Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydejte se o prázdninách zdarma na plavbu podél irského pobřeží

  1:00aktualizováno  1:00
Způsobů, jak trávit letní prázdniny, je spousta. Pokud ale nemáte nic v plánu a pravděpodobně skončíte u hraní počítačových her, zkuste vlastní odvahu a vydejte se bez peněz na moře podél irského pobřeží. Čeká vás adrenalin, dobrá parta a mimořádný zážitek.

Západ slunce | foto: czech ocean team

Na tom, že nemáte žádné zkušenosti, opravdu nezáleží. Plně postačí vaše nadšení pro námořní plavbu. Czech Ocean Team totiž na svých internetových stránkách dává naději právě těm lidem, kteří jsou "mořem nedotčení". Slibuje si od toho jediné: zvýšený zájem české mládeže o námořní jachting.

Plavba podél irského pobřeží se letos bude konat už popáté. Vybraná skupina šesti mladých účastníků popluje společně s irskou šesticí na školní lodi LORD RANK o délce 20 m, plně vybavené pro bezpečnou plavbu na moři. Lodi bude velet profesionální kapitán a jeho zástupce.

Život na moři

Posádka se podle organizátorů zapojí do všech činností na lodi rovným dílem. To znamená, že každý z členů si by si měl vyzkoušet kormidlování, práci s plachtami i navigaci. A to při plavbě ve dne i v noci.

Ale nejde jen o zábavu. Život na moři vyžaduje i takové práce, jako je vaření v lodní kuchyni nebo pečlivý úklid.

"Kapitán byl opravdu náročný. I záchodová mísa se musela blýskat jak zrcadlo a vonět po fialkách," vzpomíná Markéta Schwarzová, jedna z účastnic plavby v roce 2008.

Lodě v přístavuVzhledem k irskému velení bude jediným jazykem na lodi angličtina, kterou byste měli ovládat alespoň na běžné komunikativní úrovni. Náklady na pobyt na lodi včetně stravy a letecké dopravy jsou plně hrazeny sponzory, vybraní účastníci uhradí pouze zápisné 2 000 Kč.

Minulý ročník

Výborná parta mladých lidí, profesionální irská posádka, ideální jachtařské podmínky. Právě tak hodnotí loňskou výpravu Markéta Schwarzová. Podle jejích slov jí ale občas tuhla krev v žilách. "Někdy vítr tak zesiloval, že ve vteřině proměnil naši poklidnou plavbu v skutečně akční scénu."

Delfíni

Za námahu to ale stálo. Cesta prý byla skutečným obohacením letních měsíců. "Závěr nám navíc zpříjemnili delfíni podél naší lodi." Ty ostatně zahlédla i výprava v roce 2007.

Plavba se podle Czech Ocean Team uskuteční 15.–27. srpna 2009 z Belfastu podél severního pobřeží Irska do oblasti Donegal. Při své cestě se posádka dostane i mimo loď, kotvit bude hned na několika místech. Loni se například zastavila v Dublinu nebo na ostrově Bear Island.

může se hodit

Podmínky účasti:
věk 16–21 let
komunikativní znalost angličtiny, sportovní duch, žádné nebo malé zkušenosti s jachtingem. Cílem je zapojit mladé lidi, kteří by se k námořnímu jachtingu jinak nedostali.

Jak se přihlásit:
Zašlete stručný životopis spolu s motivačním dopisem v angličtině, ve kterém napíšete něco o sobě a o tom, proč byste se plavby česko-irské posádky rádi zúčastnili, případně jak byste rádi využili získané zážitky.
Životopisy a motivační dopisy pošlete nejpozději do 30. června 2009 na adresu: adventure@kilcullen.cz.

Dne 1. 7. 2009 budou vybráni šťastlivci, kterým se otevře cesta na palubu lodi LORD RANK! Ti se pak společně setkají 08. 07. na informační schůzce před plavbou v Czech Ocean Team v Praze
Více informací najdete ZDENejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz