Výlet po hradeckých bojištích

Okolí Hradce Králové je turisticky proslulé pohodlnými cestami, hlubokými lesy na jedné straně a komplexem památek na bitvu u Hradce na té druhé. Proto stojí za to udělat si do těchto míst výlet, a to jak v podobě pěší túry tak na kole. Z Hradce Králové vyjdeme s červenou proti proudu Labe k mostu v Lochenicích, kde u nádraží vyměníme červenou za žlutou. Na zdejším hřbitově je pochován bratr K. H. Máchy. Přejdeme silnici, polní cestou dojdeme k další silnici a po ní se vlevo vrátíme do Neděliště s barokním zámkem na místě tvrze.

Zvolna se dostáváme do míst prusko-rakouských bojů v roce 1866 o vládu ve střední Evropě. Centrem bitvy - shodou okolností i mnoha bitev v předchozích desetiletích - byl Chlum, návrší s prastarým kostelem. Na hřbitově u něj je mnoho hrobů z bitvy 3. 7. 1866. Dnes zde stojí památník s expozicí výstroje a výzbroje armád prusko-rakouského konfliktu, vyhlídková věž a více než čtyři stovky pomníků v rozsáhlém areálu.

Pokud si výlet rozdělíte do dvou dnů, dostanete se k druhé části bojiště právě až následující den. Od vyhlídkové věže se proto vrátíme a pokračujeme po červené "úvozem mrtvých" do Rozběřic (sousoší 4. rakouského pluku) a na nádraží do sousedních Všestar.

Druhý den dojedeme vlakem z Hradce Králové do Hořiněvsi, rodiště spisovatele Václava Hanky. Po silnici dojdeme do Máslojed (Bílkův pomník padlým) a pak do lesa Svíb, kde se odehrály rozhodující fáze bitvy (přes čtyřicet pomníků). Přes Čistěves a Lípu (mauzoleum) dojdeme opět na Chlum. Po žluté projdeme Dlouhé Dvory a Probluz. Ta již je spojena s obcí Dolní Přím. Až sem nás provádějí památníky bitvy. Silnicí a v závěru lesem dojdeme do Hrádku, Střídavě poli a lesem dojdeme přes Libčany, rodiště loutkáře Matěje Kopeckého, na železniční stanici Lhota pod Libčany.

Mapa: Hradecko a Pardubicko, edice KČT č. 24.