Vyplatí se dovolená na splátky?

  • 8
Začátkem devadesátých let objevili Češi nové destinace a kromě Chorvatska začali létat i na Mallorcu nebo Kanárské ostrovy. Následovaly "last momenty", které stlačily cenu dovolené na minimum. Nabídka cestovních kanceláří jde ale ještě dál – na dovolenou můžete vyrazit, aniž byste na ni měli našetřeno.

Pobyt u moře nebo poznávací zájezd si dnes můžete pořídit, i když momentálně nemáte na účtu ani korunu.

Život na dluh se i v České republice stal velmi oblíbeným a rostoucí útrata domácností táhne vývoj celé ekonomiky. Kromě pračky, ledničky nebo třeba auta lze přitom dnes na splátky koupit i vysněnou dovolenou.

Peníze na dovolenou můžete získat prostřednictvím splátkových společností, popřípadě požádat o spotřebitelský úvěr v bance nebo zaplatit kreditní či úvěrovou kartou. Novinkou v oblasti prodeje zájezdů na splátky je nabídka cestovní kanceláře Fischer, která svým klientům nabízí výběr mezi nulovou přímou platbou nebo nulovým navýšením.

DOVOLENÁ NA SPLÁTKY?

+ Můžete si vybrat atraktivnější destinaci, vyšší cenu zaplatíte z úvěru
+ Na dovolenou můžete jet okamžitě bez nutnosti větší finanční hotovosti.
+ Volné finanční prostředky můžete využít za doplňkové služby přímo v destinaci.

- Zadlužíte se na několik měsíců dopředu
- Vysoké úroky (u nulové přímé platby)

Cestovní kanceláře prodávají zájezdy na splátky už dlouho, ale nevěnují tomuto způsobu prodeje  takovou pozornost, na jakou jsme zvyklí třeba z nákupů spotřební elektroniky.

Trvá-li klient při nákupu dovolené na financování zájezdu na splátky, může tohoto způsobu využít u řady cestovek. S rozsáhlejší spoluprací cestovní kanceláře a splátkové společnosti nyní přichází CK Fischer.

Fischer nabízí několik možností nákupu dovolené na úvěr. Pokud klient nemá našetřené potřebné peníze, může si zvolit nulovou přímou platbu a při podpisu smlouvy nic neplatí. Platbu za dovolenou uhradí až po návratu domů podle splátkového kalendáře, který může být rozložen podle vlastní volby na 5 až 14 měsíčních splátek.

Druhou možností je varianta nákupu dovolené s nulovým navýšením. V tomto případě zákazník zaplatí přímou platbu ve výši 10 % z ceny zájezdu a zbytek doplatí ve splátkách nejpozději do 3 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy.

ANKETA - Koupíte si letos dovolenou na splátky? Hlasujte ZDE

CO VŠECHNO POTŘEBUJETE?

K nákupu dovolené bez peněz potřebuje zájemce občanský průkaz, potvrzení o příjmu ze zaměstnaneckého poměru (lze rovněž použít výplatní pásku nebo výpis z účtu, je-li na něm uveden zaměstnavatel) a pro zájezdy nad 30.000 Kč také doklad prokazující trvalé bydliště (například výpis z bankovního účtu nebo potvrzení o platbě za odběr plynu či elektřiny). Během čerpání úvěru je možností uzavřít i pojištění proti neschopnosti splácet.

"Pokud bude mít klient s sebou všechny doklady, vyřídíme úvěr maximálně do dvaceti minut," tvrdí obchodní ředitel Cetelemu Tomáš Chlíbec. Cetelem je finanční společnost, která spolupracuje s CK Fischer právě na projektu dovolená na splátky.

Nulová přímá platba

Cena zájezdu 16.000 Kč
Destinace Chorvatsko, 8 dní, 2 dospělí
Akontace 0
Délka splácení úvěru 10 měsíců
Měsíční splátka 1.796 Kč
Roční procentní sazba nákladů 29,2 %

 

Nulové navýšení

Cena zájezdu 34.000 Kč
Destinace Kréta, 14 dní, tříčlenná rodina
Akontace (minimálně 10%) 24.000 Kč
Zbývá zaplatit 10.000 Kč
Délka splácení úvěru do 3 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy

Zdroj: CK FISCHER, FINCENTRUM


ALTERNATIVOU JSOU ÚVĚROVÉ KARTY A SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY

Úvěrové karty jsou svojí funkcí a možnostmi velmi podobné kartám kreditním. Fungují na principu revolvingu a peníze, které na kartu získáte, splácíte určitým procentem z úvěrového rámce měsíčně. Hlavním lákadlem je možnost nákupu v obchodech, ale samozřejmě lze  vybírat i z bankomatu.

Nejznámějšími nákupními úvěrovými kartami jsou Aura (Cetelem), OK karta (GE Capital Multiservis) a Yes (Home Credit). Nákup dovolené na splátky pomocí úvěrové karty je zajímavý, protože odpadá administrativa spojená s vyřízením úvěru a navíc nepotřebujete žádnou přímou platbu. Nevýhodou je naopak úročení - půjčení větší sumy na delší dobu se tak může prodražit (roční úrok úvěrových karet se pohybuje kolem 20 %).

U spotřebitelských úvěrů se naproti tomu sice setkáte s náročnější administrativou, avšak úrokové sazby v porovnání s úvěrovými kartami dosahují pouze poloviční úrovně.