Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlet na Praděd? Spousta nervů

  11:06aktualizováno  11:06
Malá Morávka - Stovky lidí, které využily slunečného počasí k výšlapu na Praděd, na svůj výlet zřejmě dlouho nezapomenou. Dřív, než se dostali autobusem na Ovčárnu, museli strávit až hodinu a půl ve frontě na sluncem rozpáleném parkovišti u restaurace Hvězda v Malé Morávce. "Je to šlendrián, že v takovém horku tu nechají stát lidi, místo aby zajistili další autobusy," zlobila se Jana Kalužová z Hlučína.
Žena přijela i s rodinou na Hvězdu v pátek okolo půl desáté dopoledne. Protože autobusy odjíždějí na Ovčárnu každou celou hodinu, postavila se do fronty a doufala, že odjede v deset. Ačkoliv autobus pro stovku cestujících praskal ve švech, na parkovišti zůstaly stát davy lidí a stále přicházeli další.

Turisté se uklidnili, když zjistili, že přijede posila. Jejich radost však trvala jen do chvíle, než se objevil už téměř obsazený autobus. Dovnitř se vešel jen nepatrný zlomek z dlouhého zástupu čekajících. Zpráva, že další autobus přijede až za další hodinu, většinu lidí překvapila a rozhořčila.

"Stejná situace se opakuje už druhý den. Lidé zaplatí padesát korun za parkovné a pak zjistí, že jsou problémy s autobusovou dopravou. Odjet jinam už se nevyplatí, někteří se raději vydají nahoru pěšky, ale třeba pro starší lidi, malé děti nebo pro nás, kdo se chystáme na delší hřebenovou túru, je doprava autobusem na Ovčárnu nevyhnutelná," míní Ladislav Kratochvíla z Ostravy.

Muž, který pracuje jako průvodce turistů, míní, že okres neumí využít ideálních podmínek pro cestovní ruch. "Na Bruntálsku je velká nezaměstnanost, okres se na veletrzích cestovního ruchu příliš neprezentuje a když přijedou turisté, neumí se na jejich nápor připravit. Nejde jen o spoj z Hvězdy na Ovčárnu. Potíže jsou i s návaznými spoji z okolních středisek a dalšími službami," shrnuje Kratochvíla zkušenosti z dovolené v Jeseníkách.

Dopravu na Ovčárnu zajišťuje společnost ČSAD Bus Ostrava. Vedoucí provozní oblasti pro okres Bruntál Miloš Hnilica přiznal, že tak velký nápor lidí ve svátečních dnech na Hvězdě je zaskočil. "Mrzí mě, že jsme nebyli dostatečně připraveni, ale celá vina nepadá jen na nás," tvrdí.

Hnilica podotkl, že zatímco ČSAD jezdí na Ovčárnu celoročně, tedy i v měsících, kdy jsou návštěvy turistů minimální, okresní úřad vydal další licenci soukromému dopravci, který chce po stejné trase vozit lidi jen v lukrativních letních měsících. "Počítali jsme s tím, že tam bude už teď. Nechtěli jsme, aby naše autobusy jezdily prázdné, nikdo nás nedotuje," vysvětluje. "Nástup dalšího dopravce nám komplikuje situaci. Požádali jsme proto okresní úřad o změnu jízdního řádu. Ani my už nechceme jezdit v prodělečných podzimních měsících."

Mluvčí okresního úřadu Jana Schwarzová řekla, že se službami ČSAD byli lidé spokojeni, ale o licenci na provoz nedotovaných linek může podle zákona požádat kdokoli. "V tomto případě nastal problém. V pátek ho budeme řešit společně s oběma dopravci i starosty obcí," uvedla. Starosta Karlovy Studánky Luděk Jurajda je přesvědčen, že najdou řešení. "Autobus musí jezdit na Ovčárnu po celý rok. Dohodneme se s kolegou z Malé Morávky a navrhneme několik variant," slibuje.

Vysílač na jesenickém vrcholu Praděd

Autoři:



Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...



Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz