Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si oblast lidské činnosti a je zde muzeum

aktualizováno 
- Klasická. Netradiční. A také úplně neobvyklá. Taková jsou vídeňská muzea. Je jich více než 100, a proto není možné je všechny vyjmenovat. Ta nejznámější jsou samozřejmě začleněna do tak slavných památek, jako je Hofburg, Schönbrunn či Belveder. My se ovšem zaměříme pouze na ta, která nejsou příliš známá a která jsou většinou podstatně menší, ale o to větším překvapením a zážitkem by mohla být jejich návštěva.

Kriminalistické muzeum:
Návštěva tohoto muzea bývá jedním z největších překvapení návštěvy Vídně. Ale pozor, je to skutečně jenom pro silné povahy. Sídlí v původně středověkém domě, kde se vařilo mýdlo (Seifensiederhaus), muzeum je tady od roku 1991, a patří tedy v metropoli mezi vůbec nejmladší. Je zde dvacet místností, kde se návštěvník seznámí s násilnými činy Vídeňáků od středověku až po současnost. Některé exponáty považují hosté přímo za příšerné: například mumifikované hlavy popravených zločinců či posmrtné masky. Přestože se na první pohled může zdát, že je to pouhá exhibice násilí, není tomu tak. Tento pohled je jenom dokumentem o odvrácené straně každého velkého města, o zločinu. Muzeum sídlí na Grosse Sperlgasse 24, otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin a nesmí se zde fotografovat.

Muzeum hraček a panenek:
Další podivuhodnost mezi vídeňskými muzei. Otevřeno bylo v roce 1989. Kdysi to byla rozsáhlá soukromá sbírka. V současnosti obsahuje panenky a hračky z posledních dvou století. Většina z nich pochází z Francie a Německa. Najdete zde však i vyloženě exotické exponáty, kterým se říká "jihomořská děťátka" - jde o černé polynéské a orientální panenky. Zajímavostí jsou přepychové domečky, hračky pocházející z přelomu století. V prodejně muzea se dají historické panenky i koupit. Adresa: Schulhof 4. Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin. Fotografovat se může.

Muzeum Efesu:
Jedinečnost tohoto stánku vyniká proto, že právě rakouští archeologové již přes čtyřicet let intenzivně pracují na vykopávkách proslaveného starověkého města Efes, které leží v Turecku. Exponáty jsou zde shromažďovány od roku 1978 a mezi nejzajímavější patří kolosální reliéf připomínající vítězství Lucia Very nad Parthy v roce 165 před našim letopočtem. Muzeum sídlí v areálu Neue Burgu na Burgringu. Otevřeno je v pondělí a pak ve středu až neděli od 10.00 do 18.00 hodin.

Muzeum hodin:
Patří mezi nejkrásnější muzea města. Sídlí v bývalém Obizziovském paláci z roku 1690. Zajímavé je dokonce i pro ty, kteří příznivci hodin ani nejsou. Sbírku shromáždili bývalý kurátor Rudolf Kaftan a spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbachová. V prvním patře jsou vystaveny mechanismy věžních hodin, z nichž nejstarší jsou ze 16. století, dále jsou zde malované hodiny a kapesní hodinky. V dalším patře jsou obrovské hvězdářské hodiny. Celkem je zde více než 3000 exponátů. Adresa: Schulhof 2. Otevřeno je od úterý do neděle od 9.00 do 16.30 hodin. Fotografovat se může.

Dómské muzeum:
Mezi hlavní exponáty tohoto muzea patří církevní obrazy z 18. století od významných rakouských umělců, například Franze Antona Maulbertsche, dále několik rustikálních plastik ze 16. a 17. století. Výjimečná je i sbírka středověkých plastik, z nichž mnohé představují Madonu s dítětem. Klenotnice je zajímavá tím, že mnohé z jejích exponátů daroval vévoda Rudolf IV. Prohlédnout si zde můžete i jeho rubáš a slavný portrét, který v 60. letech 14. století namaloval neznámý český mistr. Adresa: Stephensplatz. Otevřeno je v úterý, středu, pátek a sobotu od 10.00 do 16.00, ve čtvrtek od 10.00 do 18.00 a v neděli od 10.00 do 13.00. Fotografovat se může, je zde také bezbariérový přístup pro invalidy.

Lobmeyerovo muzeum:
Patří mezi malinká, ale zajímavá místa. Sídlí v domě číslo 1 na jedné z nejznámějších vídeňských tříd, na Kärntnerstrasse. Zde si může návštěvník prohlédnout skleněné výrobky, které pro firmu Lobmeyer navrhl Josef Hoffmann. Adresa: Kärntnerstrasse 1. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9.00 do 18.00, v sobotu od 9.00 do 13.00 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz