Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlet do Zubří země u Pernštejna

aktualizováno 
Kdo by neznal věhlasný gotický hrad Pernštejn nad vesnicí Nedvědice? Legendární sídlo rodu Pernštejnů, kteří se pyšnili ve svém erbu zubří hlavou a sehráli významnou roli v Království českém, není třeba představovat. Zubří země, jak se tradičně říkalo území kolem horního toku řeky Svratky, však skrývá mnoho dalších krásných, méně známých míst.

Zubštejn v zimě | foto: Filip ChludiliDNES.czKlikněte na mapu

Vzhůru do Zubří země

Od vlakového nádraží v Nedvědicích můžeme po červené turistické značce zamířit proti toku Svratky na další staré sídlo rodu Pernštejnů. Bude nás čekat krásných 16 lesnatých kilometrů s mnoha zajímavými lokalitami.

Nedvědice, nádraží. Nahoře Pernštejn.

Nádraží v Nedvědicích se siluetou Pernštejna

Naše stezka se dotkne vesnice Ujčova a zavede nás do Štěpánova nad Svratkou (který nese své jméno po někdejším purkrabím Štěpánovi z Medlova).

Štěpánov býval průmyslovým centrem pernštejnského panství, v jeho okolí se od 13. století těžilo stříbro, měď a železná ruda. Ta se zde zpracovávala ve výhních a hamrech, které byly předchůdci zdejších štěpánovských železáren.

Po prohlídce místního farního kostela sv. Petra a Pavla, či po vydatném obědě již ale zamíříme (stále vedeni červenou značkou) strmými stezkami vzhůru do srdce Zubří země. Ta kdysi oplývala nejen hustými neprostupnými hvozdy, ale i bohatstvím zvěře: zubrů, losů, medvědů i vlků.

Pivonice

Vesnička Pivonice

Pivonice bez piva?

Cesta nás zavede do vesničky Pivonice (dnes má 63 obyvatel). O jejím jménu se vedou spory: patrně je pojmenována po rodu Pivoňových, ale podle jiné (úsměvné) verze tak prý poddaní oznamovali vrchnosti nedostatek piva – “pivo nic”.

V Pivonicích najdeme kapli sv. Anny a u rozcestí ke Kobylnicím železný “Hanáčkův” kříž, ke kterému se váže zajímavá pověst:

Podle ní se zde místní silák Hynek Dvořák, přezdívaný Hanáček, utkal s vlkem. Jednou v zimě se Hanáček vracel za krutého mrazu domů do Pivonic. Protože poobědval hrachovou kaši, přišla na něj “těžká chvíle”. Jakmile stáhl kalhoty, skočil mu na záda hladový vlk. Silák však vlka chytil za přední nohy a pevně k sobě přitiskl. S živým břemenem na zádech se maličkými krůčky – v pořádné chůzi mu bránily spuštěné kalhoty – vydal domů. V Pivonicích mu sousedé zabili šelmu přímo na zádech. Prý…

Pivonice, kaple sv.Anny

Kaple sv. Anny v Pivonicích

Hrad plný historie a mýtů

Přímo nad Pivonicemi (ve výši 688 m n. m.) se vypíná impozantní zřícenina hradu Zubštejna. První zmínka je o něm z r. 1344. Latinsky byl nazýván Lapis (tedy Kámen), později byl jmenován Zubří kámen, Zubrštejn a nakonec Zubštejn. Archeoložka dr. Menclová datuje zubštejnskou nasucho kladenou hradištní konstrukci do 11. – 12. stol.

Pod Zubštejnem

Zimní pohádka pod Zubštejnem

Čeští bratři i komunisté

Zubštejn střežil hlavní osu kolonizace, která expandovala proti toku Svratky. Hrad postupně měnil majitele, ale většinou náležel rodu Pernštejnů. K Zubštejnu se váže mnoho pověstí - například o pokladu v hradní zřícenině, o tajné chodbě, o duchu nešťastné Blaženky, která zde pykala za svou zrazenou lásku.

Na Zubštejně prý měla být vězněna i dcera Jiřího z Poděbrad a právě český král Jiří prý měl hrad dobýt; i to je však “pouhá” pověst. (Pověsti nejen o hradu Zubštejnu najdeme v knize Hynka Jurmana Zubštejnské dědictví, které vydalo nakladatelství Sursum v roce 2001.)

