To se hned tak nevidí. Dron zachytil výbuch podmořské sopky

  • 29
Pořídit takové výjimečné video se hned tak někomu nepoštěstí. Španělský vědec Mario Lebrato však byl ve správnou dobu na správném místě. Pomocí dronu zachytil úchvatné záběry výbuchu podmořské sopky na ostrově Kuej-šan u severozápadních břehů Tchaj-wanu.

Při přeletu dronu nad sopečným ostrovem Kuej-šan jsou poblíž pobřeží vidět nádherné nepravidelné vývěry a spršky bublin, způsobené podvodní erupcí.

Devětadvacetiletý podmořský biolog Mario Lebrato, který v současné době pracuje na společném projektu tchajwanské námořní univerzity a německé univerzity v Kielu, se v oblasti potápěl, aby získal vzorky vulkanické síry. Přitom se mu společně s kolegou filmařem Danielem Meanou podařilo natočit podvodní erupci z ptačí perspektivy pomocí dronu.

Kuej-šan

Stratovulkánu Kuej-šan se kvůli jeho tvaru, který připomíná z některých míst na Tchaj-wanu, také přezdívá ostrov Želví hora. Dříve tady sídlila vojenská základna, dnes je ostrov chráněnou přírodní rezervací.

„Historické záznamy (z konce 18. století) hovoří o ostrově, který puká pod náporem rudé lávy. Dnes jsou však aktivní podmořské průduchy a vulkanická aktivita se odehrává hlavně pod vodou,“ uvedl badatel s tím, že považuje za obrovské štěstí, že video pořídili.

Kdybyste podle něho chtěli podobné záběry získat klasickou cestou, potřebovali byste mít na místě loď, dále přesné souřadnice GPS, povolení a pokud byste se sem chtěli dostat vrtulníkem, tak si připočítejte náklady více než 10 tisíc dolarů na hodinu. Dron tak představuje ideální řešení.

Na videozáznamu můžete vidět asi 30 průduchů, které „vyplivují“ síru a oxid uhličitý. Voda má v těch místech teplotu kolem 100 stupňů Celsia, poměrně rychle ji ale ochlazuje okolní moře. „V místech průduchů také žijí krabi a korály, zatím nevíme, jak zde mohou přežívat, ale jednou z teorií je, že život na Zemi začal právě u těchto větracích otvorů s extrémními podmínkami,“ uvedl vědec pro zpravodajskou agenturu AP.