Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlet na Praděd? Spousta nervů

  11:06aktualizováno  11:06
Malá Morávka - Stovky lidí, které využily slunečného počasí k výšlapu na Praděd, na svůj výlet zřejmě dlouho nezapomenou. Dřív, než se dostali autobusem na Ovčárnu, museli strávit až hodinu a půl ve frontě na sluncem rozpáleném parkovišti u restaurace Hvězda v Malé Morávce. "Je to šlendrián, že v takovém horku tu nechají stát lidi, místo aby zajistili další autobusy," zlobila se Jana Kalužová z Hlučína.
Žena přijela i s rodinou na Hvězdu v pátek okolo půl desáté dopoledne. Protože autobusy odjíždějí na Ovčárnu každou celou hodinu, postavila se do fronty a doufala, že odjede v deset. Ačkoliv autobus pro stovku cestujících praskal ve švech, na parkovišti zůstaly stát davy lidí a stále přicházeli další.

Turisté se uklidnili, když zjistili, že přijede posila. Jejich radost však trvala jen do chvíle, než se objevil už téměř obsazený autobus. Dovnitř se vešel jen nepatrný zlomek z dlouhého zástupu čekajících. Zpráva, že další autobus přijede až za další hodinu, většinu lidí překvapila a rozhořčila.

"Stejná situace se opakuje už druhý den. Lidé zaplatí padesát korun za parkovné a pak zjistí, že jsou problémy s autobusovou dopravou. Odjet jinam už se nevyplatí, někteří se raději vydají nahoru pěšky, ale třeba pro starší lidi, malé děti nebo pro nás, kdo se chystáme na delší hřebenovou túru, je doprava autobusem na Ovčárnu nevyhnutelná," míní Ladislav Kratochvíla z Ostravy.

Muž, který pracuje jako průvodce turistů, míní, že okres neumí využít ideálních podmínek pro cestovní ruch. "Na Bruntálsku je velká nezaměstnanost, okres se na veletrzích cestovního ruchu příliš neprezentuje a když přijedou turisté, neumí se na jejich nápor připravit. Nejde jen o spoj z Hvězdy na Ovčárnu. Potíže jsou i s návaznými spoji z okolních středisek a dalšími službami," shrnuje Kratochvíla zkušenosti z dovolené v Jeseníkách.

Dopravu na Ovčárnu zajišťuje společnost ČSAD Bus Ostrava. Vedoucí provozní oblasti pro okres Bruntál Miloš Hnilica přiznal, že tak velký nápor lidí ve svátečních dnech na Hvězdě je zaskočil. "Mrzí mě, že jsme nebyli dostatečně připraveni, ale celá vina nepadá jen na nás," tvrdí.

Hnilica podotkl, že zatímco ČSAD jezdí na Ovčárnu celoročně, tedy i v měsících, kdy jsou návštěvy turistů minimální, okresní úřad vydal další licenci soukromému dopravci, který chce po stejné trase vozit lidi jen v lukrativních letních měsících. "Počítali jsme s tím, že tam bude už teď. Nechtěli jsme, aby naše autobusy jezdily prázdné, nikdo nás nedotuje," vysvětluje. "Nástup dalšího dopravce nám komplikuje situaci. Požádali jsme proto okresní úřad o změnu jízdního řádu. Ani my už nechceme jezdit v prodělečných podzimních měsících."

Mluvčí okresního úřadu Jana Schwarzová řekla, že se službami ČSAD byli lidé spokojeni, ale o licenci na provoz nedotovaných linek může podle zákona požádat kdokoli. "V tomto případě nastal problém. V pátek ho budeme řešit společně s oběma dopravci i starosty obcí," uvedla. Starosta Karlovy Studánky Luděk Jurajda je přesvědčen, že najdou řešení. "Autobus musí jezdit na Ovčárnu po celý rok. Dohodneme se s kolegou z Malé Morávky a navrhneme několik variant," slibuje.

Vysílač na jesenickém vrcholu Praděd

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz