Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výhled z hotelu na spalování mrtvých nás šokoval, píše Češka

aktualizováno 
Rohový pokoj v indickém hotelu měl být předností. Jeho dvě okna slibovala výhled na řeku Gangu. Ta sice pod okny tekla, ale na břeh proudily smuteční průvody a my s přítelkyní sledovaly spalování mrtvých a krematorium. Tak líčí pár nocí hrůzy čtenářka iDNES.cz Jana Morávková v reakci na nedávno zveřejněný článek o nejšpinavějších hotelech světa.

Indie, Váránasí, hotel Sonmony - Výhled z okna našeho pokoje na spalování mrtvých | foto: Jana MorávkováiDNES.cz

Otřesný zážitek jsme zažily s kamarádkou v hotelu Sonmony ve Váránasí v Indii. Hotel jsme si předem zajistily v cestovní agentuře v Dillí (Delhi), kde nám ho doporučili s tím, že je na dobrém místě a je z něj výhled na Gangu.

Noc stála, podobně jako v jiných indických hotelech této kategorie, něco mezi 10 až 15 dolary, ale zatím jsme během našeho cestování s levnějším ubytováním větší problémy neměly. Možná i proto nás o to víc tato budova šokovala.

Po příjezdu do hotelu jsme s hrůzou zjistily, že kromě slibovaného výhledu na Gangu, který jsme při objednání a placení ubytování pokládaly za přednost, směřují okna našeho rohového pokoje z jedné strany přímo na Harishchandra Ghát, kde bez přestání probíhá spalování mrtvých na dřevěných hranicích, z druhé strany jsme měly výhled na místní krematorium.

Indie, Váránasí, hotel Sonmony

Výhled z okna našeho pokoje na pohřební průvod

Indie, Váránasí, hotel SonmonyI přesto, že jsme měly okna stále zavřená, vnikal dovnitř všudypřítomný, nasládlý kouř ze spálených těl. Možnost poobědvat v hotelové restauraci s výhledem na Ghát jsme z těchto důvodů zavrhly a radši jsme šly na terasu s výhledem na město.

Indie, Váránasí, hotel SonmonyV pokoji nás upoutala cedule se zákazem praní na pokoji, která nabízela servis hotelové prádelny s ujištěním, že nepoužívají vodu z Gangy. Později jsme ale zjistily, že jiná možnost, než vyprat prádlo v neskutečně špinavé říční vodě, snad ani neexistuje.

Před použitím koupelny jsme si ji napřed musely důkladně umýt, moc to ale nepomoho. Místo sprchy byly ve výšce asi jednoho metru vyvedeny dva kohoutky s teplou a studenou vodou a pod nimi plastový kýbl, ve kterém jsme si zřejmě měly namíchat vodu potřebné teploty a polévat se přiloženou odměrkou.

Indie, Váránasí, koupelna v hotelu Sonmony

Následující večer nefungovala elektřina, takže jsme očistu musely zvládnout v naprosté tmě. Po stěně koupelny se občas procházela ještěrka. Ulice, ve které je tento hotel, je jedinou přístupovou cestou pro pohřební průvody, a tak kolem něj neustále procházejí pozůstalí s mrtvými na nosítkách.

Indie, Váránasí, hotel Sonmony

Výhled z hotelu, mimo jiné i na sušení kravských lejn

Váranasí, jedno z nejstarších osídlených měst světa, je pro hinduisty nejposvátnějším místem. Ročně sem míří až milion poutníků. Za podmanivou atmosférou tohoto duchovního města se sem vydává i spousta zahraničních turistů včetně nás. Samozřejmě jsme o Ganze i spalování mrtvých věděly, jen nás nenapadlo, že to budeme sledovat v přímém přenosu z hotelu.

Po našem odjezdu z Váránasí s námi nezůstaly jen vzpomínky, ty spojené s hotelem zatím nic nepřekonalo, ale ještě dlouho jsme cítily ze všech našich věcí nasládlý kouř...

ČTĚTE

Nejšpinavější hotely světa aneb třicet štípanců z pokoje 919

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Samota na rozvodí oceánů. V divočině na Aljašce nemá čas žádný význam

Mezi jezery využíváme potok a táhneme naložené lodě vodou pěšky.

Tam, kde je ticho nejhlasitější a především daleko od signálu, teplé sprchy a měkké postele jsme se vydali splouvat...

Balkánská krize i ráj na zemi. V 17 letech ujeli 8000 km stopem

Pohodová atmosféra stopu

V srpnu vyrazili na cestu stopem do Zakavkazí a během měsíce procestovali Balkán, Turecko, Gruzii, Arménii i Náhorní...

Au-pair z říše snů. Na Réunionu je na všechno dost času, říká Češka

Pont suspendu de la Riviére de l'Est

Znáte ten pocit, kdy se doslova topíte ve svém životě? Všechno je špatně. Přesně tak jsem se cítila ke konci roku 2015....

Najdete na iDNES.cz