Sportovně rekreační lyžař

Sportovně rekreační lyžař | foto: Archiv MAFA a časopis Snow

Vybíráte běžky? Poradíme vám!

  • 5
Sjezdové lyžování je čím dál dražší a sjezdovky čím dál plnější. I to je důvod, proč stále více lidí objevuje krásu běžkování. Nestačí ale jen nasadit lyže a vyrazit. Vybrat si dobré lyže vůbec není jednoduché. Inspirujte se v testu německé spotřebitelské nadace Warentest.

Časopis Test nadace Warentest vyzkoušel šestnáct modelů, které jsou vhodné pro rekreační lyžaře od začátečníků až po sportovně ambiciózní.

Porota složená z rekreačních běžkařů, sportovních, technicky zdatných lyžařů a lyžařských instruktorů potvrdila, že většina z nich je vyrobena velmi kvalitně.

Nedostatky zjištěné v laboratoři byly tak minimální, že příliš neovlivnily celkové hodnocení.

Rozdíly v konstrukci se projevily především při testování přímo v terénu. Některé lyže byly spíš "měkké", jsou proto vhodnější pro začátečníky. Jiné byly tvrdší, a lépe tedy budou vyhovovat sportovním a technicky zdatným lyžařům. Jediný problém byl v tom, že u žádných z testovaných lyží nebylo uvedeno, pro jaký typ lyžařů se hodí.

Lyže se šupinami
Velmi oblíbené u rekreačních lyžařů jsou lyže s protiskluznou úpravou, nazývané také Nowax, tedy "žádný vosk". Ačkoli se prezentují jako lyže, které není třeba mazat, skutečnost je trochu složitější.

TEST BĚŽEK

Podívejte se na výsledky německého srovnávacího testu 16 párů běžeckých lyží - i s fotografiemi - ZDE!

Pokud mají optimálně fungovat, i jejich skluznice se musí s vosky pravidelně potkávat. Nikoli však s vosky stoupacími, nýbrž skluznými čili parafíny. Nanášejí se na kluzné části skluznic, tedy mimo tzv. mazací komoru. Je to místo ve středu lyže, kam se u běžných lyží nanášejí takzvané stoupací vosky.

U lyží s protiskluzem je nahrazují právě vyfrézované nebo vylisované šupiny. Ty, stejně jako stoupací vosky zajišťují, aby lyže při odrazu nepodkluzovaly, parafíny se naopak postarají o to, aby rychle klouzaly.

Než se rozhodnete pro vázání, měli byste si v obchodě nejprve vybrat pohodlné boty. Měly by pevně obepínat patu, ale přitom nikde netlačit. Boty, stejně jako lyže, by měly odpovídat cílové kategorii lyžaře. Moderní běžkařské boty se dnes vyrábějí většinou ve dvou variantách podle profilu podešve, kterému odpovídají i dva typy vázání. Jsou buď systému SNS (např. vázání Salomon), nebo NNN (vázání Rottefella). Nejdříve si vyberte botu, až podle ní pak vázání.

Odpadá tedy poměrně komplikovaná a časově náročná aplikace stoupacích vosků, ostatní alchymie kolem přípravy lyží však zůstává. Nevýhodou šupin je, že vydávají při běhu poměrně hlasité zvuky, které působí rušivě, protože vzbuzují dojem brzdicího efektu.

Lyže, které se bez mazání neobejdou
Mnoho sportovních běžkařů nedá dopustit na klasické lyže s hladkou skluznicí, kterou je třeba velmi pečlivě ošetřovat.

V této kategorii se objevily jediné lyže testu, které získaly nejlepší, velmi dobré hodnocení - Karhu Feran Cap. Jsou navíc podstatně levnější než o něco hůře hodnocené Karhu Impulse XC.

Nejlépe se osvědčily při skluzu, vedení ve stopě i mimo upravené lyžařské stopy a při hodnocení celkové harmonie běhu i brzdění.

Při výběru lyží nejprve zvažte, jaký jste typ lyžaře a k čemu vám běžky mají sloužit - návod najdete ZDE.

TIP TESTU

Pro začátečníky a pro výlety mimo běžecké stopy jsou vhodné lyže s protiskluznou úpravou, zejména modely NC Cruiser a NC Voyager firmy Fischer. Mají kratší a poněkud širší stavbu, která umožňuje lehčí jízdu v hlubokém sněhu.

Mezi lyžemi v normální délce s dobrými jízdními vlastnostmi jsou vhodnou volbou Fischer SL Superlight a Atomic T8 Classic.

Ambiciózní sportovci, kteří se rozhodnou pro klasické běžky, neprohloupí, když si zvolí Karhu Feran Cap za 2000 korun.

, ,