Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhřáté lyžáky? Tak trochu jiná jízda!

  12:17aktualizováno  12:17
Možná jste také někdy zažili nepříjemné soukání do zmrzlých a studených lyžáků. A přitom stačí tak málo, abyste se tomu vyhnuli a měli nohy jako v bavlnce... I superlyžařské boty vám totiž budou dobře sloužit jen tehdy, pokud o ně budete náležitě pečovat. Naše tipy na vysoušení a nahřátí lyžáků - v článku.

Sušení bot
Při aktivním lyžování vyprodukujete za celý den nemalé množství potu, na další den lyžování je proto nutné boty vždy dobře vysušit.

V této souvislosti často padá otázka, zda z lyžáků vyndávat vnitřní botičky. Naše doporučení je, že pokud to jde, tak spíše ne. Opatrné vyjmutí vnitřní botičky by sice vadit nemělo, vždy ale hrozí, že jí zadrhnete o skelet a natrhnete ji, což by byla škoda. Doporučujeme proto sušit vnitřní botičky přímo ve skeletu bot.

Jednoduchým a levným způsobem sušení je klasický zmuchlaný novinový papír vložený do špičky bot a umístění bot na nějaké teplejší místo (ne přímo na horké topení).

Elektrické vysoušeče
Moderním, rychlým a bezpečným způsobem jsou elektrické vysoušeče, které boty dokážou vysušit za několik hodin. Vysoušečů je celá řada s různým výkonem české nebo zahraniční výroby v cenové relaci zhruba od 650 korun.

U dražších bot s termoformovatelnou vnitřní botičkou si vždy před nákupem ověřte, který typ vysoušečů u nich budete moci použít, aby při vysoušení nedocházelo k přetvarování vnitřní botičky.


Elektrický vysoušeč bot

Se sušením a uskladněním bot v teple souvisí i komfort při nazouvání bot a lyžování další den na svahu. Ten, kdo si nechal někdy lyžáky přes noc v kufru auta nebo na střeše v autoboxu, určitě ví, o čem mluvíme. Do zmrzlé nevysušené boty se jen těžko dostanete a znepříjemní se vám tak několik prvních hodin lyžování. Jednoduchá rada proto zní: ráno vždy do teplých a vysušených bot.

Někteří lyžaři si v tomto směru pomáhají tím, že pokud se do bot nazouvají až pod svahem, schovají si ráno do bot plastovou láhev s horkým čajem a boty jim tak zůstanou na začátek lyžování příjemně teplé.

Na trhu se už také objevilo speciální příslušenství, které lze k botám dokoupit a které funguje jako nahřívač bot před lyžováním do osobního automobilu. Nahřívač, který je napájen prostřednictvím zdířky zapalovače v autě, prohřeje boty během několika minut. Usnadní tak nazutí bot a oddálí promrzání nohou.


Celý den teplo v botách
Když už jsme se zmínili o příslušenství pro vysoušení a nahřívání bot před lyžováním, nesmíme zapomenout ani na jejich bateriové vyhřívání.


Nahřívání lyžáků pomocí autoadaptéru

Jde o speciální přístroj skládající se z dobíjitelného akumulátoru, který se umístí na skelet bot, a topného tělíska umístěného pod vložkou uvnitř bot. Akumulátor zvládne po celý den napájet topné tělísko, botu vytápět a udržovat tak příjemné teplo.

Bateriové vyhřívání lyžařských bot je skvělým receptem pro ty z lyžařů, kteří trpí na promrzání nohou. Škoda jen, že tyto přístroje stojí okolo 3.500,- Kč a tato cena brání jejich většímu rozšíření mezi lyžaři.

Skladování bot
Na závěr několik slov ke skladování lyžáků. Boty vždy po lyžování pečlivě vysušte a otřete. Skladujte je se zapnutými přezkami, aby si držely svůj tvar. Do špičky bot můžete vložit zmuchlaný novinový papír.

To samé platí i pro skladování po lyžařské sezoně, kdy se navíc doporučuje boty umístit na nějaké suché a temné místo.

SERIÁL: JAK KOUPIT LYŽAŘSKÉ BOTY A NEPROHLOUPIT?

1. díl: Typy lyžařských bot na trhu. Jak si vybrat?

2. díl: Jaký model lyžařských bot zvolit?

 3.díl: Správná velikost lyžáků je základ

 

Ukázka bateriového vyhřívače lyžařských bot. Na obrázku je dobře patrné celé provedení přístroje skládajícícho se z dobíjitelného akumulátoru, topného tělíska ve vložce bot a vodiče, který spojuje topné tělísko s akumulátorem. Většina vyráběných modelů bateriových vyhřívačů lyžařských bot vydrží vyhřívat boty po dobu zhruba 10 hodin. Cena přístrojů tohoto typu dovážených na český trh je okolo 3.500,- Kč.

Lyžařské boty vybavené vnitřním integrovaným vysoušečem/nahřívačem. Ve vnitřní botičce obou bot je zabudované speciální topné tělísko, které můžete připojit konektorem na komínu bot buď k domácímu elektrickému adaptéru na vysoušení nebo k autoadaptéru (zapojuje se do zapalovače auta. Ten pak boty prohřívá. Na obrázku je demonstrace použití autoadaptéru k nahřátí lyžařských bot před lyžováním při cestě na sjezdovku.

Jeden z mnoha nabízených elektrických vysoušečů lyžařských bot a ukázka jeho použití. Rychlý a šetrný způsob vysoušení lyžařských bot. Podobné přístroje české výroby lze zakoupit už od 650,- Kč.

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...Najdete na iDNES.cz