V 17. a 18. století se na troskách hradu scházeli tajně čeští bratři, za 2. světové války zde bylo místo schůzek komunistů.

Zubštejn v zimě

Zubštejn v zimě

Do dnešních dnů se ze Zubštejna dochovaly zbytky obytné věže (donjonu) s pozdně gotickými arkýřovými krakorci, zbytky hradního paláce a části hradeb. Z upravené plošiny nad troskami paláce je nádherný výhled, který využívají nejen turisté, ale i krkavci.

Zlatý kalich a meč na Pyšolci

Turisté, kteří se namlsali nádherné vyhlídky, nemusejí pomýšlet na návrat. Červená turistická stezka nás povede dále nádhernými lesy až na další (tentokrát dobře ukrytou) zříceninu hradu Pyšolce. Ten kdysi patřil Filipu z Pernštejna, později markraběti Janovi a pánům z Lomnice, aby od roku 1446 opět náležel Pernštejnům.

Ruiny Pyšolce se tyčí vysoko nad řekou: Svratka zde chrání skalní ostroh ze tří stran. Ze zříceniny je úchvatná vyhlídka na údolí Svratky; někdejší majitelé tu měli dokonalý přehled o cestě, vinoucí se po říčním břehu.

I hrad Pyšolec je opředen mnoha pověstmi, podle jedné z nich zde má být zakopán zlatý kalich a meč. 

Zřícenina hradu Pyšolec

Zřícenina hradu Pyšolec
Autor: www.fotobanka.cz/surikata

Vírský vánek chutnal i Čapkovi a Destinové

Z Pyšolce můžeme sestoupit po značené červené turistické značce do Víru, který leží na soutoku Svratky s Bystřičkou u známé Vírské přehrady. Bohužel, v některé z místních restaurací dnes již neokusíme věhlasný “Vírský vánek” – bylinný likér. Ten tu hostům naléval osvícený hostinský František Šťastný (1836 – 1909). Rodinný podnik předal svému synovi, který byl považován za mistra reklamy: z Víru udělal centrum turistiky, do kterého přivedl špičky české kultury: např. K. Čapka, Bezruče, A. Mrštíka, Basse, Destinovou, Peroutku, Johna, Herbena, A. Nováka, J. Masaryka, R. Firkušného a další známé hosty.

Součástí Víru je Hrdá Ves: v místním hostinci zde skonal 7. července 1991 ve věku 44 let legendární gladiátor a herec Franta Kocourek nad sklenicí piva.

Dolní Hamr a perpetum mobile 

Pod hrází vyrovnávací nádrže Vír II najdeme budovu se zajímavou minulostí: kdysi to byl tzv. “Dolní Hamr”, kde Eduard Hamerský (1834 – 1906) využíval vodní sílu, která mu poháněla stroj na výrobu šindele, přepravovala zájemce po laně na židli přes řeku i kolébala jeho děti v kolébce. Posledních patnáct let svého života se pan Hamerský usilovně (a pochopitelně neúspěšně) věnoval sestrojením perpetum mobile.

Z Víru pochází legendární “Navrátilův mlýnek”, což je soubor dřevěných figurek, které poháněl potok tekoucí od Rovečného. Dnes “mlýnek” najdeme v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.

Mimochodem,  ve stejném muzeu najdeme i 295 cm dlouhé lyže z jasanového dřeva: patřily vírskému kronikářovi a prvnímu lyžaři na Vysočině Františku Houdkovi (1863 – 1925). Pan Houdek začal ve Víru lyžovat již v zimě 1886!

Rady do batohu


  • Naši popisovanou trasu najdete na mapě edice Českého klubu turistů č. 84 a především č. 48 = Žďárské vrchy (mapy jsou v měřítku 1 : 50 000.
  • Bližší podrobnosti o historii vesniček i hradních zřícenin získáte např. v  turisticko-vlastivědném průvodci obcemi a jejich okolím Bystřicko (autor: Hynek Jurman).
  • Pověstmi a legendami popisované oblasti se můžete pobavit v knize Hynka Jurmana Zubštejnské dědictví.

Jaroslav Monte KVASNICA, foto: Filip CHLUDIL

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz