Krása, kam oko dohlédne. Nejkrásnější alpská vyhlídka Malých Karpat

Pozorovat sluncem ozářené zasněžené Alpy můžete nejenom ze Šumavy či Novohradských hor, ale také z jižní Moravy anebo ještě lépe ze západoslovenských Malých Karpat. Mrazivé inverzní počasí vytváří pro tuto nevšední podívanou nejpříhodnější podmínky.
Vysoká (754 m) a Schneeberg (2076 m) z Vápenné

Vysoká (754 m) a Schneeberg (2076 m) z Vápenné | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Malé Karpaty představují vděčný turistický cíl v kteroukoli roční dobu. Jsou příkré, členité, skalnaté, silně zalesněné. A hlavně jsou blízko. Z Moravy to sem i zpět stihnete v pohodě za jeden den.

Malé Karpaty vytváří 90 km dlouhou horskou hradbu, která převyšuje okolní nížiny až o 500 m. Mnohé kopce proto nabízejí téměř letecké pohledy na okolní krajinu. Jedním z nich je i třetí nejvyšší vrchol pohoří Vápenná (748 m), kterému se dříve říkalo Roštún. Vyhlídka z ostrého skalního hřbetu patří k nejhezčím v této části Slovenska.

Úžasná vyhlídka z Roštúna

Pokud chcete vidět z Vápenné (Roštúna) Alpy nad zimní inverzí v plné kráse, je nutné na vrchol dorazit časně zrána, nejlépe krátce po východu slunce. Jen brzy ráno totiž sluneční paprsky osvětlují severní srázy alpských masívů, které pak v dálce na obzoru (než se slunce otočí) krátký čas bělostně září.

Pohled z Plaveckého hradu na zářez Mokré doliny, Záruby (768 m) a Veterlín

Vrchol Vápenné (748 m) s rozhlednou

Ideálním východiskem na Vápennou je Plaveckého Podhradí na severním úpatí hor. Zaparkovat auto lze například u obecního úřadu, kolem něhož vede žlutě značená turistická trasa na vyhlídkový vrchol. Výstup vede poměrně strmě vzhůru, což je dáno nutností překonat na zhruba třech kilometrech úctyhodné převýšení 500 m. Rychlejší chůzí se dá zvládnout i za hodinu.

Z Plaveckého Podhradí se Vápenná jeví jako protáhlý a oblý masiv, který na první pohled nic mimořádného neslibuje. Ovšem na opačné jižní straně spadá Vápenná takřka kolmými skalními stěnami do hlubin Sološnické doliny a vrcholový hřbet má charakter ostré skalní hrany.

Podívaná při zdařilé zimní inverzi je odtud doslova úchvatná! Zrak přitahuje ladná kupole protilehlé Vysoké (754 m) a vpravo od ní 130 km vzdálený masiv Vídeňského Sněžníku – Schneebergu (2076 m) a další v dálce se ztrácející hory (Ötscher – 1893 m, Dürrenstein – 1878 m). Pokud navíc vylezete na malou rozhlednu, uvidíte na druhé straně přes vzrostlé stromy i panorama nejvyšší malokarpatské hory Záruby (768 m).

Vysoká (754 m) a uprostřed Schneeberg (2076 m) z Vápenné

Malý „plavecký“ okruh

Konfigurace horského terénu v okolí Vápenné a z toho vyplývající vedení značených cest umožňuje zvolit návrat k autu v Plaveckém Podhradí jako okružní trasu přes nádherný Plavecký hrad. Tento výlet zhruba na půl dne patří bezesporu k nejhezčím v pohoří.

Z vrcholu Vápenné se jde nejdříve po červené značce protáhlým severovýchodním hřbetem po ostrých skalních hranách kolem mnoha skalních útvarů a přes četná kamenná pole. Mezi pokroucenými kmeny letitých stromů se odkrývá mnoho dalších pohledů do okolní atraktivní krajiny. V zimě na běžkách ani v létě na kole to tu není sjízdné.

Zhruba po dvou kilometrech pochodu opustíte v sedle Uhliska národní přírodní rezervaci Roštún, abyste hned na to vstoupili do jiné rezervace.

Jmenuje se Klokoč stejně jako odlesněný vyhlídkový vrch s křížem, loukami a solitérními stromy, k němuž po kilometru mírného stoupání dorazíte.

Raritu chráněného území představuje černý kámen sopečného původu mandlovec, jehož vlastnosti zavdaly příčinu pro vytvoření pozoruhodných stepních společenstev rostlin a živočichů.

Sestupem z vrchu Klokoče (661m) přijdete na rozcestí Amonova lúka, kde se vydáte vlevo po modré k Plaveckému hradu.

Velký „plavecký“ okruh

U rozcestí Amonova lúka se však můžete rozhodnout i pro delší variantu, která vás rovněž přivede k Plaveckému hradu. V tomto případě se budete i nadále držet červené magistrály „Cesta hrdinov SNP“ a pokračovat až k opuštěné hájovně u zaniklého loveckého zámečku Mon Repos.

Od ní se spustíte po zelené do divokého skalního údolí Mokrá dolina připomínající žleby Moravského krasu. Tento kras ovšem nese přívlastek Plavecký, podobně jako některé obce a hrad v okolí. Starobylý a určitě „nesportovní“ přívlastek připomíná dávné Plavce (Polovce) neboli Kumány – příslušníky turkického národa z jihoruských stepí, kteří vytlačeni Tatary, osídlili ve 13. století uherské pohraničí s úkolem chránit ho.

Nejznámějším výtvorem Plaveckého krasu je jeskyně Deravá skala. Na její přítomnost upozorní informační tabule u cesty a k jejímu působivému vchodu vás nasměruje vyšlapaný chodníček. Jeskyně proslulá četnými archeologickými nálezy z dob života pravěkých lovců upoutá pozoruhodnými ledovými rampouchy. Rostou ze země i ze stropů a mají roztodivné tvary.

Výhled z Klokoče (661 m) směrem k Vápenné (748 m)

Portál jeskyně Deravá skala s ledovou výzdobou

V protilehlém údolním svahu se nachází portál další známé jeskyně Tmavá skala, která sloužila jako úkryt jeskynním medvědům a dnes v ní bydlí netopýři. Vchod do ní znemožňují bytelné železné dveře.

Mokrá dolina ústí do vesnice Plavecký Mikuláš, odkud se po žluté a modré značce vydáte po úpatí hor k Plaveckému hradu. Jeho silueta tyčící se na obzoru je opravdovou ozdobou zdejší krajiny.

Pohanská a Plavecký hrad

Ještě před dosažením cíle stojí za pozornost plochý vrch Pohanská (495 m) s bohatými archeologickými nálezy. Vystupuje hned vedle Plaveckého hradu a budete jej míjet při zakončování malého i velkého okruhu.

Vrcholová plošina Pohanské je podobně jako Deravá skala unikátní archeologickou lokalitou v rámci celého Slovenska. Díky vhodné konfiguraci terénu a blízkosti vydatných pramenů byla obydlena již v mladší době kamenné. Největší rozmach dosáhlo osídlení v době železné, kdy zde vznikl složitý opevňovací systém. Za Keltů představovala Pohanská administrativní centrum slovenského Pomoraví. Vrcholové plošině Pohanské se sice modrá značka vyhýbá, není ovšem problém ji krátkým neznačeným výstupem zdolat a podrobit bližší prohlídce.

Plavecký hrad

Tečkou za povedeným celodenním výšlapem (větší okruh měří 24 km, menší 16 km) je výstup na zříceninu Plaveckého hradu, jenž patří k nejkrásnějším a největším na západním Slovensku. Vznikl v 13. století, kdy sloužil jako královská pohraniční pevnost na západní hranici uherského království. Z gotického jádra hradu stojícího v nejvyšší poloze se dnes zachovaly zbytky hranolové věže a obvodové zástavby.

Při přestavbách a rozšiřování hradu, především při renesančních úpravách ve druhé polovině 16. století, vznikla dvě dolní nádvoří prvního předhradí a v 17. století dělové bašty, které dodnes stojí v původní výšce, stejně jako velká část obvodové hradby předhradí.

V letech 1579 – 1582 fungovala na Plaveckém hradě tiskárna, která vydávala kalendáře a náboženské knihy. Pod hradním areálem se nachází soustava jeskynních chodeb, jejichž spojitost s hradem není vyloučená. Podle legend by se v nich mohly ukrývat snad i poklady.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem přes hraniční přechod Hodonín – Holíč, odtud po hlavní trase směrem na Trnavu, v Jablonici odbočit vpravo na Bratislavu a Rohožník.
Druhá varianta vede po dálnici Brno – Bratislava, v Malackách odbočíte na Pezinok, v Perneku vlevo na Rohožník a Jablonicu.
Dříve se dalo dojet do Plaveckého Podhradí vlakem, trať je však již mnoho let bez osobní dopravy.

Mapa
1 : 50 000 č. 128 Malé Karpaty, Záruby – VKÚ Haramanec.

Malý okruh
Plavecké Podhradie – Vápenná (žlutá), 1,5 h – Klokoč (červená), 3 h – Amonova lúka (červená), 3,5 h – Plavecký hrad (modrá), 5 h – Plavecké Podhradie (modrá), 5,5 h (celkem 16 km).

Velký okruh
Plavecké Podhradie – Vápenná (žlutá), 1,5 h – Klokoč (červená), 3 h – Amonova lúka (červená), 3,5 h – Mon Repos (červená), 4 h – Plavecký Mikuláš (zelená) , 5 h – Plavecký hrad (žlutá a modrá), 6,5 h – Plavecké Podhradie (modrá), 7 h (celkem 24 km).

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...