Javoříčské jeskyně, krápníková výzdoba

Javoříčské jeskyně, krápníková výzdoba | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Pohádkový hrad i naše nejhezčí jeskyně. Ideální výlet v letním vedru

  • 15
Pokud v době tropických veder hledáte dokonalé ochlazení, naplánujte si návštěvu těchto krásných jeskyní na Olomoucku. Nejenže je v nich o více než 20 stupňů chladněji, než je dnes obvyklé, ale navíc se mohou pochlubit nově zrekonstruovaným návštěvnickým centrem i pověstí nejkrásnějších jeskyní v Česku.

Javoříčské jeskyně leží tak trochu stranou hlavních dopravních tepen a pro výletníky, kteří neradi používají auto, jsou špatně dostupné. Od vlaku je to daleko a autobusy k nim jezdí sporadicky jen v pracovních dnech. Pokud chcete poctít svou návštěvou i další pozoruhodná místa v okolí jeskyní, pak se tam jinak než autem určitě nevydávejte.

Javoříčská tragédie v novém hávu

O tom, že se nacházíte na prvořadém turistickém magnetu, svědčí velké placené parkoviště, kde vás hned zkasírují o 50 Kč. Dříve se odtud automaticky putovalo kolem socialistického pietního areálu k jeskyním na úbočí protilehlého kopce, dnes však máte i jinou možnost.

Hned vedle parkoviště stojí nově zrekonstruovaná budova staré javoříčské školy, proměněná občanským sdružením na kulturní stánek zaměřený na pohnutou minulost obce.

Letos 5. května si v Javoříčku lidé za účasti českého premiéra připomínali 70. výročí vypálení vesnice a vyvraždění mužské populace příslušníky SS. Akce srovnatelná se zničením mnohem známějších Lidic nebo Ležáků byla na Moravě největší svého druhu v době druhé světové války.

Nově zřízená muzejní expozice má návštěvníkům připomenout, jak kdysi Javoříčko vypadalo a co se tu vlastně stalo. Dnes již není tabu, že kromě krutosti SS-manů se na javoříčské tragédii podstatnou měrou podepsali také alkoholu holdující sovětští partyzáni, kteří v okolí několik měsíců předtím šířili „spravedlnost“ sovětskými metodami a zanechávali po sobě srovnatelný počet nevinných obětí jako Němci.

Památník v Javoříčku

Součástí tvůrčích aktivit v souvislosti se starou javoříčskou školou je rovněž okrasná zahrada a bufet a v plánu jsou ještě další projekty. Významnou rekonstrukcí prošel i nedaleký pietní areál se společným hrobem 38 zavražděných mužských obyvatel Javoříčka, jehož komunistická podoba dlouhodobě chátrala.

Nejhezčí krápníky v Česku

Významné stavební aktivity postihly také vstupní areál Javoříčských jeskyní, které byly od září 2014 do července 2015 pro veřejnost uzavřeny. Budovy z roku 1954 už chátraly a neodpovídaly dnešním požadavkům. Současná návštěvnost je o poznání vyšší než ve stejném období loňského roku a činí až 700 osob za den. Je otázkou, zda jde o důsledek tropického léta, právě skončené rekonstrukce, nebo rostoucí skvělé pověsti jeskynního podzemí, které lze bez nadsázky označit za nejkrásnější v Česku.

Vstup do Javoříčských jeskyní

Javoříčské jeskyně. Krápníková výzdoba

Unikátní a neobyčejně bohatá je zejména krápníková výzdoba. Najdete zde v neobvyklé četnosti všechny druhy sintrových útvarů ve všech možných velikostech. Nejvzácnější jsou různé excentrické formy narostlé zdánlivě proti zákonům gravitace. O způsobu vzniku není ani v odborných vědeckých kruzích úplně jasno.

Symbolem jeskyní je pak zvlněný průsvitný sintrový závěs vytvořený stékající vodou pravděpodobně v průvanu. Dětem se pro změnu nejvíce líbí Polárkový dort, Niagarské vodopády anebo různé pohádkové bytosti.

Jediné, co Javoříčským jeskyním chybí, je voda. Ta se podle jeskyňářů nachází v předpokládaném třetím (nejspodnějším) patře jeskynního systému, které dosud nebylo objeveno a prozkoumáno. Na české poměry „velké“ objevy se však očekávají i v dosud známých patrech.

Javoříčské jeskyně. Sintrový závěs

Prohlídka Javoříčských jeskyní trvá v závislosti na zvolené trase 40, nebo 70 minut a zaplatíte za ni 110, nebo 130 korun. Tričko s krátkým rukávem určitě není vhodný oděv, neboť uvnitř je stálá teplota 8–9 stupňů Celsia.

Průchodnice Javoříčského krasu

Další pozoruhodný krasový útvar nevelkého Javoříčského krasu, který byste rozhodně neměli minout, se jmenuje Zkamenělý zámek. Od vchodu do jeskyní vás k němu kolem říceného závrtu Zátvořice a chaty Jeskyňka zavede okružní trasa naučné stezky Špraněk, což je zároveň jméno zalesněného vápencového kopce, v němž příroda vytvořila jeskynní systémy.

Zkamenělý zámek je mohutná průchozí skalní brána, zbytek někdejší průtočné jeskyně. Nahoře nad ní je malá skalní terasa s vyhlídkou, kde ve středověku stávala tvrz či hrádek Branky. Zachováno z ní není prakticky nic. Její jméno však patrně souvisí s názvem kopce i ponorného potoka Špraněk. Vznikl údajně německým zkomolením šlechtického rodu „z Branek“ (= spranek).

Zkamenělý zámek

Jeskyně Průchodnice

Vysoce atraktivní je rovněž krasový útvar Průchodnice, situovaný zhruba pět kilometrů jižním směrem na trase červené turistické značky směrem na Konici. Vápencový hřbet ve vzrostlém bukovém lese je na několika místech proděravělý tunelovitými jeskyněmi, a tedy průchozí. Jednou jeskyňkou dlouhou 24 metrů vede dokonce značená cesta a lze ji projet i na kole. Průchodnice je nejen krásným místem, ale zároveň lokalitou výskytu vzácných rostlin a živočichů a je chráněná jako přírodní rezervace.

Pohádkový Bouzov

Je na místě prozradit, že velkou zásluhu na vysoké návštěvnosti Javoříčských jeskyní má nedaleký hrad Bouzov. Kdo jede na Bouzov, zamíří obvykle i na Javoříčko, kdo navštíví Javoříčko, chce stihnout ještě Bouzov. Pohádkový hrad je od Javoříčka vzdálen vzdušnou čarou pouhé čtyři kilometry a obě lokality spojují turistické značky umožňující realizovat od zaparkovaného auta pěší nebo cyklistický okruh. Bouzov s Javoříčkem symbolicky souvisí také proto, že v něm sídlilo komando SS, které 5. května 1945 obec vypálilo.

Hrad Bouzov

Bouzov v dnešní pohádkové podobě nechal v letech 1895-1909 na troskách středověkého hradu prakticky znovu postavit velmistr řádu německých rytířů Evžen Habsburský coby reprezentativní sídlo řádu a řádové muzeum. Stavbu také sám financoval. Po druhé světové válce byl Bouzov znárodněn, dnes je národní kulturní památkou.

Na Bouzově a v jeho okolí je po celou sezonu rušno, živě pulsující turistický byznys se postará o všechny kategorie příchozích. Organizace klape jako na drátku a návštěvníci si mohou vybírat z celkem sedmi prohlídkových okruhů. Nevidomí a slabozrací mají od roku 2013 možnost se s Bouzovem seznámit pomocí tzv. haptického neboli hmatového modelu. Nakonec jsou asi všichni spokojeni, jelikož Bouzov není o nic méně krásný a romantický než blízké Javoříčské jeskyně.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Po silnici R35 Hradec Králové – Olomouc, na sjezdu v Litovli u Olomouce se vydat směrem na Konici č. 373 a po osmi kilometrech ve Slavětíně odbočit vpravo do Javoříčka nebo Bouzova.
Autobusové linky do Javoříčka i Bouzova jezdí z Litovle nebo Mohelnice, více spojů (i o víkendech) jezdí z Mohelnice.

Mapa:
 1 : 50 000  KČT č. 51 – Haná – Prostějovsko, Konicko a Litovelsko

, pro iDNES.cz