Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výlet do švédské metropole

  13:32aktualizováno  13:32
Stockholm je jedno z nejpůvabnějších evropských měst. Je obklopené vodou, plné zeleně a navíc tu najdete řadu zajímavých památek - například městskou radnici, Královský palác, malebnou čtvrť Gamla Stan, Skanzen, nebo Muzeum lodi Vasa. Stockholm ale samozřejmě nejsou jen památky, muzea a dlouhé pochody městem. Kdo má rád adrenalin v krvi, měl by navštívit zábavní park Gröna Lunds Tivoli. Nachází se kousek od Skanzenu a nedaleko je i Muzeum lodi Vasa.

Do Tivoli není vstupné zrovna nízké, navíc se za každou atrakci musí platit zvlášť. Mnozí ale jistě chtějí prožít ten pocit roztřesených nohou. V tomto chladnějším počasí ale stojí návštěva „větrných“ atrakcí za zvážení.

Jestli jste spíše pohodlnějšími cestovateli, můžete využít široké nabídky organizovaných „Sightseeing tours“. Ve sluchátkách uslyšíte slova průvodce, ale češtinu mezi zastoupenými jazyky pravděpodobně nenajdete. V létě je krásná vyjížďka na některém ze člunů,  teď ale bude přeci jen praktičtější vyhlídková jízda autobusem. Je také možné zapůjčit si digitálního kapesního průvodce (texty jsou pouze v angličtině). Ten vám poskytne informace o restauracích, nakupování, zábavě ve městě, dokonce nabídne i program kin a mapy. Na den za něj zaplatíte 69,- SEK. To je asi 240 korun českých. Současný kurz je totiž asi 3,5 Kč za 1 SEK. Podrobné informace vám podají na každém z  informačních center.

Pokud jste do města přijeli také za nákupy, většina obchodů otevírá v 10.00 a končí v 18.00 (o víkendech kolem druhé odpoledne). Přímo v městském centru jsou však obchody kvůli turistům většinou otevřeny déle. Jako v každém velkém městě, najdete i zde spoustu supermarketů a velkých nákupních center (hlavně v městských částech Norrmalm a Östermalm). V historické čtvrti Gamla Stan najdete obchody se starožitnostmi a ručně vyráběnými suvenýry. Ceny však skutečně „stojí za to“.

Peníze si neměňte v bankách, je tam vysoký poplatek. Pokud do Švédska cestujete trajektem, určitě směňte peníze tam. S výhodnějším kurzem se už později pravděpodobně nesetkáte.

V případě, že  jste skutečně aktivní turista, vyplatí se pořídit si Stockholm Card. Dospělý zaplatí na jeden den 220,- SEK, děti mezi 7-17 lety 60,- SEK. Karta vás opravňuje ke vstupu do 70 muzeí, památek a nejrůznějších atrakcí. Máte také zdarma dopravu autobusem a metrem, dále parkování, jednu hodinu vyhlídkové jízdy lodí a další. Ke kartě dostanete rozsáhlou asi devadesátistránkovou brožuru s mapami a průvodcem po městě.

Ohřát se můžete v některé ze čtrnácti set restaurací a hospůdek. K dispozici jsou samozřejmě řetězce rychlého občerstvení. Za poměrně slušné ceny se můžete najíst v restauracích – samoobsluhách (mějte však pořád na paměti, že Švédsko je jednou z nejdražších evropských zemí). Pokud využijete nabídky a dáte si jídlo dne (Dagens rätt), zaplatíte kolem 50,- SEK, což je stále o něco méně než v normální restauraci.  Doba oběda je ve Švédsku od 11.00 do 14.00 hodin a v ceně menu je obvykle započítáno i spropitné.

K návštěvě vás láká také více než 70 muzeí. Ale pozor - jako ve většině metropolí, i tady jsou každé pondělí muzea zavřená. V Národním muzeu kulturních dějin probíhá až do konce tohoto roku expozice věnovaná Augustu Strindbergovi. Ve stejné budově je uspořádána i výstava poněkud jiného rázu – týká se švédské popové skupiny Abba. Stihnout ji můžete do konce října. Pokud se zajímáte spíše o techničtější záležitosti, V Národním muzeu vědy a techniky probíhá stálá výstava Technické zázraky minulého století.

V muzeích platí většinou studentské a skupinové slevy. Pokud se do Stockholmu vypravíte v listopadu, od 8. do 18.11. se tu koná mezinárodní filmový festival. Příznivci sportu by si při delším pobytu neměli nechat ujít některý z hokejových zápasů v hale Globen.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Najdete na iDNES.cz