Frýdlantský pivovar kdysi býval součástí zdejšího hradu a zámku.

Frýdlantský pivovar kdysi býval součástí zdejšího hradu a zámku. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výlet do frýdlantského pivovaru, který vylétl jako Fénix z popela

Třetí ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity Česka DestinaCZe 2015 už zná své vítěze. Návštěvníci portálu Kudy z nudy a další nadšení cestovatelé hlasováním rozhodli, že jednu z cen vyhrál obnovený Zámecký pivovar ve Frýdlantu. Pojďte s námi na pivo.

Zámecký pivovar Frýdlant zvítězil v kategorii Fénix – znovuzrozený projekt: cena Toulavé kamery. Místa, která byla někdy obrazně a jindy doslova „vzkříšena z popela“ a nyní se řadí mezi oblíbené turistické atraktivity, letos po boku frýdlantského pivovaru reprezentovaly také vápenka v Horních Albeřicích, tvrz v Dešenicích, vošárna neboli bývalá barokní prádelna a sušárna v Raduni a křížová cesta na vrchu Ronšperk.

Dobrá zpráva pro milovníky skvělého piva

Frýdlantské pivo se jmenuje po Albrechtovi z Valdštejna, dávném majiteli zdejšího panství.

Pivo se ve Frýdlantu vařilo od 14. století, kdy pivovar býval přímo v rozsáhlém areálu frýdlantského zámku. Od 16. století pivovar stával na stejném místě jako dnes, tedy na východním úpatí zámeckého vrchu u řeky Smědé. Léta rozvoje a přestaveb skončila roku 1949, kdy po uvaření poslední várky budovy sloužily už pouze jako sklady zeleniny a ke zrání sýrů. Výroba piva se obnovila v červnu 2014, rozsáhlá obnova a budování školicího, kongresového a kulturního areálu ale stále pokračuje.

V pivovaru si už nyní prohlédnete malou expozici, nabízejí tu i komentované prohlídky a ohlasy z Facebooku neskrývají nadšení: „...pivovar se krůček po krůčku zvelebuje, žádná megalomanská akce a pokud udrží laťku vysoko nasazenou, bude to dobrá zpráva pro milovníky skvělého piva... byli jsme nadšeni z vaší sedmnáctky, jedenáctka je taky skvělá, hezky příjemně se pije... Další dobré pivní nápady... při výrobě samozřejmě.“

K Albrechtovi na Albrechta

Jednu z kategorií v soutěži DestinaCZe 2015 vyhrál obnovený Zámecký pivovar ve Frýdlantu.

Frýdlantské pivo se nemůže jmenovat po nikom jiném než po Albrechtovi z Valdštejna, někdejším majiteli zdejšího panství; ostatně právě on zřejmě nechal před rokem 1629 pivovar rozšířit, přestavět a zvelebit. Albrecht se tu připravuje v řadě variant, od ležáků a výčepních piv přes svrchně kvašená piva běžná i pšeničná až po speciály, například černá piva s přídavkem medu. Ležáky jsou v nabídce trvale, speciály se střídají – a možná se nějakého dobrého piva dočkáte i u příležitosti vítězství v soutěži DestinaCZe 2015.

Nejlepší čas k návštěvě je advent

A nejlepší čas nastává právě teď, protože na první adventní neděli 29. listopadu se na náměstí T. G. Masaryka chystá Frýdlantský advent s jarmarkem, výtvarnými dílnami, kulturním programem a samozřejmě také s rozsvícením vánočního stromu; ten se rozzáří v 17.00 hodin.

Frýdlantský betlém se skrývá v malém pohádkovém domečku.

Máte čas až další víkend? Nevadí, v pátek 4. prosince totiž v městském muzeu ve druhém patře frýdlantské radnice vypukne Noc v muzeu, která slibuje neuvěřitelné zážitky. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu před hlavním vchodem radnice, vstupenky si kupte předem v městském informačním centru. Pro děti stojí vstup 25 Kč, pro ostatní 50 Kč.

Předvánoční čas také láká k návštěvě Frýdlantského mechanického betlému s dochovanou původní mechanikou. Na plochu 4x2 metry umístil jeho tvůrce Gustav Simon 130 pohyblivých a 50 statických figur, jimž tým restaurátorů v Třebechovicích pod Orebem vrátil původní lesk. Kromě samotného betlému si prohlédněte také expozici v podkroví, věnovanou jeho historii, rekonstrukci a restaurování. Po opravě mechaniky bude betlém poprvé otevřený právě v neděli 29. listopadu rámci Frýdlantského adventu, a to s mimořádnou otevírací dobou od 10.00 do 19.00 hodin.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz