také ve Studnicích na Vyškovsku. Proto i oni začali zvažovat spolupráci s mobilními operátory a využití jejich vysílače pro rozhlednu. "Zůstalo jen u úvahy, upustili jsme od této myšlenky, nepodařilo se to dotáhnout do konce. Důležitější bylo dokončit plynofikaci a řadu dalších věcí v obci," konstatoval místostarosta Hynek Doležel. Jen u pouhých představ a plánů zatím zůstává také výstavba rozhledny v městské části Blanska, Hořicích.

S myšlenkou postavit v Blansku rozhlednu přišli sami obyvatelé v soutěži, kterou vyhlásila radnice a v níž měli navrhnout, co by město mělo zachovat jako odkaz budoucím generacím. I když radní do návrhu rozpočtu zapracovali půl milionu korun na tento objekt, zastupitelé návrh smetli ze stolu . "Jedná se o nákladnou záležitost, pět set tisíc v rozpočtu by stály jen terénní úpravy, které by bylo nutné udělat. Rozhlednu by bylo sice možné využívat na reklamní účely, bylo by to turistické lákadlo, avšak v současné době to není nejbolavější věc pro Blansko," řekl blanenský starosta Miloslav Kala.

V každé větší obci či městečku na Znojemsku i v okolí Ivančic vyrostly v posledních letech ocelové konstrukce stožárů mobilních operátorů. Tam však kromě přenosu hovorů z mobilních telefonů většinou neplní žádnou jinou funkci. Vysoké konstrukce tyčící se nad krajinou však třeba právě k ničím nerušenému rozhlédnutí po okolí přímo lákají. "Přestože je vysoký stožár oplocen a je tam zákaz vstupu, pracovníci firmy starající se o jeho údržbu nám už několikrát tvrdili, že tam načapali nezvané návštěvníky," prozradil tajemník ivančického městského úřadu Jaroslav Horák.

Mít rozhlednu na vysílači mobilního operátora nemůže mít každý. Potvrzují to i společnosti, které sítě mobilních telefonů provozují. "Nejsou stanovena jednoznačná pravidla, za jakých se vysílač může stát rozhlednou. Záleží to jednak na obci, zda o to má zájem, ale také na nás, jestli tam vysílač potřebujeme, jestli to potřebuje naše síť. Neděláme to běžně, je to totiž nákladné, rozhledna stojí přes deset milionů korun," uvedl tiskový mluvčí společnosti Eurotel Jan Kučmáš.

Vysílače, které slouží i jako rozhledny

Eurotel Tvarožná Lhota  (okres Hodonín),
chystá se stavba ve Vavřinci (okres Blansko),
Český mobil (Oskar) Kozárov (okres Blansko),
Radiomobil (Paegas) nejbližší v Telči a na Kozlovském kopci u Svitav

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz