Výlet do Ashkelonu

  13:49
Méně známým,a proto opomínaným turistickým cílem na jihu Izraele, je město Ashkelon. Po vystoupení z autobusu si návštěvník sice všimne spíše pestré směsky jeho obyvatel - najdete zde přistěhovalce z Ruska, Maroka i Etiopie - ale ashkelonská pláž skrývá pravý důvod návštěvy. Dnešní obzor hostí pouze ropové tankery, ale původní přístav zde byl vybudován již před 5500 lety. Tehdejší Ashkelon byl křižovatkou obchodních cest mezi Egyptem, Sýrií a Mezopotamií.

Bohatý podzemní zdroj pitné vody spolu s úrodnou půdou nejenže uživily původní obyvatelstvo, ale dostatečný přebytek dokonce představoval atraktivní zboží pro vývoz. Kolem r. 1900 př.n.l. zde fungoval již zmiňovaný, 17-ti metrovým zdivem opevněný, kanaanský přístav. Tyto zdi byly postupně upravovány měnícími se suverény - Egypťany, Filistínci, Peršany, Řeky,Římany, křižáky - a přesto byl zázrakem věrně zachován jejich původní ráz.

Dnes tvoří dominantu vítající návštěvníky Ashkelonského Národního Parku. Hned v jeho ústí se nacházejí veřejnosti zatím nepřístupné archeologické vykopávky, naštěstí zde však stojí i dobře viditelné zdivo ze Střední Doby Bronzové. Původní vchod do kanaanského Ashkelonu, jedno z nejstarších cihlových zdiv na světě, vedl k městu o asi 15 000 obyvatelích. Rovněž jím projížděly vozy s olejem, vínem a obilím a zněly zde jazyky obchodníků a námořníků z nejrůznějších koutů světa.

Snad právě díky tak obsáhlému bohatství a rozmanitosti skrývající se pod zdejšími vrstvami země archeologové postupují při vykopávkách mravenčím tempem a doposud očím veřejnosti odhalili sotva 2 % místních památek. Mimo jiné zde byli objeveni egyptští skarabeové, malá postříbřená bronzová soška býka, popsané kamenné desky a kompletní lidské ostatky ze starého kanaanského pohřebiště.

Původní kanaanské osídlení mělo poněkud vratké vztahy se sousedním Egyptem, kterému podlehlo kolem roku 1500 př.n.l. Po několika staletích sem z Egejského moře připluli filistinští námořníci, dobyli jižní pobřeží a zřídili si v Ashkelonu jedno ze svých pěti hlavních měst. Starý Zákon líčí tvrdé boje, jenž probíhaly mezi Filistinci a Izraelity: dočítáme se, kterak král David truchlil pro svého tchána Saula a jeho syna Jonatána, kteří byli zabiti na hoře Gilboa (Samuel II, 1:20).

Za 500 let filistinské nadvlády místní přístav přímo vzkvétal, vrstva popela nalezena archeology však dokládá jeho úplné zničení babylónským králem Nabuchadnezarem v roce 604 př.n.l. Týž král později zničil i Jeruzalém. Dnes jsou k vidění alespoň zbytky filistinských ulic a základy domů. Zdobná keramika a umně zpracované ocelové nářadí naznačují vyspělou úroveň civilizace svých tvůrců. Vykopávky odhalují, jak bohatou kolébkou různých kultur a náboženství byl Ashkelon. Nacházel se zde hřbitov pro asi tisíc psů z doby pátého stol. př. n.l., jenž je stopou po dávném fénickém kultu medicíny. Řekové a Římané si zde vybudovali středisko intelektuálního života.

Pro návštěvníka se však pouze skýtá pohled na románskou baziliku, jejíž sloupy roztroušené po zeleném trávníku připomínají spíše moderní sousoší. Před 2000 lety zde král Herodes postavil obrovitý komplex divadel, fontán a koupelů. I za jeho dnů byl přístav důležitým obchodním centrem. Další vykopávky představují pozůstatky zdejších římských pohanských kultů: základy vil, koupelů, ale i nalezené olejové lampičky s lascivními sexuálními motivy. Pod jedním koupelním komplexem byl nalezen hřbitov asi sta nemluvňat. Zřejmě byla nechtěným následkem práce lazebnic. Nebo se jedná o lidské oběti? Archeologický tým ani tuto otázku doposud nevyřešil.

Ruiny malého byzantského kostela Panny Marie Zelené ve zdejším parku připomínají doby, kdy byl Ashkelon ve 4. a 5. stol.n.l. centrem evropských poutníků směřujících do Jeruzaléma. Noví muslimští mocipáni si v roce 640 upravili místní kostely a mozaiky ke svým potřebám a až po pěti stech letech byli vytlačeni křižáky. Díky strategické hodnotě přístavu zde byly sváděny neustálé boje až do r. 1270, kdy jej egyptští Mamelukové definitivně zničili.

Dnešní pláž každý víkend obživne pikniky a koupajícími se, neboť místní sem přicházejí za odpočinkem a nikoli na dějepisně orientovanou procházku. Pro návštěvníky hledající klid a soustředění lze doporučit spíše všední dny. Park je otevřen od 8:00 do 17:00 v létě a do 16:00 v zimě, v pátek od 8:00 do 15:00. Vstup je volný.        

 

Zbytky opevnění města Ashkelon.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jak voní Barma a jak chutná Kolumbie. Slepá cestovatelka vypráví

22. dubna 2024

Premium Na otázku: „Proč cestujete, když nevidíte?“ Zuzana Habáňová lidem odpovídá: „A proč necestujete vy,...

VIDEO: Slavné havajské schody do nebe končí kvůli neukázněným turistům

22. dubna 2024  13:47

Jedna z nejkrásnějších stezek na havajském ostrově Oahu počítá své poslední dny. Místní úřady se...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...